Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

KE znów ucina Polsce fundusze. Konflikt z Unią kosztował nas już utratę 111 mln euro

629
Podziel się:

Polska straciła bezpowrotnie kolejne 42 mln euro. Słono płacimy za reformy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Ucięte fundusze to konsekwencja niezapłaconych przez Polskę kar. Przypomnijmy: za nierespektowanie wyroku TSUE, który nakazał likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, naliczane jest 1 mln euro dziennie.

KE znów ucina Polsce fundusze. Konflikt z Unią kosztował nas już utratę 111 mln euro
Słono płacimy za reformy ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry (KPRM, KPRM (Public Domain))

To kolejna odebrana Polsce transza pieniędzy – donosi RMF24. Jak dowiedzieli się dziennikarze w swoich źródłach w Komisji Europejskiej, chodzi o 42 mln euro. Według radia Polska straciła już bezpowrotnie 111 mln euro, a do tego dochodzi suma naliczonych kar.

Jest to skutek nierespektowania przez Polskę wyroku TSUE, który nakazał likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Każdego dnia naliczane jest Polsce 1 mln euro kary, której rząd nie płaci.

Jak przypomina RMF FM, Komisja Europejska wezwała Polskę do zapłaty 21 lutego, a potem 29 kwietnia wysłała ostatnie ostrzeżenie.

Przypomnijmy, że Polska nadal nie wykonała decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zgodnie z którą działalność Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego powinna być zakończona.

Suma kar nałożonych na Polskę za niezastosowanie się do nakazu zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego sięga już ponad 160 mln euro – mówił na początku maja komisarz UE ds. sprawiedliwości i konsumentów Didier Reynders.

Spóźnione zmiany

Od dłuższego czasu przeciągają się prace nad projektem prezydenta, zakładającym m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej SN i utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Zakłada on także wprowadzenie instytucji "testu bezstronności i niezawisłości sędziego", co od początku krytykowała Solidarna Polska. Nowe przepisy umożliwią też wznowienie postępowań sędziom, którym Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet lub stwierdziła odpowiedzialność dyscyplinarną na podstawie zarzutów dotyczących wydanego orzeczenia.

Zobacz także: Gdzie największe wzrosty cen? "Drożeje właściwie wszystko"

Sejmowa komisja zarekomendowała ostatecznie przed północą w czwartek prezydencki projekt noweli regulacji o Sądzie Najwyższym. W projekcie zostały zachowane zasadnicze założenia z przedłożenia, ale z najważniejszych zmian wykreślono jeden z artykułów odnoszący się do możliwości przeprowadzenia "testu bezstronności i niezawisłości" w stosunku do sędziów w zapadłych już orzeczeniach.

Na złożenie wniosku w tej sprawie sędziowie będą mieli sześć miesięcy, a sprawy te rozpatrzy Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(629)
warto odmawia...
miesiąc temu
nie wiem jak adrian to robi>? zresztą mamy czerwień z czerwca.....
ha ha swajaki
miesiąc temu
nie trzyma się swajaków po to; by brali specjalistów spoza regionu, tym bardziej iż twierdzą o swoim pochodzeniu i wykształceniu, a nawet oferują pomoc i współpracę na danym terenie. Taka historyjka jest dobra pod budkę z piwem.
Suweren
miesiąc temu
Czy Nasz minister zostanie pociągnięty do odpowiedzialności Karnej bo oszukał Nasz Naród - doprowadził Polskę do Kosmicznych strat .Amber Gold za PO to malutki pikuś w porównaniu do tej kasy ,zawsze ktoś ponosi odpowiedzizlność . Nie wszysvcy nadaja sie do Polityki.
Ryszard
miesiąc temu
A wszyscy patrza i widza przekrety,lichwe gapusia,i bojazn kaczki z jego swita przed trybunalem i kryminalem, przedsiebiorstwa ida na kolana,inflacja rosnie ,to patrzcie dalej ,co robia pisdolizy ,dotej pory przez ta bande stracilismy minimum 160 przedszkoli,lub 25 szkol ,itd ,itd BRAWO KUPUJCIE DALEJ ELEKTORAT ZEBY NIEISC SIEDZIEC ZA KRATAMI !!!!!!!!! : Reszta niech szuka MISKI ryz juz plynie z Chin
Nowak79
miesiąc temu
Faszyści z brukseli nie dadzą Polsce ani grosza. Jak u nas ma być taka praworządność jak w parlamencie UE, to już lepszy jest kaczystan.
...
Następna strona