Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
infrastruktura
26.05.2020 13:51

Kolej Plus. Rząd startuje z nowym programem

Rząd daje pieniądze na przywracanie połączeń kolejowych. Od wtorku samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie na ten cel. W budżecie programu Kolej Plus jest 5,6 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Infrastruktury)
We wtorek Andrzej Adamczyk zainaugurował program Kolej Plus

Od 26 maja wnioski od samorządów przyjmują PKP Polskie Linie Kolejowe SA - poinformował we wtorek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który zainaugurował program w Myślenicach. W ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej Plus rząd chce walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym samorządów.

Na ten cel przeznaczył 5,6 mld zł. Deklaruje dofinansowanie na poziomie do 85 proc. Pozostałe pieniądze będą musiały wyłożyć samorządy. W sumie więc mogą zostać zrealizowane projekty na łączną kwotę 6,6 mld zł.

W ramach programu możliwa będzie modernizacja istniejących albo budowa nowych linii kolejowych, a także inwestycje punktowe, czyli np. budowę nowych przystanków, mijanek czy łącznic kolejowych.

Obejrzyj też: Odmrażanie gospodarki. Szumowski odpowiada na szereg pytań

- Program Kolej Plus to budowa i odbudowa połączeń kolejowych. Przez nieodpowiedzialną politykę transportową po 1989 r. wiele linii kolejowych zostało zlikwidowanych. Nie powstały też nowe tam, gdzie są one potrzebne i oczekiwane przez Polaków. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom. Od dzisiaj samorządy mogą składać wnioski o rządowe wsparcie. To pierwszy w historii program tego typu - mówi minister Andrzej Adamczyk, cytowany w komunikacie resortu.

- Podczas ostatnich 4 lat przywróciliśmy ruch na 230 km torów, zaś takie miasta jak Lubin, Radzyń Podlaski czy Knurów uzyskały dostęp do kolei pasażerskiej. W tym czasie liczba pasażerów w transporcie kolejowym wzrosła o 20 proc., z 280 mln w 2015 roku do 336 mln w 2019 roku - wymienia pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.

- Inwestycje publiczne w sferze kolejnictwa w ramach Programu Kolej Plus skutecznie pomogą zwalczyć wykluczenie komunikacyjne oraz przyczynią się do powrotu Polski na ścieżkę szybkiego rozwoju gospodarczego - dodaje.

Ogłoszony przez PKP PLK nabór składa się z dwóch etapów. W pierwszym przez okres 90 dni przyjmowane będą od jednostek samorządu terytorialnego w formie formularza, zgłoszenia projektu, pomysły inwestycyjne. W drugim samorządy będą miały 12 miesięcy na opracowanie wstępnego studium planistyczno-prognostycznego.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-05-2020

pzdrProponuję Rozum+ , taki program nikomu nie zaszkodzi

26-05-2020

nickCiekawa sprawa z tymi pieniędzmi. Podobno jak przejmowali rządy po poprzednikach, to było już tak źle z forsą, kasy puste. A tu proszę rozdawnictwo i … Czytaj całość

26-05-2020

MarcinA jak tam PKS+ już zapomniany? Sondaże w dół to trzeba wymyślać cuda, których potem nie realizują. Łatwo szastać kasą z podatków i kredytów na prawo i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (147)