Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

Już 500 ha gruntów wykupionych pod CPK. Zbliża się ważny termin

14
Podziel się:

Do 7 kwietnia bieżącego roku właściciele nieruchomości znajdujących się na terenie przyszłego lotniska CPK mogą zgłaszać się do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN). Wkrótce ma ruszyć podobna inicjatywa dla obszaru okołolotniskowego.

Już 500 ha gruntów wykupionych pod CPK. Zbliża się ważny termin
Spółka w ramach programu wykupiła już ponad 500 ha gruntów, a ponad 1000 ha jest obecnie na etapie uzgodnień lub uzyskiwania zgód korporacyjnych (CPK, CPK)

Rzecznik spółki Centralny Port Komunikacyjny (CPK) przekazał PAP, że niebawem zakończy się możliwość zgłoszeń do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) właścicieli nieruchomości położonych na terenie przyszłego lotniska.

– Wszyscy, którzy chcieliby skorzystać z PDN, mają jeszcze taką możliwość. Do 7 kwietnia czekamy na zgłoszenia, więc jest jeszcze czas na podjęcie odpowiednich kroków. Od kilku dni o wygaszeniu PDN informujemy mieszkańców za pośrednictwem opiekunów obszaru przyszłego lotniska. Po tym terminie domyślnym sposobem pozyskania nieruchomości będzie wywłaszczenie za odszkodowaniem – zdecydowanie mniej korzystne dla właścicieli – powiedział Konrad Majszyk, rzecznik CPK.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czy tanie linie lotnicze zawsze są tańsze? Oto czym różnią się od tradycyjnych przewoźników

Rzecznik dodał, że wkrótce działania dotyczące Programu Dobrowolnych Nabyć przeniosą się na teren wokół planowanego lotniska, czyli na obszar węzła kolejowego i inwestycji towarzyszących.

CPK – dobrowolne transakcje

Majszyk wyjaśnił, że celem spółki było nabycie przynajmniej 2/3 terenu pod projektowane lotnisko w ramach dobrowolnych transakcji. – Dynamika tego programu przerosła nasze oczekiwania. Osiągniemy ten cel znacząco przed zakładanym czasem. Dzięki szybkiemu tempu wykupów już na początku tego roku, na terenie lotniska ruszyły prace rozbiórkowe stanowiące wstęp do właściwych robót budowlanych. Pierwsze przeprowadzki organizowane i finansowane przez spółkę CPK już za nami. W tej chwili realizujemy kolejne – w zgodzie z mieszkańcami – dodał.

500 ha gruntów wykupionych pod CPK

Przedstawiciel spółki poinformował ponadto, że obecnie do PDN zgłosiło się niemal tysiąc właścicieli, którzy dysponują nieruchomościami o łącznej powierzchni blisko 2800 hektarów (w tym 2/3 terenu pod projektowane lotnisko). Spółka w ramach programu wykupiła już ponad 500 ha gruntów, a ponad 1000 ha jest obecnie na etapie uzgodnień lub uzyskiwania zgód korporacyjnych.

– Dotychczasowe wyniki PDN to bardzo dobra wiadomość: wygrał zdrowy rozsądek. Duża część mieszkańców wbrew nieprawdziwym informacjom dotyczącym rzekomo niskich wycen jest chętna do współpracy z CPK. W ciągu ostatnich miesięcy lawinowo rośnie zainteresowanie PDN i liczba kolejnych transakcji. Cieszymy się, że prawie 70 proc. mieszkańców terenu lotniska jest chętnych do skorzystania z preferencyjnych warunków, znacznie atrakcyjniejszych niż przewidziane w tradycyjnej procedurze wywłaszczeniowej i niestosowanych jak dotąd przy inwestycjach publicznych w Polsce –  zauważył.

Wyższa wycena przy PDN

Spółka przypomina, że właściciel, który przystąpi do PDN, może liczyć na wyższą wycenę swojej nieruchomości. W przypadku budynku jest to 140 proc. wartości, a gruntu - 120 proc. Przykładowo za dom o wartości 1 mln zł spółka CPK gotowa jest zapłacić 1,4 mln zł – podano. Inną możliwością programu jest wycena uwzględniająca wartość odtworzeniową nieruchomości bez stopnia amortyzacji. To rozwiązanie jest atrakcyjne w szczególności dla właścicieli budynków w złym stanie technicznym.

Program Dobrowolnych Nabyć przewiduje ponadto, że zainteresowani mieszkańcy zamiast klasycznej transakcji sprzedaży mogą zdecydować się na wybór nieruchomości zamiennych, których CPK ma ponad 600 ha, głównie w promieniu 100 km od projektowanego lotniska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Warszawa na T...
2 miesiące temu
Bardzo dobry projekt logistyczny który polaczy Warszawe z Lodzia. Dobry kierunek. Budowac.
rozwijając CP...
2 miesiące temu
- jak ktoś już napisał - Cały PiS Kradnie
zero złudzeń
2 miesiące temu
W Polsce nigdy nie będzie dobrze,za duża korupcja,masa pieniędzy idzie w błoto , afera goni aferę i nigdy żaden polityk nie ponosi odpowiedzialnosci za swoją ...kompetętną służbę... krajowi.
Opozycja
2 miesiące temu
Po wyborach wszystko oczywiście zaoramy, i oddamy właścicielom.
68re
2 miesiące temu
Wiecie dlaczego Niemcy tak się rozwijają? Dlatego, że w kwestii rozwoju nie dyskutują tylko budują. Każda inwestycja, która daje korzyść choćby symboliczną w postaci suwerenności, jest dla Polski korzystna. Miejmy świadonmość tego, że Niemcy, gdyby mogły, to chętnie by Polskę wchłonęły. Nie myślmy, że czas obecnego pokoju to tylko sielanka. To również interesy. W tym blokowanie tych, które rozwijają Polskę.