Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
AZI
|
aktualizacja

KE chce przykręcić kurki z gazem. Minister Moskwa: na to nie możemy się zgodzić

33
Podziel się:

Europa szykuje różne scenariusze na wypadek, gdyby Moskwa dalej ograniczała dostawy gazu. Komisja Europejska zaproponowała, żeby państwa członkowskie UE zredukowały zużycie gazu o 15 proc. - Polska nie może się na to zgodzić – komentuje Anna Moskwa, minister Klimatu i Środowiska.

KE chce przykręcić kurki z gazem. Minister Moskwa: na to nie możemy się zgodzić
Resort klimatu nie zgadza się na plany ograniczeń dostaw gazu zaproponowane przez KE. (mr) PAP/Mateusz Marek (PAP, PAP/Mateusz Marek)

Zdaniem minister trudno dyskutować o obowiązkowych mechanizmach przygotowanych przez Komisję Europejską w kilka dni - Można powiedzieć na kolanie, zmuszającą państwa do obowiązkowych redukcji. Na to się nie możemy zgodzić – ocenia Moskwa.

Według minister "mechanizmy wymuszania na państwach obowiązkowych szybkich redukcji, nie są żadną współpracą i przeciwko takim wymuszeniem będziemy występować" - dodała.

Anna Moskwa uważa, że w tej chwili UE nie powinna wymagać, aby państwa godziły się na obowiązkowe redukcję gazu nie wiedząc, jak będzie wyglądała najbliższa zima, nie mając jednocześnie zabezpieczonych własnych interesów.

Szefowa resortu klimatu dodała, że przeciwko obowiązkowym redukcjom są również takie kraje jak: Grecja, Hiszpania, Portugalia, Cypr, czy Malta, ale są również inne państwa, które mają obiekcje.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jednak są problemy z gazem? "Niekompetencja Morawieckiego"

Polska chce na ten temat rozmawiać

- Jesteśmy gotowi, na przykład z państwem niemieckim, co komunikowaliśmy od dawna, żeby rozmawiać na temat dywersyfikacji paliw, współpracy naszych rafinerii, ale to jest dobrowolna współpraca oparta o konkretne umowy i współpraca partnerska - zaznaczyła.

Przypomnimy, Komisja Europejska wystąpiła 20 lipca z planem ograniczenia przez państwa członkowskie UE zużycia gazu ziemnego o 15 proc. między 1 sierpnia 2022 r. a 31 marca 2023 r. Miałoby to zapobiec kryzysowi energetycznemu podczas najbliższej zimy. Państwa UE miałyby jednak zobowiązywać się do osiągnięcia tego celu dobrowolnie, ale w przypadku ogłoszenia przez KE stanu nadzwyczajnego byłby to obowiązek.

We wtorek propozycja KE ma być dyskutowana w Brukseli na nadzwyczajnym spotkaniu ministrów energii państw UE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(33)
Tlumacząc
2 lata temu
na prosty język wszyscy muszą zredukować zużycie gazu już teraz aby zaoszczędzić go dla Niemców na zimę.
Darek
2 lata temu
No tua rację chodz jej nie lubię a UE musinsie skończyć bo już zakazy i nakazy nasz zniszczą
dziadekibabci...
2 lata temu
Etapy prowadzenia polityki przez nasz wspaniały rząd. 1) "Nie oddamy nawet guzika". 2) "Czy jest ktoś, z kimś możemy podyskutować?" 3) "To kogo mamy pocałować w xyz?" Hehe, w tym akurat przypadku jesteśmy już na etapie 2. ("Polska chce na ten temat rozmawiać")
dziadekfelek
2 lata temu
Jest kolejna okazja aby Niemcy przypomnieli sobie o zapłaceniu Polsce reparacji wojennych
dziadekfelek
2 lata temu
Jest kolejna okazja aby Niemcy przypomnieli sobie o zapłaceniu Polsce reparacji wojennych
...
Następna strona