Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koniec pieczątek. Rząd znosi obowiązek

Ma być szybciej i sprawniej - rząd likwiduje pieczątki, zastąpi je podpisem elektronicznym. To dobry krok w stronę walki ze zbędną biurokracją. Gdzie konkretnie znika obowiązek pieczętowania?

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Początek końca symbolu biurokracji - pieczątek w dokumentach (Fot: fotolia)

Mniej tuszu i mniej biurokracji, cicho, ale skutecznie - tak przebieg zapowiedzianego przez rząd zniesienia obowiązku stosowania pieczątek zachwala Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Urzędnicy resortu zapewniają ponadto, że przygotowali kolejne przepisy, "usuwające obowiązek stosowania pieczątek w procedurach z obszaru budownictwa". - Odbiurokratyzujemy procedury budowlane. Zmiany to element reformy procesu inwestycyjnego, którą od 2018 r. wprowadzamy w życie – podkreśla wiceminister inwestycji Artur Soboń.

Odpowiednie przepisy rząd przyjął już w czerwcu 2018 r. Dokument nazwano "informacją dotycząca deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców". - Na wielkie projekty składa się wiele drobnych kroków. Dziś jesteśmy bliżej ostatecznego celu, jakim jest przegląd i eliminacja wymogu pieczątek w każdym z tych miejsc, w którym nie jest to niezbędne. To uprości i ułatwi życie przedsiębiorcom i obywatelom załatwiającym sprawy urzędowe. Te drobne zmiany są potrzebne i korzystne dla Polaków - zapewnia minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Kto został zwolniony z obowiązku stawiania pieczątek? Jak czytamy w ministerialnym komunikacie, to m.in. wystawcy dokumentów, tacy jak: banki i spółdzielnie mieszkaniowe. Do tego rzeczoznawcy majątkowi będą podpisywali operaty szacunkowe bez użycia pieczęci, nie użyją ich również przedsiębiorcy prowadzący praktyki zawodowe. Pełną listę zmian resort publikuje tu: Koniec pieczątek przypieczętowany.

Jak zapewnia resort inwestycji, zmiana umożliwi elektroniczne podpisywanie dokumentów, a tym samym przyśpieszy ich obieg.

Obejrzyj: Kłopotliwe przepisy ws. żywności

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2019

chomikosJak znam życie, to teraz do każdego urzędowego dokumentu bez pieczątki będzie dodawany drugi, opieczętowany że tamten może być bez pieczątki

13-08-2019

GOŚĆpieczątki nie mają nic z biurokracją tylko niepotrzebna ilość papierków następne bzdury rządu

13-08-2019

RedsTaka zmiana ze nic z niej nie wynika. Banki juz dawno ograniczyly stawianie pieczatek. Mnie to lata.

Rozwiń komentarze (59)