Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

238
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej na lutowym posiedzeniu zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 5,75 proc. Decyzja jest zgodna z przewidywaniami większości ekonomistów oraz rynku.

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych
RPP utrzymała stopy procentowe (Licencjodawca, Wojciech Olkusnik)

Narodowy Bank Polski opublikował komunikat ws. decyzji RPP. Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że stopa referencyjna wciąż wynosi 5,75 proc. Decyzja Rady jest zgodna z przewidywaniami analityków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pokazał skutki fuzji. "Nowy gracz. To niebezpieczne dla Polski"

W dniach 6-7 lutego 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 5,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85% w skali rocznej

- czytamy na stronach NBP.

"Taki poziom oznacza dodatnią stopę realną po korekcie o bieżącą inflację oraz prognozowaną w horyzoncie 12 miesięcy" - piszą w komentarzu eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Stopy procentowe. Decyzja RPP już znana

Eksperci przewidywali, że Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe. Eksperci PKO BP wyjaśniając powody takie decyzji, wskazali w swojej analizie na kilka faktów. "Po pierwsze inflacja w grudniu ostatecznie okazała się nieco wyższa (6,2 proc. r/r) niż wynik, którym dysponowała RPP na posiedzeniu w styczniu (6,1 proc. r/r), ale to raczej relatywnie słabe dane o PKB w 2023 mogą stanowić ciekawszy temat do dyskusji" - piszą.

"Poza rozczarowującymi wynikami PKB dostrzegamy kilka innych interesujących wątków, które mogą zostać wywołane w czasie konferencji prasowej Prezesa A.Glapińskiego (prawdopodobnie jutro). To m.in. dość jastrzębie zapowiedzi I.Dąbrowskiego dot. możliwości podwyżek stóp oraz rozpoczęcia zacieśniania ilościowego. Luty to ostatnie posiedzenie z listopadową projekcją, więc RPP może mieć nieco bardziej sprecyzowane oczekiwania odnośnie do pożądanej ścieżki inflacji w nowej projekcji, która warunkowałaby dalsze obniżki stóp" - podkreślają analitycy.

Grzegorz Dróżdż, analityk Conotoxia Ltd. (Cinkciarz.pl) w swoim komentarzu stwierdził, że obecne, gorące wydarzenia polityczne nie wywołały znaczącej reakcji na polskim rynku kapitałowym i kursie złotego.

- Warto podkreślić, że nasza waluta i giełda są w dużym stopniu uzależnione od inwestorów zagranicznych, których udział w pierwszej połowie 2023 r. wyniósł aż 65 proc. Wydaje się, że póki co inwestorzy z zagranicy nie wyceniają jeszcze problemów w polskiej polityce w kontekście funkcjonowania biznesu w naszym kraju - stwierdził.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(238)
Rzymianskie p...
miesiąc temu
Dajcie więcej może podbić do 10 % a ludzie i tak nic nie zrobią, może jak stracą wszystko to wyjdą na ulicę ,ale będzie za późno
Piotr
2 miesiące temu
Czas żeby Tusk w, iosie za od politycznie nie RPP. Wymienić ich wszystkich na ludzi bezpartyjnych. Czas żeby wziol się Tusk za lichwe bankowa. Najdroższe kredyty w Europie. Zmusić banki do obniżki oprocentowania a nie wymyślać kredytu 0%za któreusza płacić podatnicy którzy mają też kredyty.!!!!
Olek
2 miesiące temu
Biorą lapowy od banków i niszczą polskie firmy , pod pręgierz
Bankster
2 miesiące temu
Dawny prezes WBKZ wie dobrze jak to sie robi kredytobiorców w capa, jedna wielka granda !!!! Przetrzepac wszystkie banki, skasowac Rady Nadzorcze bo zamiast nadzorowac w interesie kredytobiorców, to nic nie robią w ich interesie !!!!! Nic kompletnie n i c , kombinują jakby sobie nagrabić kasy, tak samo jest w PZU , PRZETRZEPAC ICH !!!!!
Bankster
2 miesiące temu
NIE CZARUJ !!!!! DAWAJ DO BUDŻETU TE NIBY STRATE !!!!!!!
...
Następna strona