Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Grunty pod CPK. Wykupiono już prawie 500 ha pod nowe lotnisko

257
Podziel się:

Pod budowę Centralnego Portu Lotniczego skupiono już pół tysiąca hektarów gruntów. Według spółki CPK jest realna szansa, że prace przygotowawcze na terenie przyszłego lotniska rozpoczną się bez wdrażania procedur wywłaszczeniowych.

Grunty pod CPK. Wykupiono już prawie 500 ha pod nowe lotnisko
CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. - Jeśli trend zgłoszeń do PDN się utrzyma, możemy zakładać, że zdecydowaną większość gruntów uda się nabyć dobrowolnie - powiedział rzecznik CPK (CPK, www.cpk.pl)

Spółka Centralny Port Komunikacyjny zakupiła prawie 500 ha gruntów, na których projektuje budowę nowego portu przesiadkowego - poinformował rzecznik CPK Konrad Majszyk. Dodał, że do Programu Dobrowolnych Nabyć zgłosiło się dwie trzecie mieszkańców z obszaru, na którym ma powstać pierwszy etap lotniska.

- Program Dobrowolnych Nabyć (PDN), uruchomiony w celu pozyskania gruntów pod budowę lotniska CPK, notuje bardzo dobre wyniki - powiedział Majszyk.

Grunty pod CPK

Jak poinformował, w styczniu w PDN padł rekord pod względem liczby zgłoszeń. Spółka zanotowała ich prawie 60. Natomiast luty okazał się najlepszy w historii programu, jeśli chodzi o zakupione nieruchomości.

Dzisiaj w zasobach spółki CPK znajduje się już prawie 500 ha gruntów, na których zostanie zrealizowana inwestycja - przekazał rzecznik.

W sumie, od grudnia 2022 r. do lutego 2023, o 83 proc. zwiększyła się łączna powierzchnia pozyskanych nieruchomości w ramach PDN. - W procesie wykupu, czyli wykonywania operatów szacunkowych, składania ofert, negocjacji z mieszkańcami czy podpisywania protokołów uzgodnień i zawierania umów jest już obszar 2,6 tys. hektarów. Jeśli weźmiemy pod uwagę obszar lokalizacji lotniska, to dzięki dużej dynamice zgłoszeń w PDN są już 2/3 tego obszaru - wyjaśnił Majszyk.

Według przekazanych przez niego danych dotychczas do PDN przystąpiło niemal 900 właścicieli.

Warunki sprzedaży

Majszyk przekonywał, że dzięki oferowanym udogodnieniom i bonusom, przystępujący do programu mogą liczyć na satysfakcjonującą ofertę finansową. - Przy sprzedaży nieruchomości mieszkańcy otrzymują: 140 proc. wartości budynków i 120 proc. wartości gruntu. Oznacza to, że za dom o wartości 500 tys. zł w ramach PDN mogą dostać 700 tys. zł - stwierdził.

Majszyk zauważył, że program stwarza również możliwość wyceny odtworzeniowej nieruchomości bez amortyzacji czy też dochodzenia wysokości zadośćuczynienia przed sądem. Zaznaczył, że z udogodnień tych mogą skorzystać tylko uczestnicy PDN.

- Dotychczas nie były one stosowane przy realizacji innych programów infrastrukturalnych w Polsce. Spółka CPK finansuje przeprowadzkę, pokrywa również koszty obsługi prawnej przy zakupie nieruchomości. Chętnym mieszkańcom opłaca kursy i szkolenia, które mogą zagwarantować zatrudnienie tym, którzy ukończą je z pozytywnym wynikiem i będą chcieli podjąć pracę przy budowie lub obsłudze lotniska. Rolnikom, którzy chcieliby nadal prowadzić swoją działalność, oferuje w ramach PDN listę ok. 600 ha nieruchomości zamiennych - wyjaśnił.

Bez wywłaszczeń?

Według spółki jest realna szansa na to, że prace przygotowawcze na terenie przyszłego lotniska CPK rozpoczną bez wdrażania procedur wywłaszczeniowych.

Jeśli trend zgłoszeń do PDN się utrzyma, możemy zakładać, że zdecydowaną większość gruntów uda się nabyć dobrowolnie - powiedział.

Przypomnijmy: Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.

W skład CPK wejdą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości portu lotniczego i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.

CPK ma zostać uruchomiony w 2028 r. wraz z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa-Łódź. Reszta inwestycji kolejowych CPK jest zaplanowana do końca 2034 r.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(257)
fakPIS
miesiąc temu
Jest tam masa domów starszych ludzi co mieszkają i wartość ich zabudowań i 2ha to 300.000zł czyli muszą przeprowadzić się do kawalerki w małym bidnym mieście. BUHAHAHAHAH albo po 5-10 latach i wydanych 100.000zł na papugę może dostaną odszkodowanie od Państwa. PIS okrada ludzi biednych.
Sowa
4 miesiące temu
Zgadzam się, że to hubowy port przedłużenie Jedwabnego Szlaku łączący Chiny z Polską. PiS liczy, że będzie zarabiać na leniu, watowaniu i innych opłatach. To nie jest inwestycja publiczna, więc nie możecie ludzi wywłaszczać. Zawłaszczacie Polskę kawałek po kawałku. Robi się druga Białoruś.
Tu była Polsk...
6 miesięcy temu
PiS to chińskie sługusy, CPK ma być głównie elementem nowego jedwabnego szlaku, hubem przeładunkowym dla chińskiej tandety. Ruch pasażerski i bajki o bazie wojskowej stanowią tylko pretekst i zasłonę dymną dla faktycznie planowanych interesów z Dalekim Wschodem...
Rolniczka
6 miesięcy temu
A po ile kupili ziemię? Jeżeli ktoś ma stary dom lub do remontu to jest to do zaakceptowania. A jeżeli ktoś wybudował się i wprowadził tuż przed planem budowy cpk to wyjdzie jak Zabłocki na mydle. A ci, którym zostanie grunt graniczący z cpk to raczej nic nie zyskają bo cała otoczka już będzie. To po ile za M2 domu płacą?
precz z party...
7 miesięcy temu
Rozumiem, że nieprzychylne komentarze piszą tutaj osoby ze sztabów PO, bo przecież CPK to projekt "pisowski". Ponieważ co i komu może przeszkadzać fakt posiadania przez Polskę lotniska, z którego będzie można bezpośrednio do (innych) największych hub'ów lotniczych na świecie. Okęcie jest zapchane bez prześwitów, jeszcze rok i ludzie będą się bili kto leci, kto zostaje. CPK to konieczność
...
Następna strona