Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Przerwy w dostawach gazu? Sejm przyjął ustawę o bezpieczeństwie energetycznym

34
Podziel się:

Polska przygotowuje się do możliwych przerw w dostawach gazu i sytuacji krytycznej w związku z brakiem dostaw z Rosji. Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą z powodu problemów z dostawami gazu będzie można wprowadzić tzw. stan kryzysowy. Po jego ogłoszeniu m.in. zawieszony będzie obowiązek sprzedaży surowca na giełdzie.

Przerwy w dostawach gazu? Sejm przyjął ustawę o bezpieczeństwie energetycznym
Stan kryzysowy w dostawach gazu. Sejm przyjął ustawę (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Sejm przyjął ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu wzmocnienia bezpieczeństwa gazowego państwa w związku z sytuacją na rynku gazu. Za jej przyjęciem głosowało 434 posłów, nikt nie był przeciw, a 11 osób się wstrzymało.

Projekt ten przewiduje możliwość wprowadzania stanu kryzysowego ze względu na niedobory gazu na polskim rynku. Łącznie mają być trzy progi kryzysowe. Pierwszy to stan wczesnego ostrzeżenia a występuje w momencie, gdy może dojść do pogorszenia się sytuacji w harmonogramie dostaw. Drugi to stan alarmowy, ogłaszany w momencie zakłócenia dostaw lub nadzwyczajnego zapotrzebowania na surowiec.

Ograniczone dostawy gazu dla firm

Trzecim natomiast jest stan kryzysowy. Władza wtedy może zawiesić obowiązek sprzedaży gazu na giełdzie. Oprócz tego najwięksi odbiorcy przemysłowi surowca – głównie duże zakłady produkcyjne – muszą liczyć się z ograniczeniem produkcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polskie firmy dostają ultimatum. "Akcjonariusze pilnują, czy nie finansujemy 'brudnej' energii"

Roksana Kozłowska z Departamentu Energii i Zmian Klimatu w Konfederacji Lewiatan w rozmowie z money.pl tłumaczyła, że w praktyce rząd zdecyduje, czy ma zostać ograniczony maksymalny godzinowy i dobowy pobór gazu ziemnego. W sprawie sposobu i trybu wprowadzania ograniczeń w poborze gazu zostaną wprowadzone stopnie zasilania.

Szczegóły techniczne wprowadzanych ograniczeń, zgodnie z zapisami rozporządzenia, powinny zostać uzgodnione i aktualizowane co roku do dnia 31 lipca. Obecnie powinno się więc odbywać ewentualne uzgadnianie aktualizacji planów ograniczeń pomiędzy odbiorcami a operatorami przesyłu i dystrybucji gazu – wyjaśniała ekspertka.

Będzie przedłużony okres ochronny dla odbiorców indywidualnych

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie piątkowego wystąpienia w Sejmie zapowiedział też zwiększoną ochronę odbiorców indywidualnych. Rząd w ubiegłym tygodniu przyjął projekt ustawy wydłużającej okres ochronny do 31 grudnia 2027 r.

– Przedłużyliśmy taryfę dla gospodarstw domowych do 2027 roku. Niższa taryfa na gaz dla polskich gospodarstw domowych – podkreślał Mateusz Morawiecki. Więcej o tym rozwiązaniu przeczytasz w artykule poniżej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Pozhoga
2 lata temu
Dlaczego nie można komentować pod newsem o tym, jak to Bundesregierung kupuje 30% akcji głównego importera gazu do Rzeszy ratując go tym samym przez bankructwem? I dlaczego w tym newsie nie ma słowa odniesienia się do kwestii, czy to jest te, no, praworządne. I co na to wszystkowiedząca Komisja Eurokołchozowa i warum nichts?
Xxx
2 lata temu
Mam w domu wodę, światło, gaz.. Nie bój się- wyłącza!
jurban
2 lata temu
Nie ma to jak strzelić sobie w płuca, a potem próbować oddychać (V. Orban). Nawet komuniści tak głupio nie rządzili.
Jacek
2 lata temu
ustawą pisowską lud się nieogrzeje
8x☆ i mopa
2 lata temu
Przygotowują się jak tu resztki kasy podzielìć ,, tu sroczka kaszkę ważyła ,temu dała ,temu dała ,a ciemnemu ludowi środkowy palec pokazała "
...
Następna strona