Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Daniel Bochen
|

Kodeks pracy 2019. Zmiany w wypłacie wynagrodzeń oraz PPK

113
Podziel się

Kodeks pracy jest stosunkowo często nowelizowany. W 2019 roku wprowadzono kilka istotnych zmian, m.in. nowe zasady wypłaty wynagrodzeń oraz nową rewolucję emerytalną PPK.

Kodeks pracy 2019. PPK i zmiany w wypłacie wynagrodzeń
Kodeks pracy 2019. PPK i zmiany w wypłacie wynagrodzeń (flickr.com)
bDIrsTit

Kodeks pracy w Polsce określa ustawa z 26 czerwca 1974 r. Jest on jednak często nowelizowany, ostatnie zmiany wprowadzone zostały na początku stycznia br.

Znowelizowany kodeks pracy obejmuje nowe zasady wypłaty wynagrodzeń. Do 2019 r. podstawową formą była wypłata gotówki do rąk pracownika. Przelew na rachunek bankowy wymagał odpowiednich regulacji i pisemnej zgody zatrudnionego. Obecnie sytuacja została "odwrócona".

Aktualnie kodeks pracy zakłada, że wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany rachunek bankowy pracownika. Pracownik ma jednak możliwość otrzymywania swojego wynagrodzenia w gotówce, musi jednak złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy.

bDIrsTiv
Zobacz także: Zobacz: Kiedy pieniądze z PPK trafią na konta? Ekspert wyjaśnia

Zmiany wprowadzone w kodeks pracy dotyczą także dokumentacji pracowniczej. Pracodawcy otrzymali możliwość prowadzenia jej (w tym akt osobowych pracownika) w wersji elektronicznej.

Kodeks pracy 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to jeden z nowych elementów wprowadzonych w znowelizowany kodeks pracy. Program nazywany jest nową rządową rewolucją emerytalną.

bDIrsTiB

Zgodnie z jego projektem od lipca część pracowników, w zależności od wielkości firmy, zostanie poinformowanych o potrąceniu ze swojej pensji 2 proc. pensji brutto właśnie na PPK.

Kwota ta zasili wybrany przez pracodawcę emerytalny fundusz inwestycyjny, a pracodawca dopłaci do tego dodatkowo kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto pensji pracownika. Państwo raz w roku dołoży do tego jeszcze 240 zł.

bDIrsTiC

Początkowo PPK dotyczy pracowników zatrudnionych w dużych firmach, co najmniej 250 zatrudnionych osób lub roczny obrót ponad 50 mln euro. Jednak do 2021 r. obejmie pracowników budżetówki oraz małe i średnie firmy.

PPK, które znalazły się w znowelizowanym kodeksie pracy, są programem dobrowolny. Pracownik zostanie do niego automatycznie zapisany, jednak będzie miał możliwość z niego zrezygnować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIrsTiW
KOMENTARZE
(113)
Taz
2 lata temu
Potem zabiorą wszystko jak było z OFE.
Renata
2 lata temu
Już sparzyłam się na OFE Gdzie są moje ciężko zarobione pieniądze?
Leon
2 lata temu
PPK - Potem Pieniądze uKradna
bDIrsTiX
gosc000
2 lata temu
PPK - Patrz Prawdziwa Kasa - której nigdy nie ujrzysz.
złodzieje zaw...
2 lata temu
Żyję już wystarczająco długo aby wiedzieć, że państwo polskie zawsze cię okradnie, zawsze. Jak sobie sam nie odłożysz na gorsze czasy to nie masz. Sęk w tym, że nie ma z czego odłożyć bo teraz czy potem i tak cię okradają i okradną. Złodzieje zawsze się bogacą twoim kosztem.
...
Następna strona