Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

Kolejna fabryka Mercedesa w Polsce. Pracę przy produkcji baterii dostanie 300 osób

40
Podziel się

Obok budowanej już fabryki silników w Jaworze, firma Mercedes-Benz zbuduje zakład produkujący baterie elektryczne do przyszłych modeli samochodów niemieckiej marki. Wartość inwestycji to nie mniej niż 200 mln euro, a pracę w nowej fabryce ma znaleźć co najmniej 300 osób. Nie będzie pomocy publicznej ze strony polskiego rządu.

Premier Mateusz Morawiecki i członek zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw Markus Schäfer
Premier Mateusz Morawiecki i członek zarządu Mercedes-Benz Cars ds. produkcji i łańcucha dostaw Markus Schäfer (PAP/Radek Pietruszka)
bDJZPgWJ

We wtorek rano w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Markusem Schäferem, członkiem zarządu ds. produkcji i łańcucha dostaw Mercedes-Benz Cars.

Podczas konferencji prasowej po spotkaniu ogłoszono, że w położonym ok. 100 km od granicy z Niemcami Jaworze powstanie kolejny zakład produkcyjny tej firmy.

Jak podkreśla niemiecki producent fabryka baterii w Jaworze to dziewiąty zakład produkcji w globalnej sieci Mercedes-Benz Cars w siedmiu lokalizacjach na trzech kontynentach.

bDJZPgWL

- W ramach ofensywy elektromobilności Mercedes-Benz Cars buduje fabrykę baterii elektrycznych w Jaworze na Dolnym Śląsku, rozszerzając tym samym swoją globalną sieć produkcji do dziewięciu fabryk - mówi Markus Schäfer.

Zgodnie z zapowiedzią Schäfer z konferencji prasowej inwestycja w nową fabrykę ma pochłonąć co najmniej 200 mln euro, czyli ponad 850 mln zł.

Jak dowiedział się money.pl, inwestycja w zakład produkujący baterie nie otrzyma pomocy publicznej ze strony polskiego rządu.

Przedstawiciele Mercedesa wyjaśniają, że taka pomoc nie ma kluczowego znaczenia przy tej inwestycji, a dla firmy bardziej liczy się czas. Przepisy stanowią bowiem, że kolejna pomoc publiczna w przypadku inwestycji w specjalnej strefie ekonomicznej jest możliwa dopiero po trzech latach od poprzedniej, czyli Mercedes musiałby odłożyć swoje plany o co najmniej pół roku.

bDJZPgWR

Obecnie w położonym ok. 100 km od granicy z Niemcami Jaworze powstaje fabryka czterocylindrowych silników do pojazdów hybrydowych i konwencjonalnych. Jest to pierwszy zakład produkcyjny Mercedes-Benz Cars w Polsce, który zatrudni ponad 1000 osób. Budowa fabryki silników spalinowych została wsparta pomocą publiczną wynoszącą ok. 80 mln zł.

Produkcja silników spalinowych w Jaworze rozpocznie się jeszcze w tym roku i będzie zaopatrywać zakłady Mercedes-Benz Cars w Europie i na całym świecie.

- Decyzja Mercedes-Benz Cars o rozpoczęciu produkcji baterii elektrycznych do nowego typu pojazdów w Jaworze pokazuje, że firmy, które rozpoczęły działalność w naszym kraju pozytywnie oceniają klimat inwestycyjny i chcą dalej się tu rozwijać - mówi premier Mateusz Morawiecki.

- Jesteśmy świadkami rewolucji przemysłowej 4.0, w której Polska odgrywa wiodącą rolę. Tym bardziej cieszy fakt, że w Jaworze będą produkowane nie tylko tradycyjne silniki, ale także serca samochodów przyszłości, czyli baterie elektryczne - dodaje szef rządu.

bDJZPgWS

Z komunikatu niemieckiej firmy wynika, że montaż baterii będzie wyposażony w najnowocześniejsze technologie i, podobnie jak fabryka silników, będzie zaopatrywany w energię odnawialną. Seryjna produkcja baterii do pojazdów z rodziny EQ (Electric Intelligence) rozpocznie się na początku kolejnej dekady.

- Mamy obecnie dziewięć fabryk baterii na świecie, co zapewnia nam bezpieczeństwo produkcji aut z napędem elektrycznym - podkreśla Frank Deiß, szef działu produkcji układów napędowych Mercedes-Benz Cars. - Lokalizacja w Jaworze okazała się dobrą decyzją już przy budowie fabryki silników. Budowa fabryki baterii to kontynuacja tego sukcesu - dodaje.

Aktualizacja: w komunikacie Mercedes-Benz Cars poinformowano, że w nowej fabryce znajdzie pracę 200 osób, ale wkrótce skorygowano tę liczbę na 300.

bDJZPgWT

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJZPgXm
KOMENTARZE
(40)
Fred
2 lata temu
Kolejny zakład dla wysoko wykwalifikowanych Polaków. A, nie czekaj, montownia dla ukrów
esek
2 lata temu
Jaka fabryka to zwykla montownia i tyle.
Argusie
2 lata temu
Przepraszam z góry Jawor, ale prawda jest taka, że to od dawna była dziura. Taki zakład jest dużą szansą na rozwój gminy. Nie ma co wybrzydzać. Mercedes to na pewno lepszy inwestor niż nigeryjski książę z Kambodży...
bDJZPgXn
alpc
2 lata temu
Będzie praca dla Ukraińców, a kiedy repolonizacja tych ziem buraczanych???
kapitalista
2 lata temu
Czytam niektóre komentarze i włos się jeży na głowie. Jest praca dla ludzi-źle, bo montownia, wykorzystywanie Polaków, itd. Nie ma pracy- źle. Polakom faktycznie trudno dogodzić. Niektórym marzy się chyba dobrobyt w postaci bezrobocia 20 procentowego jak na przełomie tysiąclecia i ogólnej biedy.
...
Następna strona