Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Kodeks pracy 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) i zmiany w wypłacie wynagrodzeń

3
Podziel się:

Ostatnie zamiany w kodeks pracy wprowadzone zostały w styczniu br. Obejmują one m.in. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) oraz nowe zasady wypłaty wynagrodzeń.

Kodeks pracy - zmiany od stycznia 2019 r.
Kodeks pracy - zmiany od stycznia 2019 r. (iStock.com)
bETpjwzp

Kodeks pracy 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Kodeks pracy określa prawa i obowiązki zarówno pracowników, jak i pracodawców. Obecnie w Polsce określa go ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy jednak jest często nowelizowany, ostatnie zmiany wprowadzone zostały na początku roku.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to jeden z elementów wprowadzonych w kodeks pracy w styczniu br. Program ten nazywany jest rządową rewolucją emerytalną.

bETpjwzr

Zgodnie z projektem od początku lipca część pracowników (w zależności od wielkości firmy) zostanie poinformowanych o potrąceniu ze swojej pensji 2 proc. pensji brutto na PPK. Kwota zasili wybrany przez pracodawcę emerytalny fundusz inwestycyjny, a pracodawca dopłaci do tego dodatkowo kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto pensji pracownika.

Zobacz: Kodeks pracy 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe. Ekspert ocenia nową reformę emerytalną

Państwo dodatkowo raz w roku dołoży do PPK 240 zł. Początkowo program dotyczyć będzie pracowników zatrudnionych w dużych firmach, co najmniej 250 zatrudnionych osób lub roczny obrót ponad 50 mln euro. Do 2021 r. obejmie pracowników budżetówki oraz małe i średnie firmy.

bETpjwzx

PPK, które objął znowelizowanym kodeks pracy, są programem dobrowolny. Pracownik zostanie do niego automatycznie zapisany, będzie miał jednak możliwość z niego zrezygnować.

Kodeks pracy 2019. Zmiany w wypłacie wynagrodzeń

Znowelizowany kodeks pracy obejmuje nowe zasady wypłaty wynagrodzeń. Do tej pory podstawową formą była wypłata gotówki do rąk pracownika. Przelew na konto bankowe wymagał odpowiednich regulacji i pisemnej zgody zatrudnionego. Aktualnie przepisy zostały "odwrócone".

bETpjwzy

Od stycznia kodeks pracy zakłada, że wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany rachunek bankowy pracownika.

Pracownik ma jednak możliwość otrzymywania swojego wynagrodzenia w gotówce, musi jednak złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETpjwzS
KOMENTARZE
(3)
erka
2 lata temu
Akurat mnie się wydaje że te kilka % z wypłaty nikogo nie zbawi i lepiej jest coś odłożyć z pomocą państwa niż w ogóle nic nie mieć odłożone. A pracownicze plany kapitałowe dają możliwość, więc każdy będzie a jakiś sposób odpowiedzialny za swoją przyszłość
odmowa
2 lata temu
Chciałabym żeby ppk było taką rewolucją w systemie emerytalnym jak Ci wszyscy mówią bo my polacy po prostu na to zasługujemy. Żeby udało się teraz póki możemy oszczędzić i odłożyć, bo dla mnie te 2-3% teraz to specjalnie tego nie odczuję
czytatiel
2 lata temu
Pracownik ma jednak możliwość otrzymywania swojego wynagrodzenia w gotówce, musi jednak złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy. Panie redaktorze - proszę informować rzetelnie. LUB NIE WSKARZE PRACODAWCY NR RACHUNKU BANKOWEGO
bETpjwzT