Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|

Koniec z tymczasowymi profilami zaufanymi. Od czwartku spore zmiany

38
Podziel się

Masz tymczasowy profil zaufany? Od czwartku przestaje on obowiązywać. Rządzący przygotowali spore zmiany, które wchodzą w życie od 17 czerwca.

Koniec z tymczasowymi profilami zaufanymi. Od czwartku spore zmiany
Tymczasowy profil zaufany przestaje istnieć. Co się pojawi zamiast niego? (zdj. ilustracyjne) (Pixabay)
bEqrgdIR

W trakcie rozwoju pandemii koronawirusa i związanego z nią lockdownu dostęp do urzędów był mocno ograniczony. W pewnym momencie większość urzędników przeszła na tryb pracy zdalnej. Dlatego też dla wszystkich, którzy chcieli założyć w tym czasie profil zaufany, rząd przygotował inne rozwiązanie.

Był nim tymczasowy profil zaufany. Założyć go mogliśmy poprzez potwierdzenie tożsamości na wideospotkaniu z urzędnikiem. Haczyk? Był on ważny wyłącznie przez trzy miesiące, a nie - jak profil zaufany - przez trzy lata.

A jednak w ostatnich tygodniach właściciele tymczasowego profilu zaufanego otrzymywali e-maile z zapewnieniem o przedłużeniu jego ważności. "Możesz z niego korzystać przez cały czas, w którym będą obowiązywać ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa" - czytamy w wiadomości od Zespołu Profilu Zaufanego.

bEqrgdIT
Zobacz także: Paszport covidowy. Kto będzie miał prawo nas sprawdzić?

Okazuje się, że to była tylko zasłona dymna przed tym, co miało nastąpić w czwartek 17 czerwca. Od tego dnia tymczasowe profile zaufane przestają istnieć.

Uspokajamy, ich posiadacze nie muszą natychmiast planować wizyty w urzędzie. Tymczasowe profile zaufane zmieniają się od czwartku w profile zaufane. Ich ważność automatycznie ulegnie przedłużeniu do 3 lat. Jest to możliwe dzięki nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności realizujących zadania publiczne.

bEqrgdIZ

Na rządowych stronach czytamy ostrzeżenie, że w ciągu 24 godzin od wdrożenia zmiany, mogą występować przerwy w dostępie do profili zaufanych. "Jeśli nie będzie działał - spróbuj zalogować się później" - czytamy.

"Jeśli czekacie na rozpatrzenie wniosku o tymczasowy profil zaufany - nie musicie nic robić. Kiedy założymy Wam profil zaufany - wyślemy wiadomość i zaproszenie na rozmowę wideo z urzędnikiem. Podczas rozmowy potwierdzicie swój nowy profil zaufany" - przekonują urzędnicy.

bEqrgdJa

Profil zaufany umożliwia w szybki sposób potwierdzenie swojej tożsamości w sieci. Jest to zbiór naszych zaszyfrowanych danych. Profil zaufany przypisany jest do każdego numeru PESEL.

Z profilu zaufanego korzysta blisko 11,3 miliona Polaków. W tym roku przybyło ponad 2,5 miliona korzystających.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqrgdJu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
wycyckany rob...
miesiąc temu
a jak ktoś posiada profilu i nie jest na faceboku to go nie ma chociaż najważniejsze jest to czy płaci podatki na urzędników i nierobów
Piotr Michala...
miesiąc temu
A dlaczego profil zaufany jest ważny tylko 3 lata? A potem co, państwo traci zaufanie do obywatela, czy obywatel do takiego państwa? Przecież pesel i inne liczby chyba nie ulegają zmianie?
obserwator
miesiąc temu
Za pomocą profilu zaufanego unieważniałem zagubiony dowód osobisty i otrzymałem potwierdzenie jego unieważnienia. Po wizycie w Urzędzie Miejskim w celu wyrobienia nowego dowodu dowiedziałem się, że w cale mój dowód nie został unieważniony i że funkcjonuje ja pełnoprawny dokument. Na moją interwencję gov.pl odpowiedział, że to moja wina, a raczej wina mojej przeglądarki. Zrobi się ciekawie, gdyby przyszło mi spłacać pożyczkę lub inne zobowiązanie zaciągnięte przez złodzieja lub znalazcę. Oczywiście prześlę je do realizacji Skarbowi Państwa.
bEqrgdJv
INTRO
miesiąc temu
naje ali tych stron od uja. Powinna być 1, z której przekierowywano by Nas do innych
ciekaw
miesiąc temu
wysłałem niedawno wniosek o wydanie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (mam potwierdzenie)i tyle go widziano... skończyło się na wizycie osobiście w ostatniej chwili przed wyjazdem
...
Następna strona