Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Koniec z "jednorazówkami". Resort zdrowia chce zakazu sprzedaży tych e-papierosów

13
Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia przekazało we wtorek, że pracuje nad ustawą wprowadzającą zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Niemal 90 proc. z nich jest sprowadzana z Chin i wprowadzana na rynek bez żadnych badań. MZ chce także wdrożenia w Polsce unijnej dyrektywy o nowatorskich wyrobach tytoniowych.

Koniec z "jednorazówkami". Resort zdrowia chce zakazu sprzedaży tych e-papierosów
Zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad projektem ustawy (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, bennyrobo)

Podczas wtorkowej konferencji "Palenie i wapowanie wśród młodzieży szkolnej" dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego Ministerstwa Zdrowia Dariusz Poznański podkreślił, że resort pracuje nad dwiema regulacjami prawnymi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 500 firm na "liście wstydu". Ekspert: to jest polowanie na czarownice

Będzie zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów

Jednym z nich jest projekt ustawy wprowadzający zakaz sprzedaży jednorazowych e-papierosów. – Pracujemy nad tym w Ministerstwie Zdrowia, jesteśmy też w kontakcie z Kancelarią Prezesa Rady MinistrówMinisterstwem Finansów – żeby regulacje były szczelne – przekazał dyrektor w MZ.

Pewnie to będą podobne przepisy jak w chwili obecnej – jeżeli produkt jest wprowadzany w sposób nielegalny, niezgodnie z ustawą tytoniową, to (obowiązują – przyp. PAP) sankcje do 200 tys. zł lub kara ograniczenia, lub pozbawienia wolności – uściślił Dariusz Poznański.

W 2023 r. w Polsce sprzedano ok. 100 mln sztuk e-papierosów. Niemal 90 proc. z nich sprowadzana jest z Chin. Trafiają na rynek bez żadnych badań.

Polska wdroży regulację unijną

Drugi projekt ma wdrożyć dyrektywę UE z 29 czerwca 2022 r. Jak zauważył przedstawiciel MZ, "papierosy elektroniczne dzielą się na te, które zawierają nikotynę i te, które jej nie zawierają".

– Są też nowatorskie wyroby podgrzewane – zauważył. I właśnie tych ostatnich wyrobów dotyczy właśnie projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.

Implementacja dyrektywy UE ma wprowadzić zakaz stosowania aromatów charakterystycznych w nowatorskich wyrobach podgrzewanych. To jest implementacja jeden do jednego przepisów tej dyrektywy – wyjaśnił Dariusz Poznański.

Projekt ustawy przewiduje, że prezes Biura do spraw Substancji Chemicznych będzie mógł zażądać od producentów i importerów nowatorskich wyrobów tytoniowych przeprowadzenia dodatkowych badań lub przekazania dodatkowych informacji. Ma to pozwolić na kompleksową ocenę nowatorskich wyrobów tytoniowych, które są wprowadzane do obrotu i ich wpływu na zdrowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Marqs
3 tyg. temu
Widać lobby koncernów tytoniowych i uciekające miliardy wpływów. Spora część użytkowników "jednorazówek" to byli palacze, którym przy weekendzie brakuje "dymka". Kiedyś palili codziennie po paczce szlugów, wyszli z nałogu i teraz chcą tylko do piwka od czasu do czasu.
Meg
4 tyg. temu
A nie mogą być sprzedawane za okazaniem dowodu osobistego?? Tak jak tradycyjne? Para wodna jest mniej szkodliwa od tradycyjnych smoluchów. W internecie ew zakazać sprzedaży wysyłkowej.
Renata
miesiąc temu
A co na to lobby tytoniowe?pełna radość
Snpa
miesiąc temu
A zwykłe zdrowotne fajki będą miały się dobrze, porażka...
Misiek
2 miesiące temu
Osobiście zbieram na mieście zużyte jednorazowe e-papierosy budując z ich baterii własnego Power Wall'a. Przez półtora roku na mieście znalazłem 4,5kWh i mnie to przeraża ile litu pominąłem bo tylko z chodników podnoszę. Jednorazówki powinny być zakazane ze względu na brak kontroli nad tym co dzieje się z jednorazówka po tym jak się jej sok skończy.