Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Koncerty na żywo wracają. Usterka w rozporządzeniu?

63
Podziel się:

Rząd wydał nowe rozporządzenie dotyczące możliwości organizowania koncertów z udziałem publiczności. Jednak w dokumencie znalazła się pewna wątpliwość. Resort zdrowia wyjaśnia.

Koncerty na żywo wracają. Usterka w rozporządzeniu?
Koncerty na żywo wracają. (Flickr, Sean H/CC BY 2.0/Flickr)

Koncerty na żywo wracają. Na tę informację czekali zarówno artyści, jak i spragnieni wspólnej zabawy fani. W Dzienniku Ustaw we wtorek wieczorem opublikowane zostało nowe rozporządzenie.

Wynika z niego, że koncerty i inne imprezy muzyczne na otwartym powietrzu będą mogły znów być organizowane od 4 czerwca. Oczywiście będą musiały zachować pewne obostrzenia. Jakie?

Zobacz także: Odmrożenie koncertów. Olga Semeniuk wskazała termin

Głównie chodzi o kwestię udziału w imprezie 50 proc. publiczności. Co drugie miejsce na widowni powinno pozostać wolne. Widzowie będą też zobowiązani zachować 1,5 m odległości od siebie.

Jednorazowo udział będzie mogło wziąć do 250 osób. Obowiązywać będzie też obowiązek zakrywania ust i nosa. Na widowni nie będzie można też spożywać posiłków w tym również napojów.

A co z organizowaniem imprez kulturalnych w pomieszczeniach zamkniętych? Rząd zmienia też ten przepis. No i tu pojawia się wątpliwość, na którą zwraca uwagę nasz czytelnik.

Otóż rozporządzenie zezwala także na taką formę zbiorowej rozrywki, ale jeśli trzymać się ściśle litery rozporządzenia okaże się, że takie imprezy (wyłączając koncerty) będę mogły być organizowane do 5 czerwca. A od kiedy? No właśnie. Rozporządzenie nabiera mocy już dziś.

Pojawiły się się sugestie, że jest to zwykła usterka w rozporządzeniu, literówki Biura Legislacji.

Zwróciliśmy się do KPRM oraz ministerstwa zdrowia z prośbą o wyjaśnienie i komentarz dotyczący tej sprawy. - W dokumencie nie ma literówki - odpowiada nam Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska z Ministerstwa Zdrowia.

"Należy zauważyć, że § 9 ust. 19 i 19a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 861, z późn. zm.), odnosi się do prowadzenia działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0) na otwartym powietrzu" - wyjaśnia resort zdrowia.

I dalej zauważa, że "z kolei § 9 ust. 20 ww. rozporządzenia odnosi się do prowadzenia działalności twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 90.0) w pomieszczeniach".

Przypomnijmy, że w poniedziałek w programie "Money. To się liczy" Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, zapowiadała otwarcie od przyszłego miesiąca.

- Mam nadzieję, że o pewnym otwarciu w reżimie sanitarnym będziemy mogli mówić już w czerwcu - mówiła w naszym studio.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(63)
Robson
3 lata temu
I tak wszystkie rozporządzenia są niezgodne z konstytucją 😀
i co?
3 lata temu
to nie żaden błąd! Z bydłem robi się co chce! :-)))
1946
3 lata temu
Nawet rozporzadzenia nie potrafia dobrze napisac takie globy to tworza a my ich potulnie sluchamy .TO SZCZYT NIEUDOLNOSCI ....sami nie wiedza czego chca.....prymityw az wali.
czego nie roz...
3 lata temu
W szkole za taką niekonsekwencję w tekście dostałby gałę, w pracy - wypowiedzenie, ale w polityce - stołek ministra
kiwi
3 lata temu
literówka w dokumencie rangi aktu prawnego!? gdyby miało być ,,od,, byłoby ,,od,, a nie ,,do,, co, teraz cała Polska dojdzie do wniosku, że ustawodawca się pomylił? tak można z każdym aktem prawnym...!!! takie dokumenty celowo wystawia się na piśmie żeby nie było wątpliwości. co to za kraj, co to za rząd, co to za prawo? wobec tego, cały szereg błędów każdy z nas pokaże w prawie cywilnym, karnym, rodzinnm, itd.itp. powie ktoś: każdy może się pomylić. ja odpowiadam: NIE KAŻDY. po to jest ścieżka legislacji, żeby prawo wyszło takie jakie miało wyjść - jasno przedstawiające zamierzenie ustawodawcy.
...
Następna strona