Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

"Babciowe" od KO. Donald Tusk zapowiada nowe świadczenie socjalne. Otrzymają je młode matki

237
Podziel się:

Matki chcące wrócić na rynek pracy otrzymają 1,5 tys. zł. Zdaniem Donalda Tuska dzięki temu po urodzeniu dziecka szybciej zaczną pracować, a państwo zagwarantuje dodatkowe pieniądze np. dla seniorek opiekujących się ich dziećmi. – Nazwaliśmy ten program "babciowe" – ogłosił lider Platformy Obywatelskiej.

"Babciowe" od KO. Donald Tusk zapowiada nowe świadczenie socjalne. Otrzymają je młode matki
"Babciowe". 1,5 tys. zł dla młodych matek. Donald Tusk zapowiada nowy program (PAP, PAP/Zbigniew Meissner)

Na spotkaniu z mieszkańcami Częstochowy Donald Tusk stwierdził, że po urodzeniu dziecka matki mają problem z powrotem do pracy. Wszystko przez fakt, że albo nie mają z kim zostawić dziecka, albo też nie mają pieniędzy, by opłacić opiekunkę. Stąd właśnie nowa propozycja programu socjalnego.

Pracowaliśmy dość długo nad pewnym projektem (…). Dziś chcemy ogłosić kolejny punkt programu Koalicji Obywatelskiej. Nazwaliśmy go, żeby łatwiej się o tym dyskutowało, "babciowe" – zapowiedział Donald Tusk.

"Babciowe" od KO. 1,5 tys. zł dla młodych matek

Lider Platformy Obywatelskiej podkreślał, że zdecydowana większość matek chce wrócić do pracy. Jak wyliczał, połowa kobiet po urodzeniu dziecka rezygnuje z pracy. Dzieje się tak mimo faktu, że – zdaniem polityka – 92 proc. z nich chce znów pracować i zarabiać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Czterodniowy tydzień pracy? "Nie powinniśmy iść rewolucyjnie, tylko ewolucyjnie"
Nie tylko ze względu na pieniądze, to wcale nie jest główny powód. Jeżeli przerwa w pracy trwa 2-3 lata, to często zmienia się w dożywotnią. Traci się kwalifikacje, a praca jest często pasją. Więc chcemy, żeby nowy system spowodował, że kobiety, kiedy stają się matkami i tylko wtedy, kiedy chcą, mogły dokonać tego wyboru (powrotu do pracy – przyp. red.) – opowiadał Donald Tusk.

Nowe świadczenie socjalne ma zagwarantować 1,5 tys. zł dla matek, które chcą powrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Pieniądze te kobiety mogłyby przeznaczyć np. na żłobek, opiekę lub dla babć, które opiekują się wnukami w czasie pracy. – Zobaczcie, jakie byłoby to sprawiedliwe, gdyby rodzina mogła uhonorować wysiłek babć – stwierdził polityk.

"Babciowe" w wysokości 1,5 tys. zł. "Państwo nie straci"

Dalej przekonywał, że choć na początku państwo będzie musiało na ten program przekazać pieniądze z budżetu, to finalnie na nim nawet zyska.

W tym przypadku mówimy o sytuacji, gdzie wszyscy wygrają. Matka, jak chce, wraca do pracy, ma trochę więcej środków i tymi środkami się dzieli po to, żeby dziecko miało opiekę. A z punktu widzenia nas wszystkich, państwa, nikt na tym nie traci. Bo jak matka wraca do pracy, zaczyna płacić składki, a te pieniądze w tej, a nawet większej kwocie, wracają do budżetu – zauważył Donald Tusk.

Następnie stwierdził, że ludzie chcą sami zarobić na swoje życie, ale muszą mieć na to szanse i czas. Dlatego zaapelował o poparcie dla projektu KO.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(237)
Gość
2 miesiące temu
Świetny pomysł. No to „babcia” do „pracy” i na zwolnienia, a „dziadek” niech sobie z dzieckiem posiedzi od czasu do czasu … pomiędzy pracami na czarno , a Ci co pracują, niech zapierniczają za nich wszystkich… i za grosze …
pablos
2 miesiące temu
w artykule nie napisali o tym ale pomysł ten dotyczy tego aby babcine” 1500 zł, miałoby przysługiwać do momentu ukończenia przez dziecko 3 lat
Xxx
2 miesiące temu
Jednorazowe babciowe na zlobek.. gdzie wiekszosc prywatnych zlobkow przyjmuje od 6 albo 9 mc..
Agnieszka
2 miesiące temu
Dla informacji wszystkich. Według tego newsa 1,5 zł. dostanie matka dziecka ale tylko raz. I z tej kwoty ma dać babci zajmującej się dzieckiem, bądź opiekunce tak jakby zapłatę za te usługę. Ok. Na jeden miesiąc góra dwa w porywach do trzech wystarczy. Pojawia się jednak pytanie co z resztą miesięcy i lat kiedy te 1500 zł się skończy bo jest dane jednorazowo. Matka wracająca do pracy omija wiele fajnych momentów z życia dziecka ale dla programu Pana Tuska jest ważne to że przynajmniej uzupełni składki dla państwa. Bardzo ładna polityka prorodzinna, że nic tylko wtedy uciekać z kraju. Według mnie programowi chodzi o uzupełnienie budżetu państwa żeby politykom nie zabrakło. Brak słów. W tym wypadku nie zależy im na rodakach a na swoich korzyściach.
Imp
2 miesiące temu
Pan Doni świetnie się że to jest jak obietnica darowania Niderlandów, bo ile młodych dziewczyn doczeka babciowego jeśli zatrudnia się je na trzy lata na umowy na czas określony, których się nie przedłuża i trzeba szukać nowej pracy z zabawą w kontrakty terminowe od nowa podczas gdy emerytów którzy już żadnego dziecka nie urodzą trzyma się na umowach na czas nieokreslony, dziewczyny bez gwarancji trwałego zatrudnienia nie będą rodzic
...
Następna strona