Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Kary za drobne wykroczenia. Nawet 30 tys. złotych

204
Podziel się:

Rząd chce zaostrzyć przepisy dotyczące ruchu drogowego i karać maksymalną grzywną nawet za drobne wykroczenia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Maksymalną grzywnę można będzie nałożyć nawet za jazdę bez świateł.

Kary za drobne wykroczenia. Nawet 30 tys. złotych
Wzrosną mandaty nawet za błahe wykroczenia. (Getty Images)
bEKJHNnV

Rząd pracuje nad zaostrzeniem sankcji za łamanie przepisów drogowych. Podniesiona zostanie maksymalna kwota mandatu - z 500 do 10 tys. złotych, oraz maksymalna grzywna, jaką można nałożyć za nieprzepisową jazdę.

Maksymalne kary będą groziły nie tylko za najpoważniejsze wykroczenia, ale i za te błahe - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Zamiast podnieść sankcje za poszczególne wykroczenia, zdecydowano się na zaostrzenie wszystkich jednakowo.

bEKJHNnX
Zobacz także: Zapłacisz więcej. Rząd planuje zwiększyć mandaty za prędkość do 5 tys. zł.

Oznacza to, że za każde wykroczenie, za które przepisy nie przewidują odrębnej, maksymalnej kary, będzie można ukarać kierowcę grzywną do 30 tys. złotych.

Jakie to wykroczenia? Jak podaje "DGP", np. jazda bez świateł, czy niezachowanie należytej ostrożności na drodze wewnętrznej.

bEKJHNod

Jeśli przepisy zostaną przyjęte w obecnym kształcie może dojść do absurdu, w którym znacznie poważniejsze wykroczenie będzie zagrożone niższą karą, niż to błahe.

Może się tak wydarzyć np. przy wykroczeniach związanych z parkowaniem. Parkowanie na zakazie, w myśl obecnie projektowanych zmian, byłoby zagrożone karą do 30 tys. złotych.

Z kolei parkowanie na przejściu dla pieszych ma określoną w kodeksie maksymalną karę, która wynosi 3 tys. złotych. Będzie więc 10 razy łagodniejsza, choć samo wykroczenie stwarza zdecydowanie większe zagrożenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKJHNoy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(204)
orest
3 tyg. temu
Absurdalny projekt ,kompletnie nie dostosowany do realiów Polski, Może lepiej podnieść mandaty i grzywny 100-200 krotnie to na pewno nie będzie wypadków. Prawo którego nie można stosować bo jest absurdalne jest bardzo niebezpieczne.
edesza
2 miesiące temu
Kiedy zniesienie immunitetów do przestępstw drogowych???
Krzysiek
2 miesiące temu
I za co tworzyc rodzine? Aby tylko patologie powiekszac?
bEKJHNoz
anna
2 miesiące temu
Nie wiedzą co robią .Kto zapłaci takie kary? Kto ma takie oszczędności czy zarobki aby to zapłacić? Strzelają sobie w stopę. Niezadowolenie rośnie. Niskie zarobki ,obłożenie podatkami ,raty na mieszkanie .Oj -aby się nie przeliczyli. Widać ,że z dobrobytu i podwyżek o 5 tysięcy woda sodowa im w mózgu wybiła.
oppp
2 miesiące temu
Podatki, kary, strach. I weź zakładaj rodzinę w takim świecie.
...
Następna strona