Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Kara UOKiK dla VW może być dopiero początkiem problemów. Ale do odszkodowań dla klientów jeszcze daleko

51
Podziel się:

120,6 mln zł - taką karę dostał Volkswagen Group Polska za słynną aferę "dieselgate". Mogą minąć jednak lata, nim pieniądze zostaną zapłacone. Ewentualne odszkodowania dla klientów to sprawa jeszcze bardziej odległa. - Ale na miejscu polskich menedżerów nie spałbym spokojnie - słyszymy od ekspertów.

Marek Niechciał niebawem odejdzie z UOKiK-u. Ale za jego prezesury Urząd zdążył jednak nałożyć najwyższą w swojej historii karę
Marek Niechciał niebawem odejdzie z UOKiK-u. Ale za jego prezesury Urząd zdążył jednak nałożyć najwyższą w swojej historii karę (Flickr/UOKiK, Nico Nic/CC BY 2.0)

Afera "dieselgate" wybuchła w 2015 roku. Okazało się, że niemiecki koncern instaluje w swoich autach oprogramowanie, które pozwala na manipulację wynikami pomiarów emisji spalin.

Sprawa była głośna na całym świecie, a koncern znalazł się na celowniku wielu instytucji w różnych krajach. Wyjątkowo surowy okazał się polski UOKiK - nałożył na polski oddział firmy rekordowo wysoką karę.

- Nie było w trakcie postępowania żadnych propozycji ugodowych ze strony spółki. Firma działała na szkodę konsumentów, ponieważ kierowała nieetyczne rekomendacje, aby dealerzy nie uwzględniali zasadnych reklamacji konsumentów - tłumaczył Marek Niechał, prezes Urzędu.

Zobacz także: Jan Kolański: polskie produkty wymagają promocji w UE

Co na to firma? - Volkswagen Group Polska nie widzi prawnych podstaw dla kary nałożonej przez UOKiK. W naszej ocenie Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko niewłaściwemu podmiotowi, spółka Volkswagen Group Polska jest bowiem jedynie importerem pojazdów i nie miała żadnej wiedzy o problemie emisji tlenków azotu. Po otrzymaniu decyzji z UOKiK i jej analizie podejmiemy stosowne kroki - zapowiada w rozmowie z money.pl Tomasz Tonder, dyrektor PR w Volkswagen Group Polska.

Tymczasem przedstawiciele części klientów Volkswagena z jednej strony uznają karę za również swój sukces, a z drugiej podkreślają - to wcale nie koniec walki.

- VW może się teraz odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To będzie jednak dość specyficzne postępowanie, opierające się na pracy nad dokumentami. Liczymy więc, że nie potrwa ono zbyt długo. Później przysługuje jeszcze apelacja - mówi money.pl Konrad Kacprzak, radca prawny kancelarii Marshal Lion Kacprzak, który reprezentuje Stowarzyszenie Osób Poszkodowanych przez Spółki Grupy VW.

Ile więc to wszystko może potrwać? Eksperci mówią, że w najlepszym wypadku ok. 2 lat. Ale też możliwe są inne scenariusze - a wtedy sprawa może się ciągnąć i kilka lat. Ostatecznie nie można też wykluczyć, że tak wysoka kara się nie utrzyma.

Konrad Kacprzak jest jednak pewien swego. I podkreśla, że tak kara UOKiK-u jest po prostu sprawiedliwa. - Kara jest faktycznie rekordowa. Ale trzeba pamiętać, że sprawa dotyczy wielu klientów. Nawet być może 400 tys. osób ma w Polsce pojazdy Volkswagena z silnikiem diesla - mówi w rozmowie z money.pl.

- Urząd wskazywał, że polskie przedstawicielstwo nie informowało konsumentów w należyty sposób o sprawie – również już po wybuchu afery. Mieliśmy to samo wrażenie. Nie było żadnych rozmów, żadnych propozycji ugodowych - dodaje prawnik.

Nie zdadza się z tym jednak Tomasz Tonder. - Grupa Volkswagen od 2016 roku prowadzi akcję serwisową związaną z silnikami Diesla EA189. Koncern skontaktował się z właścicielami samochodów przypisanych do polskiego rynku - mówi w rozmowie z money.pl.

Odszkodowania? "Daleka droga"

Polski oddział niemieckiego koncernu toczy obecnie w Polsce niejedną batalię. Są również sprawy sądowe.

Po wybuchu afery, właściciele aut z grupy VW złożyli do Sądu Okręgowego w Warszawie pozew zbiorowy. Sędziowie go jednak odrzucili - i zasugerowali, by sprawiedliwości szukać w Niemczech, bo tam jest przecież siedziba koncernu. Sąd apelacyjny stanowisko co prawda podtrzymał, ale już pod koniec grudnia Sąd Najwyższy przyjął sprawę do ponownego rozpatrzenia. Przedstawiciele Stowarzyszenia Poszkodowanych przez VW przyjęli decyzję z optymizmem i mają nadzieję na kasację. A wtedy sprawa będzie mogła ruszyć od nowa.

- Jednak nawet jeśli wszystko potoczy się po myśli tych stowarzyszeń, to droga do odszkodowań jest bardzo daleka. Osobiście nie wierzę, że ktokolwiek w Polsce dostanie choć złotówkę - słyszymy od prawnika, który zajmuje się sprawami motoryzacyjnymi.

Jednak niektórzy wskazują, że to nie kwestia odszkodowań powinna najbardziej spędzać sen z powiek polskim menedżerom VW.

- Prokuratura w Częstochowie prowadzi teraz postępowanie karne w tej sprawie. Prawdopodobnie więc przynajmniej dojdzie do przesłuchań pracowników polskiej spółki Grupy VW, czyli Volkswagen Group Polska - przypomina Konrad Kacprzak.

- Nie wiem, na jakim etapie jest to postępowanie. Ale decyzja UOKiK-u jasno wskazuje, że polscy menadżerowie VW mogli działać nieczysto w sprawie "dieselgate". A to ważne w kontekście działań prokuratury. Nie jest wykluczone więc, że koniec końców ktoś z Polski dostanie wyrok karny w tej sprawie - dodaje inny prawnik, który jednak woli zachować anonimowość.

Podobne wyroki już się zresztą na świecie zdarzały. Na przykład były menedżer Volkswagena w Detroit w USA Oliver Schmidt został skazany na siedem lat więzienia za ukrywanie oprogramowania, które pozwalało koncernowi naruszać normy emisji spalin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(51)
Don Vito
rok temu
Mam VW CADDY MAXI 2L Diesel. Według homologacji to auto wyprodukowano w Polsce. Według UOKiK to auto wyprodukowano w Niemczech. To VW AG pozbywa się trupów ze swoich landów i po "Reanimacji" sprzedaje nam jako nowe !!!
PRAWNIK
2 lata temu
SZYDŁO POSTAWIŁA NIECHCIAŁA NA WYSOKI STOŁEK ALE WYSOKO DOŚWIADCZONE PRACOWNICY PODZIĘKOWALI MU ZA PRACĘ NIECHCIAŁ NIE DAWAŁ SOBIE RADY I MUSIAŁ ODEJŚĆ
To
2 lata temu
Mogliby zamienić te samochody na stare kopciuchy
Adam
2 lata temu
120 milionów kary za 400 tysięcy samochodów. Po 300 ZŁOTYCH kary za 1 auto. SZOK !!!!! Co za kara ????????????????
dradzio
2 lata temu
A w połowie tekstu reklama z wyprzedażą rocznika VW, ja osobiście już nic od grupy VW nie kupię, ale w Polsce w ostatnich latach to VW i Skoda ma się dobrze, dalej dajemy się nabijać w butelkę, ciekawe na czym teraz oszukują, nie wiadomo czy w ogóle się dowiemy
...
Następna strona