Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

Kodeks pracy 2019. Zmiany w wypłacie wynagrodzeń oraz PPK

113
Podziel się:

Kodeks pracy jest stosunkowo często nowelizowany. W 2019 roku wprowadzono kilka istotnych zmian, m.in. nowe zasady wypłaty wynagrodzeń oraz nową rewolucję emerytalną PPK.

Kodeks pracy 2019. PPK i zmiany w wypłacie wynagrodzeń
Kodeks pracy 2019. PPK i zmiany w wypłacie wynagrodzeń (flickr.com)

Kodeks pracy w Polsce określa ustawa z 26 czerwca 1974 r. Jest on jednak często nowelizowany, ostatnie zmiany wprowadzone zostały na początku stycznia br.

Znowelizowany kodeks pracy obejmuje nowe zasady wypłaty wynagrodzeń. Do 2019 r. podstawową formą była wypłata gotówki do rąk pracownika. Przelew na rachunek bankowy wymagał odpowiednich regulacji i pisemnej zgody zatrudnionego. Obecnie sytuacja została "odwrócona".

Aktualnie kodeks pracy zakłada, że wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany rachunek bankowy pracownika. Pracownik ma jednak możliwość otrzymywania swojego wynagrodzenia w gotówce, musi jednak złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy.

Zobacz także: Zobacz: Kiedy pieniądze z PPK trafią na konta? Ekspert wyjaśnia

Zmiany wprowadzone w kodeks pracy dotyczą także dokumentacji pracowniczej. Pracodawcy otrzymali możliwość prowadzenia jej (w tym akt osobowych pracownika) w wersji elektronicznej.

Kodeks pracy 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to jeden z nowych elementów wprowadzonych w znowelizowany kodeks pracy. Program nazywany jest nową rządową rewolucją emerytalną.

Zgodnie z jego projektem od lipca część pracowników, w zależności od wielkości firmy, zostanie poinformowanych o potrąceniu ze swojej pensji 2 proc. pensji brutto właśnie na PPK.

Kwota ta zasili wybrany przez pracodawcę emerytalny fundusz inwestycyjny, a pracodawca dopłaci do tego dodatkowo kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto pensji pracownika. Państwo raz w roku dołoży do tego jeszcze 240 zł.

Początkowo PPK dotyczy pracowników zatrudnionych w dużych firmach, co najmniej 250 zatrudnionych osób lub roczny obrót ponad 50 mln euro. Jednak do 2021 r. obejmie pracowników budżetówki oraz małe i średnie firmy.

PPK, które znalazły się w znowelizowanym kodeksie pracy, są programem dobrowolny. Pracownik zostanie do niego automatycznie zapisany, jednak będzie miał możliwość z niego zrezygnować.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(113)
basiula
3 lata temu
Raczej mało prawdopodobne, bo OFE działało na innych zasadach.A w PPK też jest inaczej i nikt nie może mi wziąć moich pieniędzy ,które sama wpłacałam.
nikoś
3 lata temu
w sumie to lepiej żeby ppk zmieniali teraz niż wtedy kiedy będzie u nas w firmie, po co robić niepotrzebne zamieszanie
Nico
3 lata temu
Zróbcie cenę paliwa 2 zł za litr jaki i żywność w normalnej cenie , dajcie ludziom zarobić minimalną kwotę 2500 zł i nikt nie będzie wyjeżdżał z tego kraju bo wszystko napędza w tym kraju cena paliwa i dlatego jest tak drogo jakby w Niemczech Niemiec zarabiający kwotę 1500 euro miałby zapłacić 5 euro za litr paliwa to by zawału dostał i w innych krajach też Włochy , Francja itd ... wstyd za 1 dzien pracy za granica jestes w stanie zatankować pod korek dobrze zjesc w restauracji i jeszcze ci zostanie a w Polsce do baru i z 4 kolejki i po pieniądzach
Justa
3 lata temu
A tam bzdura nikt nic nie weźmie bo to moje pieniądze .W OFE było zupełnie inaczej i poza tym były na początku obowiązkowe.Wiem bo sama przystępowałam. Teraz jest dobrowolność i to mnie przekonuje.
wikaśka
3 lata temu
Wszyscy pisza o ofe, cotez jest zrozumiałe, bo jednak historii nie da się wytrzeć z pamięci. Tutaj jednak czasy się zmieniły, zmieniło się spoleczenstwo, mamy prawo głosu i media! W 2019 roku ludzie nie pozwolą sobie zrobić krzywdy, dlatego tez konta w ppk zrobili z możliwoscią monitorowania
...
Następna strona