Notowania

przepisy
11.06.2019 14:57

Kodeks pracy w 2019 r. PPK oraz nowe zasady wypłaty wynagrodzeń

Kodeks pracy określa aktualnie ustawa z 26 czerwca 1974 r., jest ona jednak stosunkowo często nowelizowana. W nowym roku wprowadzono kilka istotnych zmian, m.in. nową rewolucję emerytalną PPK i nowe zasady wypłaty wynagrodzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Kodeks pracy. Kilka istotnych zmian w 2019 r.

Kodeks pracy w 2019 r. PPK

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to jeden z nowych elementów wprowadzonych w znowelizowany kodeks pracy. Program ten nazywany jest nową rządową rewolucją emerytalną.

Zgodnie z jego projektem od początku lipca część pracowników, w zależności od wielkości firmy, zostanie poinformowanych o potrąceniu ze swojej pensji 2 proc. pensji brutto właśnie na PPK.

Kwota ta zasili wybrany przez pracodawcę emerytalny fundusz inwestycyjny, a pracodawca dopłaci do tego dodatkowo kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto pensji pracownika. Państwo raz w roku dołoży do PPK jeszcze 240 zł.

Zobacz: Kodeks pracy 2019 - PPK. Ekspert ocenia nową reformę emerytalną

Początkowo PPK dotyczyć będzie pracowników zatrudnionych w dużych firmach, co najmniej 250 zatrudnionych osób lub roczny obrót ponad 50 mln euro. Następnie, do 2021 r. obejmie pracowników budżetówki oraz małe i średnie firmy.

PPK, które znalazły się w znowelizowanym kodeksie pracy, są programem dobrowolny. Pracownik zostanie do niego automatycznie zapisany, jednak będzie miał możliwość z niego zrezygnować.

Kodeks pracy w 2019 r. Nowe zasady wypłaty wynagrodzeń

Znowelizowany kodeks pracy w 2019 r. obejmuje nowe zasady wypłaty wynagrodzeń. Do tego czasu podstawową formą była wypłata gotówki do rąk pracownika. Przelew na rachunek bankowy wymagał odpowiednich regulacji i pisemnej zgody zatrudnionego. Aktualnie sytuacja została "odwrócona".

Obecnie kodeks pracy zakłada, że wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany rachunek bankowy pracownika. Pracownik ma jednak możliwość otrzymywania swojego wynagrodzenia w gotówce, musi jednak złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy.

Zmiany wprowadzone w kodeks pracy dotyczą także dokumentacji pracowniczej. Pracodawcy otrzymali możliwość prowadzenia jej (w tym akt osobowych pracownika) w wersji elektronicznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-06-2019

niemkaZmiany jak wiadomo są i będą potrzebne, a i chyba dobrze że pojawi się nowy program do oszczędzania dla Polaków. W zasadzie człowiek nic nie ryzykuje, … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)