Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|
aktualizacja

Dyskutują o nowym podatku w Europie. "Najmocniej ucierpieliby najbiedniejsi"

140
Podziel się:

Wraca temat wprowadzenia podatku od mięsa. Badacze spróbowali określić społeczne skutki takiego rozwiązania. W ich opinii najbardziej ucierpieliby najbiedniejsi - informuje serwis wiadomoscihandlowe.pl. To jeden z argumentów przeciwko takiemu podatkowi.

Dyskutują o nowym podatku w Europie. "Najmocniej ucierpieliby najbiedniejsi"
Naukowcy dyskutują o podatku od mięsa (GETTY, Ben Kilb)

Zdaniem części organizacji i aktywistów klimatycznych wprowadzenie podatku od mięsa mogłoby być elementem walki ze zmianą klimatu. Jednym z argumentów przeciwko podatkowi jest jednak to, że ucierpieliby na nim najbiedniejsi, ponieważ dla nich zakupy spożywcze stanowią największą część wydatków.

Podatek od mięsa - badacze kreślą warianty

Społeczne skutki wprowadzenia podatku od mięsa sprawdzili analitycy ze Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej i pracownicy Uniwersytetu Technicznego w Berlinie. Wzięli pod uwagę m.in. to, ile gazów cieplarnianych emituje produkcja mięsa.

Rozważali różne warianty, w tym:

  • podatek w wysokości 5 proc. od wartości produktu mięsnego; 
  • podniesienie stawki VAT na mięso do maksymalnego poziomu; 
  • podatek od emisyjności produkcji poszczególnych rodzajów mięsa;
  • jednolity podatek od kilograma mięsa, niezależnie od jego rodzaju.

"Analitycy podkreślili, że mniejszy efekt tego samego rodzaju można uzyskać poprzez kompensowanie opodatkowania mięsa niższym VAT na warzywa i owoce. Największy wpływ na redukcję nierówności ma wariant, w którym wpływ z podatku od mięsa wracają w formie transferów do najmniej zarabiających" - wskazują wiadomoscihandlowe.pl.

Temat podatku od mięsa wraca

Jak pisaliśmy w money.pl, w 2021 roku Komisja Europejska opracowała dokument "Od pola do stołu", który jest elementem Zielonego Ładu. Organizacje pozarządowe, które od lat postulują, by zmniejszać spożycie mięsa ze względu na zmiany klimatyczne i zdrowie, wnioskowały, by w dokumencie zaproponowano też podatek od mięsa.

Wpływy z tego podatku byłyby niemałe. Zgodnie ze wstępnymi szacunkami może to być nawet 32,2 mld euro rocznie. Rozwiązanie nie zyskało jednak aprobaty unijnych urzędników i o nowym podatku szybko zapomniano, choć pomysł nadal pobudza wyobraźnię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(140)
Bona
4 miesiące temu
To chore Niemcy wymyślają Bruksela akceptuje.Zdanie innych się nie liczy.Dlaczego tylko w Europie takie głupie wymysły, reszta świata nic nie ogranicza
Olai
5 miesięcy temu
Dość tej złodziejskie Unii te ich wymyślane podatki to proces zniewalania ludzkości, Bruksela powinna zostać wysłana w kosmos, każdy kolejny podatek to cel niewolnictwa, plan Schwaba i tych zbrodniarzy w Davos jest wprowadzany w życie, ludzie obudźmy się z tego szaleństwa!
aceac
5 miesięcy temu
A jaki podatek od emisyjności Brukseli i Tuska?
Roman
11 miesięcy temu
Pis już nas uwalił wprowadzając podatek od samochodu od 2025 roku jak i zmniejszenie emisji CO2. Teraz kolej na następnych
lilka
11 miesięcy temu
A kiedy Unia wprowadzi podatek od głupoty. Ci durnie w Brukseli płaciliby go wtedy miliardy euro.
...
Następna strona
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.