Notowania

gospodarka
15.04.2019 13:47

Już 5 mln złotych na koncie funduszu strajkowego. W tym tygodniu zapadnie decyzja o podziale pieniędzy

Na koncie funduszu strajkowego jest już 5 mln złotych - podaje na Twitterze szef ZNP. Szczegóły dotyczące sposobu podziału tej kwoty mają zostać podane w tym tygodniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ponad 3 mln złotych wpłynęło na konto funduszu strajkowego dla nauczycieli. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Pieniądze zgromadzone na koncie dunduszu strajkowego mają zostać przeznaczone na wsparcie najbardziej potrzebujących nauczycieli, którzy w związku z protestem nie otrzymają wynagrodzenia za dni strajku.

W poniedziałek, jak poinformował na Twitterze Sławomir Broniarz, kwota zebrana na funduszu przekroczyła 5 mln złotych.

Na razie nie wiadomo jeszcze w jaki sposób pieniądze zostaną podzielone. Zdecyduje o tym komitet społeczny Wspieramy Nauczycieli, który zajmuje się organizacją zbiórki.

Szczegółowe decyzje dotyczące tego kto i ile będzie mógł dostać, czy zasad ubiegania się o wsparcie, mają zostać podjęte jeszcze w tym tygodniu.

Oglądaj też: Strajk nauczycieli - relacja z Warszawy

Wsparcie nauczycieli zapowiadali m.in. były prezydent Lech Wałęsa, ale również politycy: Robert Biedroń czy Agnieszka Pomaska.

9 kwietnia Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) w Krakowie wydała komunikat, w którym przypomina, że zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych strajkującym nauczycielom nie przysługuje wynagrodzenie za dni strajku.

Mimo to, część samorządowców, którzy ustalają i finansują dodatki do nauczycielskich pensji deklaruje, że znajdzie sposób na to, by wynagrodzić nauczycielom obniżone z powodu strajku pensje.

- Podjęłam decyzję, że wszystkie pieniądze zarezerwowane w budżecie na pensje zostaną nauczycielom przekazane w formie dodatków, bez względu na strajk - napisała na Twitterze Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.

Dyrektorzy będą musieli strajkującym nauczycielom wypłacić pomniejszone wynagrodzenia. Ale nadwyżka, która im zostanie, nadal w szkole będzie, w puli przeznaczonej na wynagrodzenia - mówi Arkadiusz Kosiński, burmistrz Brwinowa. - Moim zdaniem, nauczyciele zarabiają zdecydowanie za mało i jeśli dyrektorom zostaną pieniądze, które można komuś dać np. w postaci nagrody na koniec roku, to należy to zrobić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, strajk nauczycieli, edukacja
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-04-2019

EdekNauczyciele zachowują się jak Terroryści załatwić chcą sobie podwyżki kosztem dzieci i ich egzaminów

15-04-2019

AlaJak im tak dobrze ta zrzutka idzie to proponuję ją robić co miesiąc.

15-04-2019

Common sense3 mln na 600 tys nauczycieli to ok 5 zł na głowę

Rozwiń komentarze (268)