Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Kolejna fabryka Mercedesa w Polsce. Pracę przy produkcji baterii dostanie 300 osób

40
Podziel się:

Obok budowanej już fabryki silników w Jaworze, firma Mercedes-Benz zbuduje zakład produkujący baterie elektryczne do przyszłych modeli samochodów niemieckiej marki. Wartość inwestycji to nie mniej niż 200 mln euro, a pracę w nowej fabryce ma znaleźć co najmniej 300 osób. Nie będzie pomocy publicznej ze strony polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki i członek zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw Markus Schäfer
Premier Mateusz Morawiecki i członek zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw Markus Schäfer (PAP/Radek Pietruszka)

We wtorek rano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Markusem Schäferem, członkiem zarządu ds. produkcji i łańcucha dostaw Mercedes-Benz Cars.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu ogłoszono, że w położonym ok. 100 km od granicy z Niemcami Jaworze powstanie kolejny zakład produkcyjny tej firmy.

Jak podkreśla niemiecki producent fabryka baterii w Jaworze to dziewiąty zakład produkcji w globalnej sieci Mercedes-Benz Cars w siedmiu lokalizacjach na trzech kontynentach.

- W ramach ofensywy elektromobilności Mercedes-Benz Cars buduje fabrykę baterii elektrycznych w Jaworze na Dolnym Śląsku, rozszerzając tym samym swoją globalną sieć produkcji do dziewięciu fabryk - mówi Markus Schäfer.

Zgodnie z zapowiedzią Schäfer z konferencji prasowej inwestycja w nową fabrykę ma pochłonąć co najmniej 200 mln euro, czyli ponad 850 mln zł.

Jak dowiedział się money.pl, inwestycja w zakład produkujący baterie nie otrzyma pomocy publicznej ze strony polskiego rządu.

Przedstawiciele Mercedesa wyjaśniają, że taka pomoc nie ma kluczowego znaczenia przy tej inwestycji, a dla firmy bardziej liczy się czas. Przepisy stanowią bowiem, że kolejna pomoc publiczna w przypadku inwestycji w specjalnej strefie ekonomicznej jest możliwa dopiero po trzech latach od poprzedniej, czyli Mercedes musiałby odłożyć swoje plany o co najmniej pół roku.

Obecnie w położonym ok. 100 km od granicy z Niemcami Jaworze powstaje fabryka czterocylindrowych silników do pojazdów hybrydowych i konwencjonalnych. Jest to pierwszy zakład produkcyjny Mercedes-Benz Cars w Polsce, który zatrudni ponad 1000 osób. Budowa fabryki silników spalinowych została wsparta pomocą publiczną wynoszącą ok. 80 mln zł.

Produkcja silników spalinowych w Jaworze rozpocznie się jeszcze w tym roku i będzie zaopatrywać zakłady Mercedes-Benz Cars w Europie i na całym świecie.

- Decyzja Mercedes-Benz Cars o rozpoczęciu produkcji baterii elektrycznych do nowego typu pojazdów w Jaworze pokazuje, że firmy, które rozpoczęły działalność w naszym kraju pozytywnie oceniają klimat inwestycyjny i chcą dalej się tu rozwijać - mówi premier Mateusz Morawiecki.

- Jesteśmy świadkami rewolucji przemysłowej 4.0, w której Polska odgrywa wiodącą rolę. Tym bardziej cieszy fakt, że w Jaworze będą produkowane nie tylko tradycyjne silniki, ale także serca samochodów przyszłości, czyli baterie elektryczne - dodaje szef rządu.

Z komunikatu niemieckiej firmy wynika, że montaż baterii będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie i, podobnie jak fabryka silników, będzie zaopatrywany w energię odnawialną. Seryjna produkcja baterii do pojazdów z rodziny EQ (Electric Intelligence) rozpocznie się na początku kolejnej dekady.

- Mamy obecnie dziewięć fabryk baterii na świecie, co zapewnia nam bezpieczeństwo produkcji aut z napędem elektrycznym - podkreśla Frank Deiß, szef działu produkcji układów napędowych Mercedes-Benz Cars. - Lokalizacja w Jaworze okazała się dobrą decyzją już przy budowie fabryki silników. Budowa fabryki baterii to kontynuacja tego sukcesu - dodaje.

Aktualizacja: w komunikacie Mercedes-Benz Cars poinformowano, że w nowej fabryce znajdzie pracę 200 osób, ale wkrótce skorygowano tę liczbę na 300.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
michel.
4 lata temu
Brawo Mercedes!!!
22166k
4 lata temu
Kiedy Polacy zaczną kupować polskie auta? To może pytanie latwiejsze - kiedy Polacy zaczną kupować polskie wiertarki ?
Gg
5 lata temu
Wykonczy nas ten pisowski rząd....nas peowcow 😜
Robo99
5 lata temu
Trzeba mieć trochę rozumu w głowie, jak będę mieli płacić tyle samo co w Niemczech to zbudują ten zakład tam.
OkO
5 lata temu
Polska gospodarka ma się dobrze - Mercedes, Opel .........
...
Następna strona