Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Szymon Machniewski
|
aktualizacja

Kiedy mamy do czynienia z gospodarką rynkową?

Podziel się:

Gospodarka działa jak złożony mechanizm, w którym pracuje wiele różnych części. Składają się na nią produkcja, wymiana i podział dóbr w społeczeństwie. By lepiej zrozumieć zasady jej funkcjonowania, należy zapoznać się z podstawami wiedzy ekonomicznej. Sprawdź, kiedy mamy do czynienia z gospodarką rynkową i w jakich przypadkach może być ona nazwana gospodarką wolnorynkową.

Kiedy mamy do czynienia z gospodarką rynkową?
(GETTY, © 2019 Yiu Yu Hoi)

Krótki zarys historyczny rozwoju gospodarki rynkowej

Właściwie z gospodarką rynkową mamy do czynienia na świecie od niedawna. Zasadniczo jej korzeni należy poszukiwać dopiero w XIX wieku, kiedy zaczął się na dobre rozwijać kapitalizm. Na wschód Europy dotarła ona dopiero w XX wieku, ale później po II wojnie światowej gospodarka rynkowa została zastąpiona przez gospodarkę centralnie planowaną.

Czym jest gospodarka rynkowa i jakie są jej wyznaczniki?

Co to jest gospodarka rynkowa? Pojęcie to oznacza, że mamy do czynienia z systemem gospodarczym, w którym poszczególne jego podmioty decydują o sposobach produkcji, kierując się przy tym własnym interesem. Racjonalne gospodarowanie oraz zapewnienie wolności konkurencji to podstawowe filary gospodarki rynkowej. Jej cechy to towar, cena oraz rynek. Występuje w jej ramach swobodny obrót towarami, a ich ceny są ustalane przez wspomniany rynek i jego uczestników, opierając się na siłach popytu i podaży.

Gospodarka rynkowa opiera się na takich ważnych wytycznych jak:

  • Dominacja własności prywatnej.
  • Kształtowanie ceny według mechanizmów rynkowych (sił popytu i podaży na dane dobra czy usługi).
  • Istnienie konkurencji pomiędzy podmiotami funkcjonującymi w tej samej branży.
  • Istnienie zróżnicowanych podmiotów gospodarczych.
  • Brak interwencji ze strony rządu albo niewielki wpływ rządu na gospodarkę.
  • Istnienie instytucji wspomagających przedsiębiorców. 

Efektywnie działająca gospodarka rynkowa powinna kierować się sygnałami płynącymi z rynku, dotyczącymi praw własności i cen. Rynek ten ma maksymalizować całkowite nadwyżki, jakie w nim powstają.

Znaczenie gospodarki rynkowej

Współczesna gospodarka rynkowa zapewnia obywatelom i prowadzącym firmę wolność w podejmowaniu takich działań, w wykonywaniu oraz zakończeniu działalności gospodarczej i sposobie jej prowadzenia. Dzięki temu gospodarka rozwija się w skali krajowej, ale i międzynarodowej.

Prywatna własność czynników produkcji jest jednym z najważniejszych elementów społecznej gospodarki rynkowej. Wspiera także rozwój gospodarki krajowej jako takiej, w przeciwieństwie do sytuacji, w której czynniki produkcji są własnością dużej zbiorowości, co wiąże się z centralnym sterowaniem procesów. Elastyczne dopasowanie się do zmieniających się warunków gospodarowania pozwala na optymalizowanie działań z ekonomicznego punktu widzenia. Rynek może bez przeszkód działać, dzięki czemu utrzymywane są konkurencyjne ceny i jakość produktów czy usług.

Za podstawę systemu gospodarczego uznaje się pieniądz, który ma związek z procesem zaspokajania potrzeb, a za jego pośrednictwem konsument może dokonywać płatności za nabyte dobra lub usługi. Jest on środkiem wymiany, jednostką rozrachunkową stosowaną w rozliczeniach, czy środkiem przechowywania wartości.

Głosy krytyki dotyczące gospodarki rynkowej

Czysta postać gospodarki rynkowej jest obiektem krytyki wielu ekonomistów. Najczęściej zarzuca się jej to, że ignoruje czynnik społeczny i przekłada interes finansowy nad dobro ludzi. Jako model niemal idealny wskazują na społeczną gospodarkę rynkową, która spełnia z jednej strony założenia rynku, ale dba o sformułowanie zabezpieczeń społecznych dla tych pracowników i jednostek, które nie są tak wydolne ekonomicznie, jak pozostali ludzie.

Przedsiębiorczość może się w niej rozwijać, ale nie ma tu pomijania potrzeb społeczeństwa. Bezpieczeństwo dla pracowników zapewnia prawo pracy oraz ustawy dotyczące wynagrodzenia minimalnego czy zapewnienia ubezpieczenia społecznego.

Wpływ gospodarki rynkowej na finanse

Finansowanie działalności przedsiębiorców w gospodarce rynkowej może odbywać się z wykorzystaniem giełdy i emitowania akcji. Wówczas prywatni i instytucjonalni inwestorzy mogą lokować posiadany kapitał w papiery wartościowe, co potencjalnie przyniesie wyższe zyski, niż w przypadku trzymania oszczędności na koncie osobistym, oszczędnościowym czy na lokatach terminowych. Firma pozyskująca fundusze w ramach sprzedaży akcji ma odpowiednią kwotę pieniędzy, która pozwoli jej na dokonanie inwestycji.

Innym sposobem na zdobycie pożądanego inwestowania przez firmę jest skorzystanie z oferty kredytów bankowych, czy z dofinansowania z różnych programów państwowych i międzynarodowych. Gdy rząd dopłaca do działalności danych podmiotów, to musi odbywać się to na transparentnych zasadach, równych dla wszystkich.

Kiedy państwo ingeruje w ceny w gospodarce, musi to być zapisane w mechanizmach gospodarki rynkowej. Tak jest na przykład z lekami podlegającymi refundacji. Wszędzie, niezależnie od miejsca zakupu, można je kupić za tę samą cenę. Wpływa to więc na finanse konsumentów.

Gospodarka rynkowa – podsumowanie

Obecnie trudno sobie wyobrazić, by w Polsce, czy w innym europejskim kraju istniała gospodarka rynkowa w pełnym rozumieniu tego słowa. Państwo ingeruje w jej funkcjonowanie za pośrednictwem różnych ustaw. Władze szczegółowo regulują te sektory, które są kluczowe dla bezpieczeństwa wewnętrznego państwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl