Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd dogadał się z górnikami. "Branża do likwidacji"

425
Podziel się

To przełom. Po kilku dniach impasu doszło do porozumienia na linii rząd - górnicy. - Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż - mówił szef górniczych związkowców Dominik Kolorz.

Rząd dogadał się z górnikami. "Branża do likwidacji"
Koniec impasu na linii rząd - górnicy. (amb) PAP/Hanna Bardo (PAP, PAP/Hanna Bardo, Hanna Bardo)
bDAISbEB

Zakończyły się negocjacje na temat przyszłości polskiego górnictwa. Co ustalono? Ostatnia kopalnia węgla kamiennego w Polsce ma zakończyć działalność w 2049 r. Do tego czasu branża ma być subsydiowana. Ponadto, górnicy dołowi będą mieli gwarancję zatrudnienia w kopalni aż do emerytury.

- Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej Polskiej – mówił podczas konferencji szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności" Dominik Kolorz. - To, co uzgodniliśmy, musi notyfikować Komisja Europejska. Program jest wzorowany na schemacie niemieckim. Górnictwo będzie subsydiowane do 2049 roku. Dziękujemy tym, którzy są pod ziemią i którzy walczyli o swoje miejsca pracy. Udało nam się dla nich wynegocjować dobre warunki - dodał.

bDAISbED

- Mamy porozumienie, które kończy protest pod ziemią. To sprawiedliwa droga do transformacji polskiego górnictwa. Idziemy zgodnie z polityką, którą mamy w Unii Europejskiej, ale zadbamy też o sprawiedliwe warunki do tego, aby ostatnia tona węgla wyjechała z polskiej kopalni. To będzie uczciwa transformacja – wskazał wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.

Porozumienie ma zakończyć trwający od poniedziałku podziemny protest w kopalniach Polskiej Grupy Górniczej. Według danych spółki, rano uczestniczyło w nim 215 osób ze wszystkich kopalń PGG. Związkowcy odwołują też zaplanowaną na piątkowe popołudnie manifestację w Rudzie Śląskiej.

Zobacz także: Ulga podatkowa za zakup mieszkania. Resort nie porzuca pomysłu
bDAISbEJ
bDAISbFe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(425)
asd
4 miesiące temu
QREWSKI rząd Sprzedał oszczędności Polaków aby dać górnikom! HAŃBA! HAŃBA!
niestety
4 miesiące temu
Łatwo pisowi idzie rozdawanie pieniądze zwykłych Polaków kupując sobie spokój
Wiki
4 miesiące temu
Po co porozumienie, górnictwo to przeżytek i daremna eksploatacja Ziemi. Należy zamknąć kopalnie wszystkie.
bDAISbFf
mitu
4 miesiące temu
Górnicy na wcześniejsze emerytury? A reszta za miskę ryżu do 80tki?
Heniek
4 miesiące temu
Nierząd polityczny rozwinięty do maksimum .
...
Następna strona