Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko SOLGAR za zmowę cenową

3
Podziel się:

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko Solgar Polska w sprawie zmowy na rynku suplementów diety. Postawiono zarzuty dwóm menadżerom spółki.

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko SOLGAR za zmowę cenową
(East News, Wlodzimierz Wasyluk,Marek Niechciał)

"UOKiK zwraca szczególną uwagę na ochronę konkurencji na dynamicznie rozwijających się rynkach, takich jak suplementów diety. Wszczęliśmy postępowanie przeciwko Solgar Polska. Postawiliśmy również zarzuty dwóm menadżerom z tej firmy, którzy mogli być bezpośrednio odpowiedzialni za kwestionowane ustalenia" - powiedział wiceprezes urzędu Michał Holeksa, cytowany w komunikacie.

Solgar Polska to dystrybutor suplementów diety, m.in. witamin, ziół i mikroelementów, wytwarzanych przez amerykańską spółkę Solgar. Sprzedawane są one zarówno w sklepach stacjonarnych, głównie w aptekach, jak i przez internet.

Urząd przeprowadził przeszukanie w siedzibie firmy i zdobył dowody, m.in. korespondencję mailową, że przedsiębiorca mógł ustalać ze swoim kontrahentami - sprzedawcami detalicznymi stosowanie minimalnych cen odsprzedaży suplementów diety. W efekcie mogło dojść do sytuacji, że konsumenci nie mogli kupić tych produktów taniej niż cena ustalona odgórnie, podano również.

Niedozwolona praktyka mogła rozpocząć się w 2010 r. Solgar Polska monitorowała stosowanie ustalonych cen i interweniowała, jeżeli suplementy były sprzedawane taniej.

Początkowo przedstawiciele spółki wzywali do zmiany stawek, następnie mogli odebrać możliwość zamawiania suplementów na preferencyjnych warunkach, a w niektórych przypadkach mogło również dochodzić do wypowiedzenia umowy o współpracę. Urząd ma również informacje, że sami detaliści obserwowali wzajemnie swoje stawki i informowali Solgar Polska, jeżeli któryś z nich stosował niższe.

"Prawo antymonopolowe zakazuje ustalania minimalnych lub sztywnych cen odsprzedaży produktów przez przedsiębiorców działających na różnych szczeblach obrotu np. producent-hurtownik czy dystrybutor-sprzedawca. Dozwolone jest wprawdzie sugerowanie cen, ale sprzedawcy muszą mieć swobodę kształtowania własnej polityki cenowej. W przypadku Solgar Polska mogło być jednak inaczej. Ceny mogły być sugerowane jedynie na papierze, a w rzeczywistości detaliści nie mogli sprzedawać suplementów taniej" - dodał prezes UOKiK Marek Niechciał.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara do 10% obrotu przedsiębiorcy, a menadżerom zaangażowanym w naruszenie - kara do 2 mln zł. Z uwagi na to, że praktyka mogła mieć wpływ na handel między krajami UE, urząd prowadzi postępowanie zarówno w związku ze złamaniem przepisów polskich, jak i unijnych, podano także.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Silesius
5 lata temu
Brawo!!! Kilka innych POLSKICH ma także CZĘTO LEPSZĄ JAKOŚĆ
Lalamido
5 lata temu
Zmowa cenowa – porozumienie przedsiębiorstw na pewnym rynku dotyczące poziomu cen[1], mające na celu uniknięcie wzajemnej konkurencji[2]. przepraszam gdzie tu jest zmowa? Z tego co piszą chodzi o ustalenie ceny minimalnej tylko przez Solgar a nie umowa cen z innymi dystrybutorami innych suplementów , komuś się chyba pomyliły pojęcia. To raczej prezent dla innych wytwórców i dystrybutorów jeżeli konkurent chce mieć ceny na jakimś poziomie, a oni swobodnie mogą obniżać swoje. Wygląda to jak w pewnie wielu innych firmach na szukanie kasy na rozdawnictwo państwa( czyt, PIS ) ;)
Tomaszek
5 lata temu
Uikok ma żałosne działanie, na rynku gołym okiem widać mnóstwo firm ze zmowami cenowymi a oni udają że nic nie wiedzą, wystarczy spojrzeć na: Hitachi, Falmec, Blue Water, Kohlman, Elica, Cosmo, PAFFONI, Radaway i wiele innych które można wymieniać.