Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KKG
|

Kaucja dopiero od 2024 r. Dwa lata na stworzenie systemu

127
Podziel się:

Mimo że przepisy wdrażające system kaucyjny w Polsce mają wejść w życie w 2022 roku, to na jego start trzeba będzie poczekać, bo jego utworzenie może zająć nawet jeszcze dwa lata - wynika z odpowiedzi resortu klimatu i środowiska udzielonej PAP.

Kaucja dopiero od 2024 r. Dwa lata na stworzenie systemu
Utworzenie systemu kaucyjnego wymaga czasu - tłumaczy resort klimatu (WP, Mateusz Madejski)

Polska Agencja Prasowa skierowała do resoru klimatu i środowiska pytania ws. projektowanych przepisów dotyczących wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego.

Według ministerstwa przepisy ustawy ustanawiające system kaucyjny mogłyby wejść w życie w połowie 2022 roku. Jednocześnie nie oznacza to, że od połowy przyszłego roku zacznie on funkcjonować.

24 miesiące na stworzenie systemu

"Samo utworzenie systemu kaucyjnego wymaga czasu. Branża przedsiębiorców, która potencjalnie mogłaby, by być objęta systemem kaucyjnym szacuje, że utworzenie takiego systemu wymagać może nawet 24 miesięcy od dnia opublikowania przepisów ustawy" - przekazało ministerstwo.

Zobacz także: Będzie kaucja na butelki, a zwrot możliwy bez paragonu. Przedsiębiorcy komentują

Resort dodał, że puste opakowanie będzie można zwrócić w punktach np. sklepach, które będą uczestniczyć w systemie kaucyjnym. W przypadku jednostek handlowych o powierzchni powyżej 100 m kw. udział w systemie będzie obowiązkowy, w związku z czym w takich sklepach nie powinno być problemu ze zwrotem opakowań.

A co w przypadku sklepów o mniejszej powierzchni? W tym przypadku ich udział w systemie będzie dobrowolny. Resort wyjaśnił, że takie sklepy będą zobowiązane pobrać kaucję, jednak ze względu na swoją powierzchnię nie będą obowiązane do odbierania pustych opakowań od konsumentów.

Resort podkreślił, że projektowane rozwiązania prawne zakładają pozostawienie dużej swobody dla producentów w zakresie kształtowania systemu kaucyjnego. Ustawa nie będzie regulować np. czy zwracane przez klientów opakowania objęte kaucją będą musiały być czyste.

Projektowany przez MKiŚ system kaucyjny przewiduje, że obejmie on butelki na napoje do 3 litrów z PET oraz ze szkła do 1,5 litra. Na razie nie przewiduje się włączenia opakowań aluminiowych, o co postuluje część organizacji branżowych.

Odnośnie aluminium ministerstwo zwraca uwagę, że opakowania z tego materiału są obecnie z powodzeniem zbierane poza systemami kaucyjnymi.

"Jednak nie oznacza to, że możliwość objęcia kolejnych opakowań systemem kaucyjnym jest zamknięta. W ramach konsultacji publicznych będzie możliwość zgłoszenia propozycji także i w tym zakresie" - zapewnił resort.

Branża: tylko wysoka kaucja ma sens

PAP zapytała się również o możliwą wysokość kaucji w Polsce jaka będzie obowiązywać oraz czy doliczany będzie do niej VAT. W Europie, najczęściej wysokość kaucji wynosi co najmniej 10 eurocentów. Organizacje branżowe przekonują, że kaucja powinna być relatywnie wysoka tak, by zachęcić konsumentów do zwrotu butelek.

Ministerstwo przekazało w odpowiedzi, że wysokość kaucji, czy zasady jej rozliczania pozostawione zostaną do decyzji przedsiębiorców tworzących system.

"Tak jak wspomniano powyżej zakłada się, pozostawienie dużej swobody dla producentów w zakresie kształtowania systemu kaucyjnego. W zakresie VAT informujemy, że podobnie jak w przypadku obecnie obowiązującej opłaty depozytowej w zakresie akumulatorów kwasowo-ołowiowych, nie planuje się objęcie kaucji podatkiem" - podsumował resort klimatu i środowiska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(127)
Tyw
rok temu
Idiotyzm. Zamiast odejść od butelek plastikowych to 2 lata będą budować system kaucyjny.
Rolniczka
rok temu
Za plastikowe butelki płacimy już teraz przynajmniej dwa razy. Raz jak kupujemy napój, drugi raz jak oddajemy darmowe śmieci (opakowania) firmom odbierającym śmieci. Rozumiem, że po wprowadzeniu kaucji zmniejszy się ilość śmieci a tym samym opłaty za wywóz zostaną pomniejszone (firmy wywożące śmieci będą miały mniej roboty). To logiczne.
dziadyga
rok temu
znów kup napój a o zwrocie opakowania zapomnij bo nie ma pieniędzy i miejsca w sklepie i jeszcze cudowny napis na opakowaniu butelka bezzwrotna
Zuza
rok temu
kaucja obowiązkowa, udział skupów dobrowolny... wolska marzeń !!
geniusz
rok temu
proponuję kaucję za butelki połączyć z opłatą za zużyta wodę
...
Następna strona