Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Katar uratuje Europę przed Rosją i zaopatrzy ją w gaz? Plan Joe Bidena, prezydenta USA

77
Podziel się:

W ostatni dzień stycznia Joe Biden, prezydent Stanów Zjednoczonych, przyjmie w Waszyngtonie emira Kataru szejka Tamima ibn Hamad Al-Saniego, by omówić m.in. możliwość zaopatrzenia Europy w gaz. Na wypadek, gdyby doszło do rosyjsko-ukraińskiego konfliktu — poinformował Biały Dom.

Katar uratuje Europę przed Rosją i zaopatrzy ją w gaz? Plan Joe Bidena, prezydenta USA
Joe Biden pracuje nad zapewnieniem zaopatrzenia Europy w gaz (Bloomberg via Getty Images, Bloomberg)

Agencja Reuters podała, przedstawiciele amerykańskiego rządu już odbyli w styczniu rozmowy z kilkoma międzynarodowymi przedsiębiorstwami energetycznymi na temat zaopatrzenia Europy w gaz.

"Ad-Dauha będzie mogła pomóc w przypadku większych globalnych zakłóceń (w dostawie energii), tak jak miało to miejsce w 2011 roku po katastrofie (w elektrowni atomowej) w Fukushimie" - przekazało źródło proszące o anonimowość.

Katar może pomóc, ale Europie to nie wystarczy

Agence France-Presse oraz Reuters przypominają, że Katar jest największym eksporterem gazu LNG na świecie oraz jednym z jego największych producentów. W przypadku wstrzymania dostaw przez Rosję nie byłby jednak w stanie pokryć całości zapotrzebowania na gaz w Europie.

Zobacz także: Konflikt na Ukrainie. "Na 90 proc. tej wojny nie będzie"

"W dłuższej perspektywie Unia Europejska musiałaby zapewnić sobie dostawy LNG, zawierając kontrakty długoterminowe, by uniknąć potencjalnych braków w zaopatrzeniu" - przekazało anonimowe źródło agencji Reuters.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(77)
344
2 lata temu
Europa może podziękowac zachłanności Niemiec . Gdyby mogli to zjedli by z podsiebie zachłanna nacja.
Emeryt
2 lata temu
Listopad grudzień zużycie 111 M3 faktura 325 zł co daje 3 zł za metr. Mój piec na godzinę zużywa najmniej 0,8 M3. Aby było ciepło musi chodzić około 8 godzin teraz jak jest ciepło. 3 zł *8*31=744 żl bez grzania wody i gotowania. Łącznie 1000 miesięcznie. Dochód nasz 3600 na dwie osoby. Dziękuję dokąd będzie wolno palić drewnem będę nim palił. Gaz to dla bogaczy!!!¡
JMK
2 lata temu
Nobla temu co utrzymuje, że LNG transportowany zbiornikowcami kosztuje tyle samo co gaz transportowany rosyjska rurą. Nie wiem czy projekt NS 3 jest już gotowy? Na pewno już dawno zaczęły się prace nad NS 3. Zachodnie rządy nie są takie głupie i zwasalizowane jak nasze warszawskie (nie)rządy.
Kamil
2 lata temu
usa bedą pośredniczyć, czytaj zarobić na gazie.
wewee
2 lata temu
jeszcze muszą dopłynąć do europy, po drodze mogą jeszcze zatonąć
...
Następna strona