Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Volkswagen ukarany. Koncern ma zapłacić ponad 120 mln złotych

30
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie miał wątpliwości i uznał, że niemiecki koncern manipulował wskaźnikami emisji spalin w samochodach marek: Volkswagen, Audi, Seat i Skoda. Volkswagen zapłaci karę w wysokości ok. 120 mln złotych - najwyższą w historii UOKiK za naruszenie praw konsumentów.

Prezes UOKiK Marek Niechciał nie miał wątpliwości co do praktyk Volkswagena.
Prezes UOKiK Marek Niechciał nie miał wątpliwości co do praktyk Volkswagena. (iStock.com, josefkubes/iStock)

- Volkswagen manipulował wskaźnikami emisji spalin - wprowadzał konsumentów w błąd, twierdząc, że jego pojazdy są przyjazne środowisku. Rośnie świadomość ekologiczna Polaków, więc wiele osób mogło celowo wybierać samochody, które emitują mniejsze ilości szkodliwych substancji - powiedział prezes UOKiK Marek Niechciał, cytowany w komunikacie.

Chodzi o samochody produkowane przez koncern po 2008 roku. Volkswagen stosował w samochodach marek: Volkswagen, Audi, Seat i Skoda oprogramowanie do sterowania silnikiem EA 189 EU 5. Pozwalało ono zaniżać wartość emisji tlenków azotu w warunkach testowych, o czym przypomniał UOKiK w komunikacie.

Co to zmienia z perspektywy konsumenta? Sporo, ponieważ, jak tłumaczą urzędnicy w komunikacie, klienci koncernu mogą się powołać na decyzję UOKiK przy składaniu reklamacji.

Zobacz także: Powstanie nowego Zespołu Edukacyjnego w Zielonej Górze i jego ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta

Urząd postawił w postępowaniu trzy zarzuty koncernowi. Zarzucił niemieckiej spółce m.in. rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w materiałach reklamowych, które miały sugerować, że samochody marek Volkswagen, Seat, Skoda i Audi są ekologiczne, a także spełniają wymogi w zakresie emisji spalin.

- Nieprawdziwe informacje w materiałach reklamowych wywołały dezinformację - odwoływały się do proekologicznej postawy Volkswagena, gdy w rzeczywistości samochody nie były przyjazne środowisku. Manipulowanie emisją spalin to zaprzeczenie ekologiczności - ocenia Marek Niechciał.

Wątpliwości urzędników budziły też informacje w świadectwach homologacji oraz w świadectwach zgodności WE. UOKiK wskazuje, że Volkswagen miał tam stosować nieprawdziwe parametry emisji spalin. Koncern miał również kierować takie wytyczne do sprzedawców, że w konsekwencji ci odrzucali uzasadnione reklamacje klientów w zakresie emisji spalin.

- Wziąłem pod uwagę to, że praktyka trwała 8 lat - nie było w trakcie postępowania żadnych propozycji ugodowych ze strony spółki. Firma działała na szkodę konsumentów, ponieważ kierowała nieetyczne rekomendacje, aby dealerzy nie uwzględniali zasadnych reklamacji konsumentów - tłumaczy prezes UOKiK.

- Przez ten czas zgromadziliśmy 25 tomów akt, w których jest ponad 5 tys. kart z dowodami i pismami od spółki. Wysłaliśmy ankietę z pytaniami do 13 dealerów samochodów tego koncernu. Korespondowaliśmy z Transportowym Dozorem Technicznym oraz niemieckim i brytyjskim organem do spraw homologacji. Pełnomocnik spółki, korzystając ze swoich praw, wielokrotnie (24 razy) zapoznawał się z aktami i udzielał obszernych wyjaśnień, np. jedna odpowiedź liczyła 827 stron razem z załącznikami i wymagała dokładnej analizy - wskazywał prezes UOKiK.

Prezes Niechciał przypomniał, że UOKiK "jest kolejnym organem ochrony konsumentów w Europie, który wydał decyzję w tej sprawie". Kary z tego tytułu na koncern zostały już nałożone m.in. we Włoszech (w wysokości 5 mln euro), Stanach Zjednoczonych (2,8 mld dolarów). Jednak w USA Volkswagen zawarł ugodę, której wartość wyniosła prawie 15 mld dolarów - producent samochodów zobowiązał się m.in. do odkupienia wadliwych samochodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(30)
Kulczyk
4 lata temu
Proponuję ukarać polskich właścicieli vw , seatów i skód
Kulczyk
4 lata temu
Proponuję by rząd Morawieckiego ukarał polskich posiadaczy vw, skód, seatów itp , państwo polskie zyska na tych polskich wstrętnych oszustach
Domansson
4 lata temu
USA Hitlerwagen płacił miliardy a w Polsce miliony , podejrzewam że ktoś przytulił dużo ?
Michal80
4 lata temu
Włosi 5 mln euro a Polacy 120 czyli 6x wiecej przy znacznie nizszej sprzedazy w kraju w ktorym emisja nowych samochodow ma marginalne znacznie wzledem zanieczyszczenia z wegla. Trzeba umiec zyc z partnerami handlowymi zwlaszcza z tymi glownymi.
adamek
4 lata temu
Wszystko OK ale kto dostanie tą kasę. UOKiK czy ludzie którzy zakupili ten złom?
...
Następna strona