Notowania

UOKiK: postępowanie ws. Volkswagena dobiega końca. Urząd wkrótce wyda decyzję

Volkswagen miał manipulować wskaźnikami emisji spalin w samochodach marek: Volkswagen, Audi, Seat i Skoda wyprodukowanych po 2008 roku. Prezes UOKiK Marek Niechciał zakończył analizę materiału dowodowego i niebawem wyda decyzję w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Prezes UOKiK Marek Niechciał wkrótce wyda decyzję ws. Volkswagena.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że postępowanie przeciwko Volkswagen Group Polska jest na końcowym etapie. Ostatnim będzie wydanie decyzji prezesa UOKiK. A może on np. stwierdzić naruszenie zbiorowych interesów konsumentów i nałożyć karę finansową - maksymalnie do 10 proc. rocznego obrotu.

Jak informuje Urząd w komunikacie prasowym, "ze strony spółki nie padła propozycja wydania decyzji zobowiązującej".

Urząd postawił trzy zarzuty koncernowi. Zarzucił niemieckiej spółce m.in. rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji w materiałach reklamowych, które miały sugerować, że samochody marek Volkswagen, Seat, Skoda i Audi są ekologiczne, a także spełniają wymogi w zakresie emisji spalin.

Powstanie nowego Zespołu Edukacyjnego w Zielonej Górze i jego ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta

Wątpliwości urzędników budziły też informacje w świadectwach homologacji oraz w świadectwach zgodności WE. UOKiK wskazuje, że Volkswagen miał tam stosować nieprawdziwe parametry emisji spalin. Koncern miał również kierować takie wytyczne do sprzedawców, że w konsekwencji ci odrzucali uzasadnione reklamacje klientów w zakresie emisji spalin.

Do zmowy cenowej między BMW, Volkswagen, Daimler a producentami miało dochodzić w latach 2004-2013 (zdjęcie ilustracyjne).
BMW, Volkswagen i Daimler otrzymały karę za zmowę cenową. Łącznie 100 mln euro

Postępowanie przeciwko koncernowi rozpoczęło się pod koniec 2016 roku. Prezes UOKiK Marek Niechciał przytoczył jego statystyki, aby "każdy uświadomił sobie jak obszerny materiał dowodowy musieliśmy analizować".

Rembor General ma na koncie wiele udanych realizacji: hal magazynowych i produkcyjnych, centrów handlowych
Volkswagen nie zapłacił wykonawcy hali, a ten swoim podwykonawcom. W poniedziałek pikieta pod siedzibą niemieckiej firmy

- Przez ten czas zgromadziliśmy 25 tomów akt, w których jest ponad 5 tys. kart z dowodami i pismami od spółki. Wysłaliśmy ankietę z pytaniami do 13 dealerów samochodów tego koncernu. Korespondowaliśmy z Transportowym Dozorem Technicznym oraz niemieckim i brytyjskim organem do spraw homologacji. Pełnomocnik spółki, korzystając ze swoich praw, wielokrotnie (24 razy) zapoznawał się z aktami i udzielał obszernych wyjaśnień, np. jedna odpowiedź liczyła 827 stron razem z załącznikami i wymagała dokładnej analizy - mówi prezes UOKiK.

Do UOKiK już wpłynęły pisma od zainteresowanych przejęciem placówek po brytyjskiej spółce.
Leroy Merlin i Carrefour chcą przejąć punkty Tesco. Wnioski już w UOKiK

Urząd przypomina, że po uprawomocnieniu się jego decyzji, stają się one podstawą do dochodzenia przez konsumentów ewentualnych roszczeń w sądach.

Kary z tego tytułu na koncern zostały już nałożone m.in. we Włoszech (w wysokości 5 mln euro), Stanach Zjednoczonych (2,8 mld dolarów). Jednak w USA Volkswagen zawarł ugodę, której wartość wyniosła prawie 15 mld dolarów - producent samochodów zobowiązał się m.in. do odkupienia wadliwych samochodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: volkswagen, uokik, decyzja uokik, kara uokik, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-01-2020

wnbNo i co niemiecka techniko.

13-01-2020

BoloNagle się obudzili? Przecież to już kilka lat upłynęło i co zrobił UOK w tym czasie?

14-01-2020

marek lewandowskiZAWSZE jak widzę gościa w skodzie ,vw, audi kojarzy mi sie nie odparcie z dziadostwem ,syfem i tandetom autka dla 500+

Rozwiń komentarze (69)