Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Joe Biden. Nowy prezydent może doprowadzić USA do rekordowego deficytu

15
Podziel się:

Czy rekordowy w historii USA deficyt jest możliwy już w pierwszym roku urzędowania Joe Bidena? Takiego zdania jest ubezpieczyciel należności Coface. Analitycy zgodnie wskazują, że plan stymulacyjny nowego prezydenta już wkrótce powiększy dziurę budżetową o kolejne 56 mld dol.

Joe Biden. Nowy prezydent może doprowadzić USA do rekordowego deficytu
Prezydent USA Joe Biden (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)
bETpmImt

Pakiet stymulacyjny nowego prezydenta już wkrótce może doprowadzić do zwiększenia deficytu o 56 mld USD. Dziura wynosząca w 2020 r. rekordowe 900 mln dol. ma tym samym roku ma szansę pobić kolejny rekord.

Na historycznie wysoki deficyt nakłada się również znaczny wzrost importu w celu zaspokojenia amerykańskiej konsumpcji - wskazują eksperci.

bETpmImv

Analiza Coface zaczyna się od prognozy, według której po skurczeniu się PKB o 3,5 proc. w 2020 r., tegoroczny produkt krajowy wzrośnie o 5,7 proc.

Nic jednak nie dzieje się bez przyczyny, a bezprecedensowe odbicie Amerykanie mają zawdzięczać wyższym w ostatnim czasie podatkom.

Tzw. pakiet wsparcia przyjęty w marcu 2021 r. ma wartość 1,9 bln dol. i przełoży się na większą fiskalizację, która ma z kolei pokryć 27 proc. kwoty utraconej w wyniku kryzysu.

Na podstawie analizy opartej na historycznych szacunkach potencjalnego bilansu handlowego Coface ocenia, że to właśnie w wyniku planu stymulacyjnego deficyt mógłby wzrosnąć o 56 mld dol.

bETpmImB

Przypomnijmy, że raptem parę tygodni temu Biden ogłosił wielki plan inwestycyjny, który zakłada koszta wysokości 620 miliardów dolarów w starzejącą się infrastrukturę transportową w USA.

Coface spodziewa się również silnego ożywienia konsumpcji prywatnej, co zwiększy tempo wzrostu do 5,7 proc w 2021 r., po spadku o 3,5 proc. w ubiegłym roku. Ma to mieć związek z szybką dystrybucją szczepionki przeciwko COVID19 przez Stany Zjednoczone.

Według analityków USA już w połowie roku jako pierwszy powróci do poziomu aktywności sprzed kryzysu.

bETpmImC
Zobacz także: Rzecznik MŚP w sporze z rządem o pomoc dla firm. "Są zastrzeżenia wyjęte z bajek"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETpmImW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
synek_księdza
8 miesięcy temu
... a więc ... waluta USA czyli dolar jest w rzeczywistości mniej warta niżeli tworzywo z którego została wykonana ... tylko w ostatnich 10 latach wydrukowali więcej waluty niżeli od czasów ojców założycieli razem zliczając ... Ameryka to kraj który wiecznie gra w pokera kiedy oponent współgrający ma zamiar powiedzieć sprawdzam okazuje się że jest ... sami wiecie już co ... a później dzieją się rzeczy jak przez ostatnie 70lat
aaaaa
8 miesięcy temu
Dobrze że zaczyna od budowania dróg a nie od wojny
???????
8 miesięcy temu
A tyle broni mają naprodukowanej, komu sprzedać?
bETpmImX
serio
8 miesięcy temu
Trzeba bedzie kogoś ograbić żeby długo oddać
luzik
8 miesięcy temu
Binden pożycza a podatnicy będa oddawać