Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Koniec z wegańską "kiełbasą"? Chcą produktów roślinnych bez mięsnych nazw

15
Podziel się:

Nazwy "szynka" "wędlina", "wędzonka" i "kiełbasa" będą mogły być stosowanie wyłącznie do produktów pochodzenia zwierzęcego - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił do konsultacji publicznych.

Koniec z wegańską "kiełbasą"? Chcą produktów roślinnych bez mięsnych nazw
Produkty bezmięsne nie będą mogły korzystać z "mięsnych" nazw? (EAST_NEWS, Piotr Kamionka/REPORTER)

Projektowane przepisy mają ochronić określenia stosowane zwyczajowo do opisu produktów mięsnych. Określenia te były zdefiniowane w Polskich Normach, stosowanych w Polsce obowiązkowo do czasu wejścia naszego kraju do UE. Według autorów projektu konsumenci kojarzą "mięso" czy "kiełbasę" z produktami mięsnymi.

Osiem organizacji rolniczych - m.in. #HodowcyRazem oraz Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP zwracało się w tej sprawie do ministerstwa rolnictwa. Chodziło o prawną ochronę "mięsnych" terminów.

"Chodzi o świadomy wybór"

Według MRiRW proponowane zasady znakowania przyczynią się do zapewnienia ochrony interesów konsumentów, dając im możliwość dokonywania świadomego wyboru spożywanej przez nich żywności, a także ochrony rynku produktów mięsnych.

Przykładem jest szynka, która ma być produkowana wyłącznie z uda zwierząt gospodarskich kopytnych, drobiu, zajęczaków, zwierząt dzikich utrzymywanych w warunkach fermowych lub zwierząt łownych lub z piersi drobiu.

Z kolei jako "wędlina", "wędzonka" i "kiełbasa" mogą być określanie jedynie produkty wyprodukowane z mięsa zwierzęcego, w tym z mięsa peklowanego, niepeklowanego, solonego lub niesolonego, z ewentualnym dodatkiem tłuszczu, podrobów, przypraw lub surowców uzupełniających, w tym surowców niemięsnych.

Wprowadzenie przepisu ma pozwolić jednostkom urzędowej kontroli żywności na jednoznaczną ocenę jakości handlowej produktu w tym jego oznakowania.

Rozporządzenie zostanie notyfikowane Komisji Europejskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
smakosz
3 miesiące temu
Szynka, to szynka, tylko ze świnki i to z tej właściwej strony. Reszta to, niegodne uwagi i spróbowania, podróby.
wege
3 miesiące temu
Nazwy tych wyrobów mi nie przeszkadzają. Przeszkadza mi za to ich wygórowana cena. Aż przykro patrzeć jak mało jest warte życie świniaka w porównaniu z kotletem z ciecierzycy, dwukrotnie droższym od schabowego.
Wyborca_KO
3 miesiące temu
Jak to dobrze, że zmieniamy władzę, teraz można bez obawy o konsekwencje tworzyć strefy nieprzyjazne weganom, lgbt+ czy religii, a także skłądać wniosek o eksterminację niepotrzebnych obywateli. Dziękujemy UE za dobre prokorporacyjne Wsparcie i proarfykańską politykę przymusowej relokacji migranów do Polski. Mamy nadzieję, że nowy rząd przyspieszy i wdroży te ukrywane przez poprzedników sprawy związane z niszczeniem niewygodnych obywateli i wdroży ustawowo brak szacunku i możliwość poniżania innych ludzi bez prawnych konsekwencji, a także przeprowadzi wysiedlenia Polaków na rzecz biednych migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.
Tyle
3 miesiące temu
A czy mięso z człowieka jest vege? Mam przepis i wino ha ha ha
Topik
3 miesiące temu
Darmozjady wymyślają głupoty. Wyrzucić ich z roboty i niech się AI zajmie ustawami. A te darmozjady niech się zajmą czymś pożytecznym. AI moze z powodzeniem zastąpić tez sędziów. Będzie działać sprawniej. Nie będzie stronnicze czy upolitycznione i będzie działać zgodnie z prawem.