Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Olszewski
|

Kamery termowizyjne. To one mogą zapobiec nawrotowi pandemii COVID-19

38
Podziel się:

Trwająca pandemia koronawirusa spowodowała konieczność zachowania nadzwyczajnych środków ostrożności. Służby, na całym świecie, stanęły przed trudnym zadaniem sprawnego wykrywania i izolowania ludzi potencjalnie zakażonych wirusem SARS CoV2. Pomóc im w tym mogą inteligentne kamery termowizyjne.

Kamery termowizyjne. To one mogą zapobiec nawrotowi pandemii COVID-19
Kamery termowizyjne. To one mogą zapobiec nawrotowi pandemii COVID-19 (Shutterstock)

Artykuł powstał we współpracy z Eltrox

Tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa jest ogromne, a osoby chore, przez pierwsze dwa tygodnie mogą nie mieć żadnych objawów. Jedynym sposobem walki z pandemią są testy przesiewowe, które pozwalają oznaczyć zakażonych. Niestety jest ich mało, a na wynik trzeba czekać kilka dni.

W obliczu niedostatecznej liczby wykonywanych testów, sposobem na wskazanie osób, które mogą być zakażone, jest pomiar temperatury ciała. Gorączka jest często pierwszym znakiem świadczącym o zachorowaniu na COVID-19. Szybki i sprawny pomiar temperatury może wykluczyć osoby potencjalnie chore, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Klasyczne termometry bezdotykowe, w przypadku konieczności szybkiego zbadania większej grupy osób, nie są skutecznym rozwiązaniem. Dyskwalifikuje je przede wszystkim wydłużony czas pomiaru, niebezpiecznie mała odległość od badanego, czy brak możliwości zapisania wyniku. Z pomocą przychodzą inteligentne kamery termowizyjne.

Badanie nawet z odległości 7 metrów

Zestaw Hikvision składa się z kamery bispektralnej, która posiada dwa obiektywy. Jeden rejestruje obraz w paśmie widzialnym, a drugi w podczerwonym. Dzięki temu pozwala w ciągu jednej sekundy skontrolować temperaturę nawet kilkudziesięciu osób przechodzących w polu widzenia kamery. Obraz przekazywany z urządzenia jest bezpośrednio wyświetlany na monitorze obsługi.

System Hikvision zamontowany przy wejściu do budynku potrafi w krótkim czasie wykryć chorego z gorączką. Badanie odbywa się z bezpiecznej odległości, od 1,5 do nawet 7 metrów. Technologia AI zastosowana w kamerze Hikvision pozwala zmierzyć precyzyjnie temperaturę powierzchni skóry (z dokładnością do 0,3 stopnia Celsjusza) w obszarze twarzy, ignorując inne źródła ciepła (np. niesiony kubek z gorącym napojem). Algorytm adaptacyjny ogranicza wpływ warunków zewnętrznych na wynik.

Szczelna ochrona przed osobami z gorączką

Kamera termowizyjna może być sprzężona z systemem alarmowym, który zareaguje w przypadku wykrycia osoby potencjalnie zakażonej. Jednocześnie urządzenie połączone z mechanizmem automatycznego otwierania drzwi, przy wykryciu podwyższonej temperatury, może zablokować możliwość wejścia do budynku. Dodatkowo system umożliwia zapis wyników pomiarowych.

Zestaw termowizyjny Hikvision, dzięki rejestracji obrazu w paśmie widzialnym, potrafi również rozpoznawać twarze i porównywać je z bazą zapisaną w rejestratorze. Oprogramowanie wykrywa, czy osoba nosi maseczkę i w przypadku jej braku, informuje o tym ochronę budynku.

- System termowizyjny Hikvision to zaawansowane urządzenie pomiarowe o dużych możliwościach. Poprawna instalacja oraz konfiguracja, pozwoli w pełni wykorzystać potencjał urządzenia. Najlepiej powierzyć ją doświadczonym instalatorom posiadającym odpowiednie przeszkolenie oraz kompetencje. Planując zakup systemów termowizyjnych warto zwrócić się do oficjalnego dystrybutora marki Hikvision w Polsce, firmy Eltrox. Doświadczony zespół przygotuje projekt koncepcyjny, przetargowy, wykonawczy, przedstawi kosztorys oraz zadba o dokumentację powykonawczą. Nasi specjaliści wykonają wszystkie prace związane z instalacją, serwisem oraz konserwacją stacjonarnego zestawu termowizyjnego Hikvision. Podejmując się montażu, nasza firma udziela na niego gwarancji oraz bierze pełną odpowiedzialność za wykonaną pracę – zapewnia Mateusz Kurowski dyrektor ds. inwestycji Eltrox.

W dobie pandemii koronawirusa inteligentny system pomiarowy Hikvision to zestaw, który powinien być obowiązkowym wyposażeniem nie tylko szpitali, ale również biur, magazynów, galerii handlowych czy fitness klubów.

Ręczna kamera do wykorzystania na dworcach i lotniskach

Stacjonarne kamery termowizyjne, pomimo szeregu zalet (takich jak możliwość bezdotykowego sprawdzania temperatury wielu osób naraz, czy duża dokładność pomiaru) nie są jednak poręcznymi urządzeniami, które można łatwo przenosić.

Nowością zaprezentowaną przez Hikvison jest ręczna kamera termowizyjna, która została zaprojektowana specjalnie do wstępnego, szybkiego pomiaru temperatury ludzkiego ciała.

Niewielkie urządzenie wyposażone w detektor termowizyjny o rozdzielczości 160 x 120 pikseli umożliwia natychmiastowy pomiar z odległości ok. 1 metra. Kamera nie wymaga kalibracji, a pomiar temperatury jest czterokrotnie szybszy (trwa około 1 sekundy), niż przy użyciu standardowego termometru bezdotykowego. Wynik jest wyświetlany na kolorowym ekranie 2,4” LCD.

Dokładność pomiaru to 0,5 stopnia, a zakres pomiarowy to 30 – 45 stopni Celsjusza. Kamera umożliwia zapis badania na karcie microSD.

Kompaktowe urządzenie jest zasilane wbudowanym akumulatorem, który umożliwia 8 godzin ciągłej pracy.

Ręczna kamera świetnie sprawdzi się podczas przesiewowej kontroli na lotniskach, dworcach, czy w innych miejscach użyteczności publicznej. Dzięki niewielkim rozmiarom, powinna stać się obowiązkowym wyposażeniem funkcjonariuszy ochrony, policji, czy służb medycznych.

Artykuł powstał we współpracy z Eltrox

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(38)
Józwa
4 lata temu
A w telefonie p[aralizator // i po problemie. Słuzby zbiorą plony.
blaster
4 lata temu
fuck u. dictatorship epidemiological regime
Microbot
4 lata temu
Nie precz z propagowaniem takich chorych wynalazkow. To inwigilacja w czystej postaci. Jak w Chinach beda punkciki za bycie niewolnikiem doskonalym. Ten caly wirus to tylko wymowka.
tonapewnoSASI...
4 lata temu
TO bezsensensowny pomysł -Sasin to wymyślił?
mama
4 lata temu
totalny zamordyzm nadchodzi
...
Następna strona