Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

BMW, Volkswagen i Daimler otrzymały karę za zmowę cenową. Łącznie 100 mln euro

3
Podziel się:

Niemiecka rządowa agencja do spraw ochrony konkurencji (Bundeskartellamt) nałożyła karę na trzy koncerny motoryzacyjne – BMW, Volkswagen i Daimler. Trzy spółki muszą łącznie zapłacić 100 mln euro za zmowę cenową podczas zakupów stali. Ukarani przyjęli grzywnę.

Do zmowy cenowej między BMW, Volkswagen, Daimler a producentami miało dochodzić w latach 2004-2013 (zdjęcie ilustracyjne).
Do zmowy cenowej między BMW, Volkswagen, Daimler a producentami miało dochodzić w latach 2004-2013 (zdjęcie ilustracyjne). (Fotolia)
bEDUjhnp

Trzy koncerny łamały w ten sposób prawo przez dziewięć lat, od 2004 do 2013 roku – podaje PAP. Przedstawiciele BMW, Volkswagena i Daimlera spotykali się wspólnie dwa razy do roku z producentami stali, firmami kuźniczymi i dostawcami systemów.

"Wymieniali się informacjami na temat jednolitych stawek za ciągnione wyroby stalowe" – tłumaczy w komunikacie szef Bundeskartellamt Andreas Mundt. W efekcie dochodziło do eliminacji czynnika konkurencji cenowej.

Zmowa dotyczyć miała przede wszystkim ciągnionej stali, z której powstają m.in. wały korbowe, koła zębate i drążki sterownicze. Jej cena stanowi przeważnie mniej niż 1 proc. całościowego kosztu wytworzenia samochodu.

bEDUjhnr
Zobacz także: Zobacz także: System oparty o Business Intelligence

Urząd podał, że koncerny korzystały z nielegalnie ustalonych cen co najmniej do 2016 roku.

bEDUjhnx

Na BMW nałożona została kara w wysokości do 28 mln euro. Daimler z kolei podał, że musi zapłacić 23,5 mln euro. Oba koncerny zapowiedziały, że uiszczą grzywnę.

Natomiast przedstawiciele Volkswagena odmówili komentarza co do wysokości kary. Wyrazili natomiast zadowolenie z zakończenia postępowania, a także potwierdzili przyjęcie grzywny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDUjhnS
KOMENTARZE
(3)
Ble
2 lata temu
Nie kupuje Niemieckiego bubla. Oni zawsze oszukują teraz to całą Europę robią na kasę
h.
2 lata temu
Sam pan wały ciągniesz i stali do tego nie mieszaj...
Zobacz
2 lata temu
BRAWO TYLKO MALO... TO SA SYMBOLICZNE KARY DLA TAKICH GIGANTÓW.... GROSZE
bEDUjhnT