Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MBL
|

Rząd dogadał się z górnikami. "Branża do likwidacji"

425
Podziel się:

To przełom. Po kilku dniach impasu doszło do porozumienia na linii rząd - górnicy. - Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż - mówił szef górniczych związkowców Dominik Kolorz.

Rząd dogadał się z górnikami. "Branża do likwidacji"
Koniec impasu na linii rząd - górnicy. (amb) PAP/Hanna Bardo (PAP, PAP/Hanna Bardo, Hanna Bardo)

Zakończyły się negocjacje na temat przyszłości polskiego górnictwa. Co ustalono? Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r. Do tego czasu branża ma być subsydiowana. Ponadto, górnicy dołowi będą mieli gwarancję zatrudnienia w kopalni aż do emerytury.

- Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej Polskiej – mówił podczas konferencji szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz. - To, co uzgodniliśmy, musi notyfikować Komisja Europejska. Program jest wzorowany na schemacie niemieckim. Górnictwo będzie subsydiowane do 2049 roku. Dziękujemy tym, którzy są pod ziemią i którzy walczyli o swoje miejsca pracy. Udało nam się dla nich wynegocjować dobre warunki - dodał.

- Mamy porozumienie, które kończy protest pod ziemią. To sprawiedliwa droga do transformacji polskiego górnictwa. Idziemy zgodnie z polityką, którą mamy w Unii Europejskiej, ale zadbamy też o sprawiedliwe warunki do tego, aby ostatnia tona węgla wyjechała z polskiej kopalni. To będzie uczciwa transformacja – wskazał wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Porozumienie ma zakończyć trwający od poniedziałku podziemny protest w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Według danych spółki, rano uczestniczyło w nim 215 osób ze wszystkich kopalń PGG. Związkowcy odwołują też zaplanowaną na piątkowe popołudnie manifestację w Rudzie Śląskiej.

Zobacz także: Ulga podatkowa za zakup mieszkania. Resort nie porzuca pomysłu
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(425)
Ach jak mi ws...
3 lata temu
"""tiaa...Najlepsze jest to, że wydobycie węgla spada , a zatrudnienie w spółkach górniczych rośnie... ktoś to wytłumaczy? Bo ja nawet po litrze nie wszedłem w takie stany absurdu, żeby to zrozumieć...""" ------------------ Porządny z Ciebie człek, bo przynajmniej wspomagasz budżet płacąc podatek za gorzałę. Ja (wstyd powiedzieć) nie palę i nie piję i nie wspomagam naszej Polski płacą podatki od papierosów czy gorzały.
Damy radę ?
3 lata temu
Podatniku ! Szykuj kieszeń. Do wszystkich plusów dojdzie Ci jeszcze całe górnictwo.
Hasr
3 lata temu
No kur... mać czy mi ktoś gwarantuje pracę do emerytury!!!!!
niezgułypaten...
3 lata temu
niech rząd PIS lepiej się weżnie za kopciuchy, zbiorniki retencyjne, zarządzanie odpadami bo wpuścili do Polski niebezpieczne śmiecie z całej Europy - ekolodzy powinni wystąpić o trybunał stanu ..... a co do kopalń to powinien wiele nauczyć się od Solorza - zamknął kopalnię i jakiś katastrof ekonomicznych nie było - coś ten PIS mało kompetentny i znowu braknie dla nauczycieli, emerytów , służbę zdrowia....
kasa
3 lata temu
dlaczego nie poszli śladami Solorza, przecież można było dofinansować inwestycje i na terenie kopalni rozwijać inną działalność np. proekologiczną - rażąca niegospodarność
...
Następna strona