Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Kaucja za butelki. Im będzie wyższa, tym chętniej je oddamy

81
Podziel się:

Kaucja za butelki nie może być za wysoka, ale im wyższa tym chętniej są one zwracane - wynika z raportu Eunomia Research & Consulting, który wskazuje, jak przygotować skuteczny system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta, który ma funkcjonować w Polsce od stycznia 2022 roku.

Kaucja za butelki. Im będzie wyższa, tym chętniej je oddamy
Raport dot. kaucji za butelki. Opłata nie może być za wysoka, ale im wyższa, tym chętniej je zwrócimy (Adobe Stock, Plastikowe butelki)

Im kaucja za butelki (również plastikowe) jest wyższa, tym częściej zwracane są one przez klientów - wynika z raportu Eunomia Research & Consulting. Podkreślono jednak, że nie może być ona za wysoka, czyli musi m.in. być proporcjonalna do ceny napoju, tak aby nie blokowała jego zakupu.

Ośrodek badawczy Eunomia Research & Consulting przygotował raport, w którym wskazuje, jak w kilku krokach przygotować skuteczny system Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta.

ROP polega na tym, że producenci przyszłych odpadów ponoszą w części lub w całości koszty ich zagospodarowania. Nowy system - zgodnie z zapowiedziami resortu klimatu i środowiska - miałby zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2022 roku.

Zobacz także: Wczasy pocovidowe. Rusza rehabilitacja dla ozdrowieńców

Eunomia Research & Consulting zwraca uwagę, że funkcjonujący obecnie w Polsce ROP wymaga istotnych zmian. Według szacunków, producenci finansują obecnie nie więcej niż 5 proc. kosztów recyklingu odpadów opakowaniowych.

W raporcie podkreśla się, że nowy ROP w Polsce musi nie tylko odpowiadać na dzisiejsze wyzwania związane ze zbiórką i recyklingiem odpadów, ale również dostrzegać te kolejne, na kilka czy kilkanaście lat do przodu.

Kaucja konieczna

Ośrodek badawczy wskazuje, że jednym z elementów ROP, bez którego ten nie będzie mógł się obejść, ma być system kaucyjny.

W raporcie przypomniano, że zgodnie z unijną dyrektywą plastikową (Single Use Plastics), do 2025 roku państwa członkowskie muszą osiągnąć określone poziomy selektywnej zbiórki opakowań plastikowych po napojach – odpowiednio 77 proc. w 2025 roku i 90 proc. w ciągu kolejnych dwóch lat.

Autorzy analizy podkreślili, że system kaucyjny nie powinien odnosić się jedynie do plastikowych butelek, ale również np. do butelek szklanych czy aluminiowych puszek.

W raporcie wskazano, że kaucja jest mechanizmem zachęcającym do zwrotu opakowań, więc musi być ustalana na dość wysokim poziomie, tak by konsumenci czuli, że warto zwrócić puszkę czy butelkę po napoju.

Powołując się na przykład USA wskazano, że kaucja od dekad wynosi 0,05 dolara za opakowanie. To jednak powoduje, że wskaźnik zwrotów spadł, bo w ciągu lat kaucja realnie straciła na wartości. Zwrócono jednak uwagę, że w stanie Oregon w 2017 roku kaucja wzrosła do 0,1 dolara co spowodowało wzrost oddawanych opakowań o ponad 64 proc. w stosunku do 2016 roku, osiągając poziom 90,8 proc.

Zdaniem autorów analizy wartość kaucji nie może być też za wysoka, tak by ograniczyć potencjalne korzyści płynące z oszustw systemowych.

Eunomia Research & Consulting zwraca ponadto uwagę, że system kaucyjny powinien być klarowny i prosty. Wskazano, że większość systemów kaucyjnych obejmuje butelki plastikowe (do 3 litrów) i puszki metalowe. W ramach systemów kaucyjnych zbierane są też butelki szklane (poza Szwecją i Norwegią).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(81)
didi
3 lata temu
Zeby to miało sens kaucja powinna wynosić min 1zł
Nina
3 lata temu
Woda najtansza w Niemczech-1.5l kosztuje ok. 0,19 euro,a kaucja za butelke 0,25 euro i nikt nie ma problemu z kupowaniem wody i zwrotem do sklepu butelek.Przyjezdza z butelkami na zakupy i przew wejsciem do sklepu wrzuca do automatu gniotacego,odbiera z niego paragon i przy placeniu za inne zakupy dostaje zwrot...I gdzie tu problem dla komentujacych ponizej? Kto tu na czym zarabia krocie,kosztem konsumenta? A swoja droga,jak ma nie zarabiac,to po co ma w ogole produkowac cokolwiek.
maniek
3 lata temu
Zapłacisz raz a przy oddaniu butelek dostaniesz kasę . na zachodzie mają ten system już od minimum 10 lat. W Polsce jak zwykle wzorują się na zachodzie ale nie w tym kierunku co trzeba . Acha na zachodzie też kaucja jest doliczana do butelki i nikt z tego nie robi problemu . A Jrm już sie to nie podoba .
ahoj
3 lata temu
Opakowania szkodliwe, środki ochrony ,itp, również ,tablica Mendelejewa w żywności jeszcze gorzej a mimo to ich produkcja idzie pełną parą.Zebrane śmieci topi się w oceanach.Do tego dojdzie skażona woda z elektrowni atomowej w Japonii. Ryby morskie z pewnością będą jeszcze zdrowsze.
akslop
3 lata temu
Bez względu na to, co wymyślą i tak za wszystko zapłacimy my z własnych kieszeni!!!
...
Następna strona