Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. A rząd zlikwidował program, który wzmacniał ten trend

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. A rząd zlikwidował program, który wzmacniał ten trend

W 2016 r., dzięki finansowaniu przez pńąstwo in vitro urodziło się 2,5 tys. dzieci Fot. ADAM STASKIEWICZ
W 2016 r., dzięki finansowaniu przez pńąstwo in vitro urodziło się 2,5 tys. dzieci

Przerwany przez rząd Prawa i Sprawiedliwości program finansowania przez państwo zabiegu in vitro odpowiadał za 20 proc. wzrostu urodzeń w 2016 r. - wynika z analizy Rafała Mundrego, który na Twitterze opublikował dane przekazane przez Ministerstwo Zdrowia.

Funkcjonujący w latach 2013-2016 program finansowania in vitro kosztował niespełna 240 mln zł i doprowadził do narodzin 19 617 dzieci. W samym tylko roku 2016 umożliwił przyjście na świat 2581 niemowlętom. Liczba ta stanowi około 20 proc. z 12,9 tys. dzieci, a o tyle więcej niż w 2015 r. urodziło się ich w 2016.

Rekordowy lipiec

Także w 2017 r. odnotowywany jest wzrost liczby urodzin. Najlepszym z przebadanych dotychczas miesięcy był pod tym względem lipiec, gdy dynamika wyniosła 11,5 proc. w stosunku do lipca 2016 r. oraz 2,9 proc. do miesiąca poprzedniego.

Zobacz też, jak programy na rzecz wspierania rodzin działają w innych państwach Europy:


 

Oba programy mogły działać razem

W ocenie resortu rodziny, pracy i polityki społecznej to efekt zarówno rządowego programu "Rodzina 500+", jak i poprawiającej się koniunktury gospodarczej oraz pozytywnych zmian na rynku pracy.

Rafał Mundry, który wystąpił o dane dotyczące efektów programu finansowania in vitro, nie zaprzeczał tej tezie. Wskazał jednak, że oba programy mogłyby działać równolegle, by oddziaływać na dzietność Polaków.

Program finansowania in vitro by znacząco tańszy od świadczenia "500+", bowiem kosztował około ćwierć miliarda złotych w ciągu czterech lat, podczas gdy znacznie szerszy, firmowany przez Elżbietę Rafalską, to koszt dla budżetu na poziomie ponad 20 mld rocznie.

Czytaj także
Polecane galerie
ewa
2017-11-19 03:31
He, he, wcale nie z powodu 5OO + rodzi się więcej dzieci ale jest wyż demograficzny 3O latków i taki wiek jest ostatecznym okresem na rodzenie się zdrowych dzieci ,tak przynajmniej się mówi ,więc kobiety decydują się na dzieci. Zadna zdrowa na umyśle kobieta. nie zgodzi się na urodzenie dziecka tylko z powodu 5OOzł. . A co do in vitro to Pis po dyktando kleru nie godzi na takie zapładnianie ,bo dzięki takiemu zapłodnieniu rodzą się dzieci inteligentne ,a kler takich nie chce ,bo nie można ich mózgami manipulować , prostaki mają się rodzić ,bo kler tak chce.
wzw
2017-11-18 22:27
EFEKTYWNOSC. In vitro jest drogie i zawodne, trzeba lokowac pieniadze tam gdzie przyniosa najwieksze korzysci.
Zaplpdny
2017-11-17 02:11
Jestem za tym by usatysfakcjonowac pana Mundrego i zaplpdnic go in vitro. Zeby nie obciazac za bardzo budzetu zobowiazuje sie w tym celu oglosic zbiorke spoleczna.
Pokaż wszystkie komentarze (325)