Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Kierowcy zapominają o OC. Rzecznik finansowy: trzeba złagodzić kary

50
Podziel się:

Rzecznik finansowy wskazuje na potrzebę łagodniejszego podejścia do kierowców, którzy na skutek pomyłki nie kupili komunikacyjnego ubezpieczenia OC. Taka propozycję skierował do ministra finansów - informuje Prawo.pl. W opinii Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego propozycja rzecznika finansowego "idzie w przeciwnym kierunku niż cel i rola OC komunikacyjnego".

Kierowcy zapominają o OC. Rzecznik finansowy: trzeba złagodzić kary
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że o ile regułą jest, że polisa OC przedłuża się automatycznie, to nie dotyczy to sytuacji, kiedy ktoś odziedziczył kupił samochód (Adobe Stock)

Rzecznik finansowy postuluje zmianę ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych w przedmiocie gradacji opłat za niespełnienie obowiązku ubezpieczenia OC.

Chodzi o tzw. klauzulę prolongacyjną, która pozwala na automatyczne przedłużenie ochrony ubezpieczeniowej na kolejny okres i jest dla wielu posiadaczy pojazdów dobrodziejstwem, ale zdarza się, że klauzula ta nie zadziała, czego w praktyce ubezpieczający nie zawsze jest świadomy.

Jak podaje serwis, rzecznik powołuje się na przypadki, gdy np. doszło do pomyłki w opłaconej kwocie składki lub posiadacze polisy OC nie wiedzieli o cofnięciu licencji ich ubezpieczycielowi i były przekonani, że posiadają ochronę ubezpieczeniową. W opinii Prawo.pl wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że o ile regułą jest, że polisa OC przedłuża się automatycznie, to nie dotyczy to sytuacji, kiedy ktoś odziedziczył kupił samochód. Wówczas polisa poprzedniego posiadacza ważna jest po nabyciu pojazdu, ale nie jest automatycznie przedłużana.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obowiązkowe OC - warto sprawdzić. Nawet 5200 zł kary

Według serwisu rzecznik finansowy proponuje dokonanie rewizji obecnych regulacji pod kątem możliwości innej gradacji tych opłat, w zależności od okoliczności bądź okresu pozostawania bez ubezpieczenia, uzasadniając, ze obecne przepisy dotyczące nakładania opłat ich umarzania lub udzielania ulgi w ich spłacie nie uwzględniają wielu sytuacji życiowych lub okoliczności faktycznych, w których nakładanie wysokiej opłaty może być niesłuszne, czy wręcz krzywdzące.

W opinii Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, cytowanej przez Prawo.pl, postulowane przez rzecznika, są już spełnione. I to zarówno w świetle regulacji ustawowych, jak i operacyjnej działalności Funduszu.

- Wysokość opłat za brak umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych jest wynikiem krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku kalendarzowym i zależy od dwóch czynników: rodzaju pojazdu oraz długości okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej - tłumaczy serwisowi Damian Ziąber, rzecznik prasowy UFG.

- Biorąc pod uwagę drugi z tych czynników, opłata jest wyliczana następująco: przerwa w ochronie do 3 dni - 20 proc. pełnej opłaty, przerwa od 4 - 14 dni - 50 proc. pełnej opłaty, przerwa w ochronie powyżej 14 dni - 100 proc. opłaty - wylicza.

Dla samochodu osobowego i dla spraw zidentyfikowanych w 2022 roku wynosi to odpowiednio 1200 zł, 3010 zł oraz 6020 zł, ale w przyszłym roku opłaty te pójdą w górę. W drugiej połowie 2023 r. najwyższa opłata za brak ubezpieczenia OC dla samochodów osobowych przekroczy kwotę 7000 zł - informuje Prawo.pl.

Zdaniem rzecznika UFG, okresy pozostawania bez ochrony są również uwzględniane we wszystkich sprawach prowadzonych w związku z brakiem ochrony ubezpieczeniowej OC komunikacyjnego. Informuje, że w zdecydowanej większości przypadków, dłużnikami Funduszu nie są posiadacze pojazdów, którzy "nieznacznie spóźnili się z zawarciem umowy ubezpieczenia", lecz osoby, które pozostawały bez obowiązkowej ochrony ubezpieczeniowej w zakresie OC p.p.m. w okresie dłuższym niż 14 dni.

- Dotyczy to aż ponad 2/3 wszystkich spraw prowadzonych przez Fundusz. Liczba spraw, w których przerwa w ochronie nie była dłuższa niż 3 dni to mniej niż 1/5 wszystkich spraw w tym samym okresie - wyjaśnia Damian Ziąber.

Konfiskata pojazdu za brak OC. Kary surowsze niż w Polsce

Jak wskazuje Marcin Jaworski z Polskiej Izby Ubezpieczeń, generalnie propozycja rzecznika finansowego idzie w przeciwnym kierunku niż cel i rola OC komunikacyjnego oraz zabiegi wielu instytucji i podmiotów mające na celu osiągnięcie jak najwyższego odsetka spełniających obowiązek ubezpieczenia.

Przyjęta w ubiegłym roku dyrektywa komunikacyjna wręcz zaostrza zasady przeprowadzania kontroli w związku z rosnącymi odszkodowaniami za szkody spowodowane przez nieubezpieczone pojazdy. A sankcje dla nieodpowiedzialnych kierowców są znacznie surowsze niż Polsce.

W Belgii, Francji, Irlandii, Niemczech, Portugalii czy Włoszech za brak polisy OC właścicielowi może zostać skonfiskowany pojazd. W Niemczech można za to też trafić na rok do więzienia, w Luksemburgu nawet na trzy lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(50)
Janek
2 miesiące temu
Mam 66lat mam samochód od 19roku życia(47lat) przejeżdziłem bez żadnego wypadku to na ile mnie państwo okradło?
berry
4 miesiące temu
Ta kara ma ewidentnie cel fiskalny, a nie wychowawczy. Rządzący złodzieje w tym kraju wykorzystują każdą okazję do okradzenia Polaków.
Michał
4 miesiące temu
Dlaczego w Polsce jak w innych krajach nie można wyrejestrować pojazdu i nie płacić bezsensowne oc jeżeli samochód jest uszkodzony lub używany tylko latem na przykład Cabrio czy kamper to jest dopiero krzywdzące określanie społeczeństwa . Na całym świecie tak jest tylko nie u nas . A jak wyjedzie się na drogę bez ubezpieczenia to wtedy kara jest zrozumiała . Albo jak w Anglii ubezpieczony jest kierowca nieważne którym samochodem jedzie . I to uważam jest najbardziej sprawiedliwe.
Lofix
4 miesiące temu
Jak zapominają o ubezpieczeniu to i na bank jeżdżą bez przeglądu
Drob
4 miesiące temu
Powinni podnieść kary. I zabierać im prawo jazdy. Skoro nie pamiętają o swoich obowiązkach
...
Następna strona