Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
banki
11.08.2019 11:29

Banki zaostrzą przepisy już za miesiąc. Poproszą o PIN i wyślą SMS

Dokładnie 14 września wejdą w życie zmiany, mające zwiększyć bezpieczeństwo związane z płatnościami kartą i obsługą bankowości przez internet. Nawet przy małych zakupach kartą konieczny może być PIN.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Płacąc kartą może czekać cię niespodzianka.

- Do tej pory mogliśmy opłacić kartą małe kwoty wiele razy. Od połowy września zostanie wprowadzony limit albo liczby transakcji, albo ich łącznej wartości - ostrzega Wojciech Pantkowski ze Związku Banków Polskich.

Ekspert cytowany przez agencję PAP wskazuje, że będziemy poproszeni o wprowadzenie PIN albo po pięciu transakcjach albo gdy ich łączna wartość przekroczy określoną przez wydawcę karty sumę. Prawo unijne wprowadza limit 150 euro, choć zdaniem Pantkowskiego, polskie banki ustawią go niżej.

To jedna z ważniejszych zmian z punktu widzenia klientów banków choć nie jedyna. Cały szereg przepisów mających zwiększyć bezpieczeństwo usług bankowych wejdzie w życie zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej.

Podniesienie limitu płatności bez PIN opóźnione. Nowy termin: Drugi kwartał przyszłego roku

W celu przeciwdziałania oszustwom ma być też wprowadzone tzw. silne uwierzytelnianie klienta. Polega to na podwójnym potwierdzaniu tożsamości np. przy okazji logowania się do bankowości internetowej. Oprócz hasła bank dokona jeszcze jednego sprawdzenia, np. poprzez wysłanie sms-a na numer telefonu przypisany do konta.

Gdy pozwoli na to technologia, będzie możliwe także stosowanie biometrii. Chodzi np. o skanowanie źrenicy czy sprawdzenie odcisku palca.

Przedstawiciel ZBP przekonuje, że choć do wejścia przepisów został tylko miesiąc, większość instytucji już się do nich przygotowała. Odpowiednie informacje powinny być już też powoli przekazywane klientom.

Zwiększanie bezpieczeństwa płatności np. kartami debetowymi jest konieczne. Szczególnie, że Polacy coraz częściej wykorzystują m.in. płatności zbliżeniowe.

Wartość transakcji zbliżeniowych w ciągu kwartału jest rzędu 45 mld zł - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego. Karty zbliżeniowe stanowią 81,7 proc. wszystkich płatniczych w Polsce. Na koniec czerwca 2018 roku wydanych było 32,9 mln kart płatniczych z funkcją płatności zbliżeniowej. Średnia wartość pojedynczej transakcji wynosiła około 51 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: banki, pin, płatność kartą, bezpieczeństwo, bankowość, gospodarka, wiadomości, płatności
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-08-2019

anapłacę gotówką, mam w nosie karty

11-08-2019

krisStrasznie uciążliwe. Mamy wspólne konto z żoną, do którego jest przypisany mój numer telefonu. Czyli teraz ona nie będzie mogła zalogować się na … Czytaj całość

11-08-2019

Waldek 14lCiekae jakie będą te potwierdzenia, jak ktoś nie ma telefonu?

Rozwiń komentarze (65)