Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Komisja śledcza ws. GetBack? Witek: kieruję wniosek do Biura Analiz Sejmowych

Podziel się:

Zaskakująca decyzja marszałek Sejmu Elżbiety Witek z PiS. Skierowała do Biura Analiz Sejmowych wniosek Koalicji Obywatelskiej o powołanie komisji śledczej do wyjaśnienia afery GetBack.

Marszałek Sejmu Elżbieta witek kieruje do BAS wniosek KO ws. komisji śledczej ds. GetBack
Marszałek Sejmu Elżbieta witek kieruje do BAS wniosek KO ws. komisji śledczej ds. GetBack (East News)

- W związku z tym, że komisja śledcza rządzi się trochę innymi prawami, wniosek Koalicji Obywatelskiej ws. komisji dotyczącej GetBack kieruję do Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych z prośbą o opinię - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Dodała, że wniosek został już rozpatrzony.

Jak przypomina PAP, we wtorek posłanki KO Izabela Leszczyna i Paulina Hennig-Kloska poinformowały, że klub PO zwrócił się do marszałek Sejmu, by wniosek o powołanie komisji śledczej w sprawie afery GetBack został rozpatrzony na środowym posiedzeniu.

Skierowanie wniosku przez marszałek Witek do BL i BAS to zwrot w sprawie. Przypomnijmy, pod koniec stycznia rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska zapowiedziała, że klub PiS nie poprze wniosku o powołanie sejmowej komisji śledczej ws. GetBack, bo jak stwierdziła "właściwe organy działają w tej sprawie prawidłowo".

Zobacz także: Obejrzyj: Afera SKOK Wołomin. Balcerowicz: PiS chroni jej twórców

Najwyższa Izba Kontroli w styczniowym raporcie wskazała, że ponad 9 tys. nabywców trefnych obligacji GetBack nie odzyskało zainwestowanych środków, a mowa tu o kwocie przekraczającej 2,5 mld zł, co jest znacznie wyższą kwotą niż straty poniesione przez poszkodowanych w aferze Amber Gold.

W raporcie NIK przypomniano, że GetBack (obecnie w restrukturyzacji) to spółka utworzona i zarejestrowana w 2012 r. jako firma windykacyjna. W latach 2012-2018 nabywała pakiety wierzytelności na własny rachunek lub na rachunek funduszy inwestycyjnych współpracujących ze spółką, po czym dochodziła tych należności od dłużników.

Spółka nabywała długi najczęściej za środki finansowe pozyskane z zewnątrz, w tym z emisji obligacji. Działalność GetBack w ramach współpracy z funduszami inwestycyjnymi podlegała nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego, natomiast aktywność spółki na własny rachunek była wyłączona spod tego nadzoru.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.