Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

KGHM otworzył najgłębsze w Polsce wyrobisko górnicze

10
Podziel się:

1348 metrów ma należący do KGHM Polska Miedź szyb GG-1 w Kwielicach na Dolnym Śląsku. Uroczyście otwarte w piątek najgłębsze w Polsce wyrobisko górnicze to jedna z najważniejszych inwestycji w historii spółki oraz największy podziemny projekt w branży metali nieżelaznych w Europie - podał KGHM.

KGHM otworzył najgłębsze w Polsce wyrobisko górnicze
Prezentacja miejsca połączenia szybu GG-1 KGHM z ZG Rudna w Kwielicach (PAP, Maciej Kulczyńśki)

Połączenie techniczne, czyli zbicie wyrobiskami od strony Zakładów Górniczych "Rudna" do szybu GG-1, udało się przeprowadzić 14 czerwca tego roku. Trwają tam teraz prace, które pozwolą na dostarczanie do wyrobisk górniczych nowych ilości świeżego powietrza. Zdecydowanie poprawi to warunki pracy pod ziemią.

Strategiczna inwestycja KGHM

Szyb jest gotowy do zabudowy zbrojenia i wyposażenia w konieczne instalacje i urządzenia na okres docelowy. Na dnie wylana została 3-metrowa warstwa betonu. Dwa podstawowe parametry szybu GG-1 to: głębokość – 1348 metrów oraz średnica w świetle obudowy, która wynosi 7,5 metra. Jest to szyb wdechowy, który będzie służył do transportu ludzi i materiałów - podał w piątek KGHM.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Szczęście w nieszczęściu". Ekspert o interwencji premiera ws. Będzina
KGHM to perła w koronie, a szyb GG-1 to niesamowite przedsięwzięcie, które wpłynie na bezpieczeństwo górników. Jestem pełna podziwu dla wszystkich, którzy podjęli się tego projektu. Wszystko po to, żeby górnicy mogli pracować w jak najlepszych warunkach - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Szyb GG-1 to strategiczna inwestycja KGHM. Pozwoli na dostarczenie powietrza, które umożliwi nam eksploatację złoża Głogów Głęboki-Przemysłowy na głębokościach, które do tej pory były dla nas niedostępne. Jesteśmy firmą globalną, ale krajowa produkcja ma fundamentalne znaczenie dla spółki. Ukończony szyb przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo, ale też wydatniejszą pracę górników - powiedział prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Tomasz Zdzikot.

Inwestycja pozwoli na udostępnienie nowych obszarów złoża miedzi i przedłużenie funkcjonowania kopalń Polkowice-Sieroszowice oraz Rudna. Inwestycja wpłynie też na poprawę warunków wentylacyjnych i klimatyzacyjnych pracy górników oraz skróci drogi dojazdów załóg do wyrobisk.

Oto plany miedziowego giganta

Szacowane zasoby przemysłowe rudy miedzi to blisko 265 mln ton, o średniej zawartości miedzi na poziomie 2,4 proc. Stanowi to ok. 25 proc. zasobów miedzi i ponad 30 proc. zasobów srebra we wszystkich obszarach koncesyjnych KGHM w Polsce. Dostęp do tych zasobów ma zabezpieczyć ciągłość wydobycia rud miedzi przez wiele kolejnych lat.

Zgodnie z planami inwestycyjnymi w latach 2028-35, czyli w okresie największego nasilenia robót eksploatacyjnych, produkcja z obszaru Głogów Głęboki-Przemysłowy wynosić ma 10-11 mln ton rudy, z której będzie można uzyskać ok. 200-220 tys. ton miedzi elektrolitycznej rocznie.

Szyb GG-1 to trzydziesty pierwszy szyb spółki w Zagłębiu Miedziowym. Natomiast rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy kolejnego ważnego obiektu w Programie Udostępnienia Złoża w obszarze górniczym Głogów Głęboki-Przemysłowy oraz Gaworzyce. Szyb GG-2 zlokalizowany w gminie Żukowice będzie miał funkcję zjazdowo-materiałową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Szatyn Wieczo...
3 miesiące temu
Głębiej nie można bo czeka tam najpłytszy poziom Królestwa Ciemności,wskazówki dla inżynierów i górników...poziom 1666m
Życzliwy
10 miesięcy temu
A potem spuści zasolone wody do Odry i będziemy mieli złote algi! Na Polskę nałożą nowe kary i będziemy płacuić wszyscy za zyski KGHM!
przyPOminam
10 miesięcy temu
KGHM to firm NIEPOLSKA. Rząd polski ma jedynie nieco ponad 20% udziałów w tej firmie, a resztę mają zagraniczni inwetorzy, głównie niemieccy. Polska miedź wyjeżdża natychmiast po wytopieniu do Niemiec i wraca do Polski w produktach niemieckiech kilkaset razy droższa. Polska nie ma ani jednej walcowni blach miedzianych, fabryk drutów i kabli
Ryh
10 miesięcy temu
jakiś przemysł wysokichtechnologi niech otworzą
no tak
10 miesięcy temu
Kanadyjczycy eksploatują ile się da.To oni maja większościowe udziały.