Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
postępowanie
11.08.2020 12:54

Komisja Europejska zbada państwowe dofinansowanie fabryki LG Chem

Komisja Europejska zbada, czy LG Chem otrzymał pomoc od polskiego rządu zgodnie z prawem unijnym. Przedsiębiorstwo chemiczne otrzymało 95 mln euro na rozbudowę swojej fabryki w Biskupicach Podgórnych na Dolnym Śląsku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Getty Images)
KE ma wątpliwości do dofinansowania fabryki LG Chem (zdj. ilustracyjne).

Komisja Europejska wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające, czy państwowe wsparcie dla LG Chem jest zgodne z unijnymi przepisami ws. regionalnej pomocy państwa - podaje portal 300gospodarka.pl.

LG Chem w 2017 roku zainwestowało ponad 1 mld euro w swój zakład na terenie Polski. Wszystko w celu rozwoju zdolności produkcyjnych w zakresie baterii litowo-jonowych oraz modułów wraz z zestawami baterii do samochodów elektrycznych.

Dwa lata później Polska zgłosiła do KE informację o udzieleniu wsparcia publicznego na ten cel. Dofinansowanie wyniosło 95 mln euro. Właśnie tej transakcji przyjrzy się teraz Komisja.

Orange: pomaganie w czasie pandemii COVID-19

Unijna komisarz za politykę konkurencji Margrethe Vestager przypomniała, że państwa członkowskie mogą pobudzać wzrost gospodarczy w tych regionach, które znalazły się w złym położeniu. Jednak podkreśliła przy tym, że strona unijna nie może mieć wątpliwości co do tego, że przekazywane wsparcie w rzeczywistości pomaga uzyskać nieuczciwą przewagę nad konkurencją.

- Gruntownie zbadamy, czy wsparcie ze strony polskich władz było konieczne, aby nakłonić LG Chem do decyzji o rozbudowie zakładu produkującego baterie w Polsce, oraz czy wsparcie to ogranicza się do niezbędnego minimum i nie zakłóca konkurencji ani nie wpływa niekorzystnie na spójność w UE - wytłumaczyła, cytowana przez portal 300gospodarka.pl.

Portal dodaje również, że zakład LG Chem jest obecnie jedynym w Europie, który produkuje wszystkie komponenty akumulatorów do pojazdów elektrycznych. W fabryce powstają m.in.: elektrody, ogniwa, moduły i pakiety końcowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-08-2020

rzerzenNo pewnie komisja musi zbadać bo jak to tak żeby w Polsce fabryki powstawały. Tu mają być tylko kauflandy a praca w Niemczech przy szparagach

11-08-2020

fujPolska nie ma prawa niczego produkować! samochody elektryczne? nigdy w życiu! a gdzie Niemcy będą sprzedawać!

11-08-2020

TruckDziwne od dłuższego czasu rząd Niemiec pompuje państwowe pieniądze w firmy prywatne wspomagając je, nikomu nic nie zgłasza a UE nie przeprowadza … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (69)