Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Koalicja przywróci finansowanie in vitro. Zapowiada też ważne zmiany dla kobiet

14
Podziel się:

Koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy planuje przywrócić finansowanie in vitro dla par. Zapis na ten temat znalazł się w umowie koalicyjnej, podpisanej w piątek przez liderów tych ugrupowań. Zapowiedziano w niej również inne świadczenia zdrowotne, m.in. bezpłatne znieczulenia dla kobiet.

Koalicja przywróci finansowanie in vitro. Zapowiada też ważne zmiany dla kobiet
Koalicja rządowa chce przywrócić finansowanie in vitro (Adobe Stock, pololia)

W podpisanej umowie koalicyjnej znalazł się cały punkt dotyczący "wzmocnienia praw kobiet". Ma to być jeden z kluczowych obszarów działań rządowej koalicji. Planowane jest m.in. unieważnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r., który wywołał falę tak zwanych "czarnych protestów" w całej Polsce. "Kobiety mają prawo decydowania o sobie" - podkreślono w dokumencie.

Koalicja nowego rządu chce przywrócić finansowanie in vitro

Dalej zapowiedziano też liczne świadczenia dla par i kobiet. Koalicja planuje m.in. "szczególne wsparcie dla par planujących rodzicielstwo poprzez finansowanie procedury in vitro oraz pełen dostęp do bezpłatnych badań prenatalnych".

Oprócz tego, państwo ma zapewnić realizację "nowoczesnych standardów opieki okołoporodowej", w tym dostęp do bezpłatnego znieczulenia dla kobiet, które ma być "zasadą, a nie wyjątkiem".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ona zastąpi Czarnka? "Nie ukrywam"

Przypomnijmy, że w Polsce funkcjonował już system finansowania in vitro, ale został wstrzymany przez rząd PiS. Partia Jarosław Kaczyńskiego wprowadziła na to miejsce program "wspierania rozrodczości", który jednak okazał się fiaskiem. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli z 2018 r., z inicjatywy tej skorzystało wówczas raptem 107 par. Program PiS kosztował ok. 23 mln zł. NIK wezwała wówczas rząd do wyjaśnień.

Tymczasem, jak pisaliśmy w money.pl, przerwany przez rząd PiS program finansowania in vitro odpowiadał za 20 proc. wzrostu urodzeń w 2016 r. Na przestrzeni lat skorzystało z niego łącznie 12 tys. par.

Koalicja zapowiada dodatkowe wsparcie dla kobiet po macierzyńskim

Koalicja planuje też rozbudowę sieci żłobków oraz "zapewnienie dodatkowego wsparcia kobiet w powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim". Ich zdaniem, ma to wyrównywać pozycję kobiet na rynku pracy.

"Strony Koalicji będą współpracować na rzecz likwidacji luki płacowej, a także eliminacji innych barier, stojących na drodze równego traktowania na rynku pracy. Koalicja będzie dążyła do skutecznej egzekucji alimentów" - zapowiedziano w umowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Hakerr
3 miesiące temu
Nie mogą mieć dzieci bo za późno się decydują. To zostaję ostatnia deska ratunku invitro, najpierw kariera i lans a później macierzyństwo, to nie ta kolejność kobiety.
Vvgvv
3 miesiące temu
Znieczulenie potrafi być niebezpieczne, skutki uboczne w postaci wycieku płynów z kręgosłupa unieruchomiły znajomą na ostatnie 2 lata. Pomocy szuka teraz w USA i robi zbiórki
Pola
3 miesiące temu
Skoro jest kasa na rozdawanie 800 plusów tym co mają dzieci, to lepiej dofinansować in vitro, niech mają chociaż po 1 dziecku Ci, co nie mogą mieć naturalnie, a klinika mega kosztuje niestety i wielu nie stać na leczenie
pytanie
3 miesiące temu
A co z aborcją na życzenie?? jak tam kobiety z piorunami...wyjdą na ulicę?? Zrobili Was w konia-obiecanki cacanki w wy uwierzyłyście.
Adil
3 miesiące temu
Super, kliniki wywindują koszty w niebiosa i będziemy za to placic. P.s nie man nic przeciwko invotro ale mam przecież temu że ja mam płacić za czyjes