Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Koniec pieczątek. Rząd znosi obowiązek

59
Podziel się:

Ma być szybciej i sprawniej - rząd likwiduje pieczątki, zastąpi je podpisem elektronicznym. To dobry krok w stronę walki ze zbędną biurokracją. Gdzie konkretnie znika obowiązek pieczętowania?

Początek końca symbolu biurokracji - pieczątek w dokumentach
Początek końca symbolu biurokracji - pieczątek w dokumentach (Fotolia, fotolia)

Mniej tuszu i mniej biurokracji, cicho, ale skutecznie - tak przebieg zapowiedzianego przez rząd zniesienia obowiązku stosowania pieczątek zachwala Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Urzędnicy resortu zapewniają ponadto, że przygotowali kolejne przepisy, "usuwające obowiązek stosowania pieczątek w procedurach z obszaru budownictwa". - Odbiurokratyzujemy procedury budowlane. Zmiany to element reformy procesu inwestycyjnego, którą od 2018 r. wprowadzamy w życie – podkreśla wiceminister inwestycji Artur Soboń.

Odpowiednie przepisy rząd przyjął już w czerwcu 2018 r. Dokument nazwano "informacją dotycząca deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców". - Na wielkie projekty składa się wiele drobnych kroków. Dziś jesteśmy bliżej ostatecznego celu, jakim jest przegląd i eliminacja wymogu pieczątek w każdym z tych miejsc, w którym nie jest to niezbędne. To uprości i ułatwi życie przedsiębiorcom i obywatelom załatwiającym sprawy urzędowe. Te drobne zmiany są potrzebne i korzystne dla Polaków - zapewnia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Kto został zwolniony z obowiązku stawiania pieczątek? Jak czytamy w ministerialnym komunikacie, to m.in. wystawcy dokumentów, tacy jak: banki i spółdzielnie mieszkaniowe. Do tego rzeczoznawcy majątkowi będą podpisywali operaty szacunkowe bez użycia pieczęci, nie użyją ich również przedsiębiorcy prowadzący praktyki zawodowe. Pełną listę zmian resort publikuje tu: Koniec pieczątek przypieczętowany.

Jak zapewnia resort inwestycji, zmiana umożliwi elektroniczne podpisywanie dokumentów, a tym samym przyśpieszy ich obieg.

Zobacz także: Obejrzyj: Kłopotliwe przepisy ws. żywności

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(59)
zzzz
3 lata temu
Guzik prawda.
Asik
3 lata temu
To jest właśnie reforma
Jan
3 lata temu
to będzie istny raj dla fałszerzy. Biurokracji nie zmieni brak pieczątki, tony papierów pozostaną. Pomyśleć, że w czasach bez komputerów było o wiele mniej biurokracji
mark
3 lata temu
Co tam pieczątki. Niech ktoś popatrzy ile niepotrzebnego papieru zużywają urzędy.Każde zdanie ma A4. Tony, tony, toniemy.
XD
3 lata temu
Mentalność polska jest taka, że przepisy przepisami, ale pieczątkę zawsze warto miedz na dokumencie.
...
Następna strona