Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kanada wydobywa coraz mniej ropy naftowej. Rośnie za to zainteresowanie energią odnawialną

Kolejne instytucje wycofują się z finansowania wydobycia ropy naftowej w Kanadzie, za to rosną inwestycje w produkcję energii odnawialnej. Kanadyjski sektor naftowy po raz kolejny w tym roku obniżył prognozy wydobycia ropy

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Znak czasów: firmy wycofują się z finansowania nowych projektów wydobywczych w sektorze naftowym

Już w kwietniu poziomy wydobycia były najniższe od 50 lat, a zła passa trwa od sześciu lat. rozpoczęciem pandemii Covid-19 – informuje PAP.
Kanadyjska ropa wydobywana jest zarówno z szybów naftowych, jak i z piasków bitumicznych. Wydobycie ropy z piasków bitumicznych doświadczy w tym roku największego kiedykolwiek zarejestrowanego spadku, nawet o 175 tys. baryłek dziennie – prognozuje firma firmy IHS Markit.

Firma analityczna przewiduje powrót do normalnych poziomów wydobycia za dwa lata i szacuje, że w 2030 r. może ono wzrosnąć do 3,8 mln baryłek dziennie. Dla porównania, w 2014 r. prognozy zakładały wydobycie ropy z piasków bitumicznych na poziomie 4,8 mln baryłek dziennie do 2030 r.
To nie znaczy, że firmy mrożą pieniądze i nie chcą w nic inwestować. Największy kanadyjski bank RBC postanowił zainwestować w sektor energetyczny w Albercie, ale nie w wydobycie, tylko w sektor energii odnawialnej.

RBC to pierwszy bank w Kanadzie, który podpisał umowę partnerską na długoterminowy odbiór energii elektrycznej z dwóch projektowanych w Albercie farm paneli słonecznych. Farmy mają dostarczać rocznie 80 tys. megawatogodzin, czyli tyle, ile potrzeba dla 6400 domów.

Alberta od pewnego czasu jest miejscem dużych inwestycji w produkcję energii odnawialnej. O ile dziesięć lat temu działało tam 122 jednostek paneli słonecznych, w kwietniu 2020 roku było ich 5375. Jedna dziesiąta z nich to farmy słoneczne. Celem rządu prowincji jest wytwarzanie 30 proc. energii ze źródeł odnawialnych do 2030 r.

Obejrzyj: Co z cenami ropy? Będzie nowy jej największy producent na świecie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kanada, energia odnawialna, ropa naftowa, gospodarka, wiadomości, paliwa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-08-2020

jjWydajność energii odnawialnej jest 5 krotnie niższa od konwencjonalnej.

02-08-2020

NetHehe.) ...Mieszkam w Kanadzie...Guzik prawda. Wydobycie rope naftowej jest mniejsze o polowe bo Indianie zablokowali budowe rurociagu I nie MA jak … Czytaj całość

01-08-2020

mON1Taaaa - Kanada - znana ze słońca, plaż, upałów .... po prostu gdzie nie spojrzeć tam panele . A ludzie wiedzą za czyje to pieniądze ?

Rozwiń komentarze (13)