Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Jest zażalenie na nieprzedłużenie aresztu dla Marka Chrzanowskiego

67
Podziel się:

Prokuratura już oficjalnie złożyła zażalenie na decyzję katowickiego sądu, który odrzucił wniosek prokuratury o przedłużenie aresztu wobec Marka Chrzanowskiego - dowiaduje się money.pl.

Prokuratura złożyła zażalenie na decyzją sądu dot. aresztu Marka Chrzanowskiego
Prokuratura złożyła zażalenie na decyzją sądu dot. aresztu Marka Chrzanowskiego (East News, Mariusz Gaczynski/East News)

Prokuratura Krajowa zrobiła to, co zapowiadała już we wtorek, po decyzji Sądu Rejonowego Katowice-Wschód. We wtorek odbyło się posiedzenie aresztowe dotyczące przedłużenia aresztu dla byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego. Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury, która domagała się wydłużenia aresztu o miesiąc.

Jak dowiedziało się money.pl, katowicki wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej w czwartek złożył zażalenie od decyzji sądu.

"Prokurator Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu Do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował zażalenie na postanowienie Sądu Rejonowego Katowice – Wschód w Katowicach w przedmiocie nie przedłużenia środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec Marka Ch." - informuje nas Prokuratura Krajowa.

Zobacz także: Zobacz też: Afera KNF. "Interesuje nas prawda, nawet jeśli będzie boleć"

Marek Chrzanowski ma w sobotę rano opuścić areszt. Jeśli wcześniej sąd rozpatrzy zażalenie prokuratury i się do niego przychyli, Chrzanowski nadal pozostanie za kratami. Dopytujemy obrońcę byłego szefa KNF o to, czy sąd może rozpatrzyć takie zażalenie w dniu jego złożenia? Wskazuje na problem logistyczny, ale nie jest to niemożliwe.

- Zażalenie składa się do sądu rejonowego, ten musi przekazać akta do sądu okręgowego. Tam trzeba dokonać losowania składu sądzącego. Jednak najpewniej dziś lub jutro to zażalenie zostanie rozpoznane - mówi w rozmowie z money.pl mec. Radosław Baszuk.

Jak ustaliło money.pl w Sądzie Okręgowym w Katowicach, sprawa nie została jeszcze przekazana z Sądu Rejonowego Katowice-Wschód. Stanie się to najpewniej w piątek. Sąd może rozpatrzyć zażalenie jeszcze przed sobotnim porankiem, ale nie oznacza to automatycznego wydłużenia aresztu dla Marka Chrzanowskiego.

Sąd ma teraz dwie opcje, albo uwzględnić zażalenie - wtedy Chrzanowski pozostanie w areszcie, albo je odrzucić - utrzymując w mocy wtrokową decyzję. W przypadku, gdy sąd zażalenie rozpatrzy już po opuszczeniu aresztu przez byłego szefa KNF, odrzucenie zażalenia pozowli mu pozostać na wolności, a jego uwzględnienie zmusi Chrzanowskiego do powrotu za kraty. Najważniejszy jest fakt, że ta decyzja sądu będzie już prawomocna.

Sprawa KNF

Przypomnijmy, że Marek Chrzanowski został aresztowany 27 listopada, po wybuchu tzw. "afery KNF". Były przewodniczący Komisji miał proponować Leszkowi Czarneckiemu wręczenie korzyści majątkowej w zamian za pomoc w restrukturyzacji jego banków.

Sąd na przełomie listopada i grudnia zadecydował, że Chrzanowski trafi do aresztu na 2 miesiące. Prokuratura chciała, by ten środek zapobiegawczy przedłużyć o kolejny miesiąc. Obrońcy Chrzanowskiego już wtedy wnioskowali o uchylenie 2-miesięcznego aresztu. W uzasadnieniu przedstawili wątpliwości dotyczące postawionych zarzutów i zakwestionowali, że w ogóle doszło do złożenia propozycji, którą można byłoby traktować jako korupcyjną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(67)
Adam
3 lata temu
A Banki Czarneckiego znowu naciągają klientów, kuszą niewiarygodnymi korzyściami swoich klientów, wszyscy o tym milczą, Kim jesteś panie Czarnecki.
Fred
3 lata temu
Chrzanowski nie jest przestępcą ani wielkim aferzystą, nic nikomu nie ukradł, coś tam zaproponował ale nie dla swoich korzyści. Zachował się fatalnie, kare poniósł i na tym koniec. Czym się kierował Chrzanowski rozmawiając z Czarneckim nigdy się nie dowiemy. żadne zeznania jego i innych nie będą wiarygodne.
Podziemie
3 lata temu
Za ochronę kryminalistów będziecie miec rozruchy w Polsce. W resztę wcześniej czy pózniej wszyscy skorumpowani beda odpowiadać za popełnione przestępstwa łącznie z sędziami, prokuratorami, policja i politykami. Sprawiedliwosc nie ominie nikogo.
xxx
3 lata temu
a to co on jest patyk jak mówił klasyk dla niego świąt brakło , nie można zastosować ułaskawienia? ile to by wszystkim roboty zaoszczędziło Adrian jeden podpis i chłop czysty ,sąd nie musi się męczyć ,przecież tak już było
Myśliciel
3 lata temu
Przecież ten wniosek prokuratury o przedłużenie aresztu został celowo tak nieudolnie sformułowany, że sąd chcąc, nie chcąc - musiał go odrzucić... To taka zagrywka ludzi od ministra Zero!
...
Następna strona