Notowania

Kary za łamanie praworządności. Bruksela grozi konsekwencjami, jeśli Polska przyjmie ustawę represyjną

Jeśli ustawa kagańcowa, która błyskawicznie przeszła przez Sejm, wejdzie w życie, Polsce grożą kary finansowe - ostrzega wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Katarina Barley grozi karami finansowymi, jeśli Polska wprowadzi ustawę kagańcową. (Fot: Hermann Bredehorst/Polaris Images/East News)

- Jeśli ustawa zostanie przyjęta, to natychmiast musi zadziałać Trybunał Sprawiedliwości UE i zawnioskować o środki tymczasowe, by wykonywanie prawa zostało zawieszone. Gdyby to nie poskutkowało, należy zagrozić dotkliwymi karami finansowymi - powiedziała Barley w wywiadzie dla "Sueddeutsche Zeitung", który cytuje PAP.

Dodała, że dla niej ta ustawa to prowokacja, afront i że jest nie doprzyjęcia.

Wcześniej Barley powiedziała w rozmowie z Deutsche Welle, że "jest zszokowana" działaniami rządu w Warszawie.

Obejrzyj też: Wojna na lata. Frankowicze muszą uzbroić się w cierpliwość. "Sądy są niewydolne"

- Niczym nie różnią się od działań władzy komunistycznej - stwierdziła. - Bo stanowisko: "tylko ja mam rację, a każdy, kto mnie krytykuje, jest kłamcą, zdrajcą, przestępcą i musi być ukarany" to podejście charakterystyczne dla władzy totalitarnej - wyjaśniła.

- Właściwie to jestem zszokowana tym, że choć wobec Polski toczy się procedura z art. 7 o naruszenie praworządności, polski rząd chce szybko wprowadzić kolejne kontrowersyjne zmiany w wymiarze sądownictwa. Moim zdaniem ta proponowana reforma otwiera zupełnie nowy wymiar - powiedziała - mówiła też Barley.

Ustawa represyjna wobec sędziów w ekspresowym tempie przeszła przez Sejm. W tej chwili waży się jej przyszłość w Senacie, gdzie większość ma opozycja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-01-2020

muwiwara wam uezędasy unijne od naszych reform

15-01-2020

erykDobrze bedzie jak ta niemka zacznie od swojego kraju

15-01-2020

StettinerNie ma zadnej unii tylko imperialne szwaby i zdegenerowana Francja chca narzucic swoja supremacje

Rozwiń komentarze (66)