Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|

Kodeks Postępowania Cywilnego. Już od dzisiaj zmiany w przepisach

1
Podziel się:

Od 7 listopada wchodzą w życie zmiany w przepisach dot. Kodeksu Postępowania Cywilnego. Sprawdź, na czym polega nowelizacja i kto na niej skorzysta.

Kodeks Postępowania Cywilnego. Już od dzisiaj zmiany w przepisach
Kodeks Postępowania Cywilnego. Już od dzisiaj zmiany w przepisach (Fotolia)

Kodeks Postępowania Cywilnego. Już od dzisiaj zmiany w przepisach. Podstawowe założenia

Z założenia zmiany w KPC mają służyć usprawnieniu i skróceniu czasu trwania postępowań sądowych w sprawach cywilnych. Istotnym aspektem nowelizacji ma być również "wyeliminowanie obstrukcji procesowej przez wprowadzenie szeregu rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie nadużywaniu prawa procesowego przez strony postępowań" oraz poprawa funkcjonowania systemu wnoszenia środków odwoławczych wobec nowej formy Kodeksu Postępowania Cywilnego.

Zobacz także: Oglądaj: Wyrok TSUE. Polska złamała prawo unijne. Pierwsze komentarze z Sejmu

Nowelizacja ustanawia także wymóg uzasadniania wyroków w sposób możliwie zwięzły. Ma to polegać na ograniczeniu przywoływania w uzasadnieniu treści dokumentów znajdujących się w aktach oraz treści orzeczeń sądowych.

W świetle ustawy nowelizującej Kodeks Postępowania Cywilnego, uzasadnienie wyroku - co do zasady - będzie sporządzane tylko na wniosek o jego doręczenie podlegający opłacie w wysokości 100 zł, który stanowi przesłankę do wniesienia środka zaskarżenia.

Kodeks Postępowania Cywilnego. Nowelizacja a sytuacja przedsiębiorców

Zdaniem ekspertów nowelizacja w Kodeksie Postępowania Cywilnego może wyraźnie wpłynąć na sytuację polskich firm. Pojawia się bowiem szansa, że przedsiębiorcy szybciej będą mogli odzyskać zaległe należności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Obecnie średni odsetek przeterminowanych należności w portfelach polskich firm wynosi już 25,6 proc.

W przeliczeniu oznacza to, że z każdego 1000 zł widniejącego na fakturze 256 zł nie zostało przelane na konto sprzedawcy – wynika z badania Krajowego Rejestru Długów (KRD) przeprowadzonego w styczniu 2019 roku. Zmiany w KPC dot. postępowania gospodarczego dążą do tego, by dokument stał się istotniejszy niż człowiek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
biko
4 lata temu
Rozumiem, że trzeba nowelizować, ale skąt te koszty?? Windykacja poluboiwna w kaczmarski inkaso wychodzi dużo taniej a bardziej skuteczna!!