Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Komisja Europejska pożyczy 750 mld euro. Parlament dał zielone światło

11
Podziel się:

O tym, że Unia Europejska stworzy Fundusz Odbudowy o wartości 750 mld euro wiadomo od dwóch miesięcy. Teraz europarlament dał zielone światło Komisji Europejskiej na zaciągnięcie pożyczki.

Komisja Europejska pożyczy 750 mld euro. Parlament dał zielone światło
Komisja Europejska będzie mogła zapożyczyć się na rynkach finansowych na 750 mld euro (PAP/EPA, PAP/EPA/OLIVIER HOSLET, OLIVIER HOSLET)
bEEbncVx

Głosowanie eurodeputowanych umożliwia Radzie UE przyjęcie decyzji w sprawie zasobów własnych i rozpoczęcie procesu jej ratyfikacji przez 27 państw członkowskich. Ma to umożliwić niezwłoczne uruchomienie planu odbudowy.

Przypomnijmy, że do tej pory Unia Europejska nie zapożyczała się wspólnie i nie miała jako takich funduszy własnych.

"Dziś w Parlamencie Europejskim miało miejsce historyczne wydarzenie. Przez 32 lata Unia nie posiadała własnych zasobów. Komisja Europejska nigdy nie zaciągała na rynkach finansowych pożyczek na tak wielką skalę" - podkreślił cytowany w komunikacie współsprawozdawca raportu w tej sprawie, portugalski europoseł Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Jose Manuel Fernandes.

bEEbncVz
Zobacz także: Budżet UE a praworządność. Miller: zobowiązaliśmy się przestrzegać zasad

W swojej opinii przyjętej większością 455 głosów za, przy 146 głosach przeciw i 88 wstrzymujących się, Parlament Europejski utrzymał stanowisko, że budżet UE potrzebuje nowych źródeł przychodów. Przynajmniej częściowo miałyby one pokryć koszty związane z planem odbudowy.

O ile co do ogólnej decyzji w tej sprawie nie ma poru, o tyle są różnice co do tego, jak skonstruować te nowe źródła dochodów. Przez zapisy w sprawie wysokości podatku od niepoddanego recyklingowi plastiku rezolucji nie poparli eurodeputowani PiS.

bEEbncVF

Europoseł Bogdan Rzońca (PiS) tłumaczył na konferencji prasowej w Brukseli, że państwa członkowskie ustaliły stawkę w wysokości 0,8 euro od kilograma plastiku, tymczasem PE domaga się, aby było to 2 euro od kilograma. "To jest bardzo niedobre dla krajów biedniejszych, także dla Polski" - powiedział Rzońca.

Nowym źródłem budżetu UE ma być też opłata od handlu emisjami, która ma zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2021 r. "Jeśli propozycja PE zostanie przyjęta, to będzie to kosztowało Polskę około 10 mld euro w latach 2021-2027" - wskazywał polityk PiS.

Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w negocjacjach dotyczących konkretnych aktów prawnych. Parlament zaapelował o prawnie wiążący harmonogram wprowadzania nowych zasobów własnych.

bEEbncVG

"To sprawozdanie toruje drogę do zatwierdzenia przez Radę decyzji w sprawie zasobów własnych oraz do jej ratyfikacji przez parlamenty narodowe. Czas goni, jeżeli chcemy mieć fundusz odbudowy po 1 stycznia 2021 r. Na co czeka Rada?" - pytał Fernandes.

Decyzja w sprawie zasobów będzie podstawą prawną, która zapewni budżetowi unijnemu nowe źródła dochodów. Umożliwi też KE zaciąganie pożyczek na rynkach finansowych, by sfinansować unijny instrument odbudowy gospodarczej Next Generation.

Rada przyjmuje decyzję w sprawę zasobów własnych jednomyślnie po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEbncWa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Dom
rok temu
Polska nie musi tu się drukuje ha ha .Pozdrawiam
Miałem racje
rok temu
KE pożyczy, a państwa muszą oddać.
Dyletant.
rok temu
To w takim razie kto ma się odbudowywać skoro te najbiedniejsze kraje z przestarzałą technologia mają płacić najwięcej.Toż to dorzynanie watahy a nie pomoc.Czy ktoś to czyta ze zrozumieniem?
bEEbncWb
Pfff
rok temu
W eurokolchozie jest panstwo w panstwie, jedni sie zbieraja i dogaduja a nagle ktos wyskakuje i ........ Interesy interesy i jeszcze raz interesy. To jest tzw europejska praworzadnosc! Brak slow
Akurat bo uwi...
rok temu
Tak samo jak niemieckie banki pożyczyły Grekom pieniądze w euro, a potem niemieckie banki zgarnęła 2x takie same kolosalne odsetki w euro od Greków, że Grecy do tek pory nie mogą wyjść z długów przez te niemieckie machlojstwa!!!! Niemcy to najgorsze złodzieje!!!