Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Kolejna obietnica po nowemu. Rząd zmienia zasady przyznawania "babciowego"

112
Podziel się:

"Babciowe" to jeden z flagowych pomysłów Koalicji Obywatelskiej. To nowe świadczenie, które miało być przyznawane matkom wracającym do pracy tuż po urodzeniu dziecka. Jednak będzie trudniej je otrzymać. Trzeba będzie spełnić dodatkowy warunek.

Kolejna obietnica po nowemu. Rząd zmienia zasady przyznawania "babciowego"
"Babciowe" po nowemu. Rząd zmienia zasady przyznawania świadczenia. Na zdjęciu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (PAP, PAP/Piotr Polak)

Donald Tusk tuż po otrzymaniu nominacji na premiera od Sejmu potwierdził, że jego rząd zamierza wprowadzić nowe świadczenie, które on sam obiecał w trakcie kampanii wyborczej. – Śmialiście się z "babciowego". Będzie "babciowe" w tym roku – zadeklarował w grudniu 2023 r.

"Babciowe" z dodatkowym warunkiem

W założeniu "babciowe" miało zagwarantować do 1,5 tys. zł miesięcznie rodzicom, którzy zdecydują się na aktywność zawodową w czasie pierwszych trzech lat dorastania ich dziecka. Pieniądze te miały ułatwić im znalezienie opieki nad pociechą w czasie, gdy oni będą przebywać w pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Najważniejsza obietnica Tuska. Mamy problem. Ekspert: nie stać nas

Nowe świadczenie będzie dołączone do pakietu rozwiązań znanych jako "Aktywny rodzic". Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w "Gościu poranka" TVP Info potwierdziła, że projekt "będzie gotowy w ciągu najbliższych kilku tygodni". Pojawił się jednak dodatkowy warunek do otrzymania "babciowego", mianowicie świadczeniobiorcy będą musieli zawrzeć umowę z członkiem rodziny, który ma opiekować się dzieckiem.

Świetnie, jeśli tę opiekę będzie sprawowała babcia, dziadek czy ktoś z rodziny, ale my nie chcemy wypychać babci, dziadka, cioci, wujka z rynku pracy. Chcemy, żeby z taką babcią, z takim dziadkiem czy innym członkiem rodziny zawarta była umowa aktywizacyjna, taka jak jest dla niań i opiekunek, żeby to była praca, bo praca opiekuńcza to praca – zapowiedziała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, cytowana przez serwis next.gazeta.pl.

Ponadto na program "Aktywny rodzic" mają składać się też inne mechanizmy wsparcia pracujących rodziców, jak również np. zachęcające ich do skorzystania z oferty żłobków.

Jak miało pierwotnie wyglądać "babciowe"?

Temat "babciowego" po raz pierwszy pojawił się w marcu 2023 r., gdy na spotkaniu z sympatykami w Częstochowie jego założenia przedstawił Donald Tusk. W założeniu 1,5 tys. zł miało być przyznawane matkom, które zdecydują się na powrót do pracy w trakcie trzech pierwszych lat po urodzeniu dziecka.

Jeżeli przerwa w pracy trwa 2-3 lata, to często zmienia się w dożywotnią. Traci się kwalifikacje, a praca jest często pasją. Dlatego chcemy, żeby nowy system spowodował, że kobiety, kiedy stają się matkami i tylko wtedy, kiedy chcą, mogły dokonać tego wyboru (powrotu do pracy – przyp. red.) – tłumaczył wtedy lider Platformy Obywatelskiej.

Według pierwotnej koncepcji 1,5 tys. zł kobiety mogłyby przeznaczyć np. na żłobek, opiekę lub na wynagrodzenie członków rodziny, którzy opiekują się dziećmi w czasie pracy ich rodziców. Teraz jednak "babciowe" ma przysługiwać wyłącznie w tym ostatnim przypadku i tylko w przypadku, gdy rodzice podpiszą stosowną umowę ze swoimi krewnymi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(112)
Ggvh
2 miesiące temu
Większej bzdury świąt nie widział
Nieudacznicy
2 miesiące temu
Kolejny "program" na niby...
Rav
3 miesiące temu
Dlatego podpisze się umowę z teściową i te pieniądze teściowej da się na żłobek - uwielbiam tą kombinatorykę stosowaną
statystyka
3 miesiące temu
Jest statystyka ile matek co nie pracują oddaje dzieci do żłobków i przedszkoli? Ile dzieci rodzi się w rodzinach gdzie matka siedzi w domu a ile dzieci rodzi się w rodzinach gdzie obydwoje rodziców chodzi do pracy?
Fredi
3 miesiące temu
Domy starców to zemsta dzieci za żłobki. Najlepiej to wgl. dzieci róbcie i oddawajcie od razu do placowki czy domu dziecka, jak rozmawiałem z babkami co o 18-19 odbierają swoje dzieci że żłobka to mnie krew jasna zalewa. Co Wam po tych karierach idiotki? Co Wam po tych karierach frajerzy Panowie? To są dzieci a nie pies którego sobie oddajecie żeby Państwo chowało. Co za głupie czasy.
...
Następna strona