Notowania

przepisy
24.06.2019 11:00

Kodeks pracy 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) i zmiany w wypłacie wynagrodzeń

Ostatnie zamiany w kodeks pracy wprowadzone zostały w styczniu br. Obejmują one m.in. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) oraz nowe zasady wypłaty wynagrodzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Kodeks pracy - zmiany od stycznia 2019 r.

Kodeks pracy 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Kodeks pracy określa prawa i obowiązki zarówno pracowników, jak i pracodawców. Obecnie w Polsce określa go ustawa z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy jednak jest często nowelizowany, ostatnie zmiany wprowadzone zostały na początku roku.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to jeden z elementów wprowadzonych w kodeks pracy w styczniu br. Program ten nazywany jest rządową rewolucją emerytalną.

Zgodnie z projektem od początku lipca część pracowników (w zależności od wielkości firmy) zostanie poinformowanych o potrąceniu ze swojej pensji 2 proc. pensji brutto na PPK. Kwota zasili wybrany przez pracodawcę emerytalny fundusz inwestycyjny, a pracodawca dopłaci do tego dodatkowo kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto pensji pracownika.

Zobacz: Kodeks pracy 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe. Ekspert ocenia nową reformę emerytalną

Państwo dodatkowo raz w roku dołoży do PPK 240 zł. Początkowo program dotyczyć będzie pracowników zatrudnionych w dużych firmach, co najmniej 250 zatrudnionych osób lub roczny obrót ponad 50 mln euro. Do 2021 r. obejmie pracowników budżetówki oraz małe i średnie firmy.

PPK, które objął znowelizowanym kodeks pracy, są programem dobrowolny. Pracownik zostanie do niego automatycznie zapisany, będzie miał jednak możliwość z niego zrezygnować.

Kodeks pracy 2019. Zmiany w wypłacie wynagrodzeń

Znowelizowany kodeks pracy obejmuje nowe zasady wypłaty wynagrodzeń. Do tej pory podstawową formą była wypłata gotówki do rąk pracownika. Przelew na konto bankowe wymagał odpowiednich regulacji i pisemnej zgody zatrudnionego. Aktualnie przepisy zostały "odwrócone".

Od stycznia kodeks pracy zakłada, że wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany rachunek bankowy pracownika.

Pracownik ma jednak możliwość otrzymywania swojego wynagrodzenia w gotówce, musi jednak złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-06-2019

czytatielPracownik ma jednak możliwość otrzymywania swojego wynagrodzenia w gotówce, musi jednak złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy. Panie redaktorze - … Czytaj całość

30-06-2019

erkaAkurat mnie się wydaje że te kilka % z wypłaty nikogo nie zbawi i lepiej jest coś odłożyć z pomocą państwa niż w ogóle nic nie mieć odłożone. A … Czytaj całość

29-06-2019

odmowaChciałabym żeby ppk było taką rewolucją w systemie emerytalnym jak Ci wszyscy mówią bo my polacy po prostu na to zasługujemy. Żeby udało się teraz … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)