Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MLU
|
aktualizacja

Wiemy, czego najbardziej obawiają się Polacy. GUS podał dane

25
Podziel się:

W listopadzie 2022 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca, ale nastroje konsumentów dalej są bardzo złe. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK) w listopadzie wyniósł - 44,0. Polacy najbardziej obawiają się pogorszenia swojej sytuacji finansowej, zmiany sytuacji ekonomicznej w kraju oraz bezrobocia.

Wiemy, czego najbardziej obawiają się Polacy. GUS podał dane
W porównaniu z październikiem odnotowano lekką poprawę nastrojów, ale dalej polscy konsumenci znajdują się w obozie zdecydowanych pesymistów (Getty Images, © 2021 Bloomberg Finance LP)

Wskaźniki koniunktury to bardzo ważne dane pokazujące obecne nastroje konsumentów (BWUK) i ich prognozy dotyczące sytuacji w najbliższym czasie (WWUK).

Obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej mogą przyjmować wartości od –100 do +100, gdzie wynik poniżej 0 oznacza negatywne nastroje, a powyżej tej granicy – pozytywne.

Polacy jeszcze gorzej oceniają swoją sytuację finansową

W porównaniu z październikiem odnotowano lekką poprawę nastrojów, ale dalej polscy konsumenci znajdują się w obozie zdecydowanych pesymistów

Spośród składowych wskaźnika BWUK najbardziej poprawiła się ocena przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 5,6 p. proc.). Wyższe wartości osiągnęły również oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrosty odpowiednio o 3,2 p. proc. i 1,2 p. proc.).

Niższe wartości niż przed miesiącem odnotowano dla ocen obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 1,2 p. proc. i 0,8 p. proc.).

W odniesieniu do listopada 2021 r. obecna wartość BWUK jest niższa o 20,7 p. proc.

Nieznaczna poprawa nastrojów polskich konsumentów w listopadzie. Odnotowujemy dla porządku, bo w scenariuszach i prognozach ten mały "dziubek" niczego nie zmienia – komentują analitycy Pekao.

Prognozy Polaków dotyczące przyszłości dalej złe

Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) w listopadzie 2022 r. wzrósł o 1,9 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -33,8.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja w 2023 r. Prof. Marian Noga: w drugiej połowie roku spadnie, ale ceny nadal będą rosły

Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (wzrosty odpowiednio o 5,6 p. proc. i 4,3 p. proc.). Niższe wartości niż przed miesiącem odnotowano dla ocen przyszłego poziomu bezrobocia oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 1,5 p. proc. i 0,8 p. proc.).

Ogólnie jednak prognozy polskich konsumentów co do swojej przyszłości finansowej dalej są bardzo złe, a najbardziej obawiamy się pogorszenia sytuacji ekonomicznej w kraju. W listopadzie br. WWUK osiągnął wartość o 15,7 p. proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
EMERYTKA
wczoraj
Najbardziej można bać się PISlamu przez nich to wszystko się dzieje Polak Polakowi jest wrogiem podzielili naród , jak zabraknie jedzenia to się obudzą niektórzy jaki ten pis jest wspaniały . Teraz tylko Ukraina się liczy a nie Polacy . a , i nie głosowałam na tych złodziei :)
kola
5 dni temu
wam zawsze zle zawsze mało jestescie niewolnikami to do roboty lenie narzekacie na rzad a kto go wybrał jak nie sami to do kogo pretesje jak wam tak zle mozecie se jechac gdziekolwiek na swiecie ale wy jestescie nieudaczniki i tylko czekacie na dary
PEWIEN
1 tyg. temu
AŻ 44% SIĘ OBAWIA >>> I TO JEST PRAWDZIWY SONDAŻ POPARCIA PIS I ZP !!!! BO WYBORCY PIS I ZP BOJĄ SIĘ RZĄDÓW DONKA CZYLI POKO !!!! I ZNOWU PIS I ZP MA ZAPEWNIONE SAMOISTNE RZĄDZENIE>>>
victor
1 tyg. temu
A mysl zostala stworzona na podobienstwo aniolow. Do mysli nie ma dospetu zly, szatan natomiast ma dostep do serca z ktorego wychodzi mysl i mysl podrabia, mysl staje sie atrapa...a tyle to chyba mozna zrozumiec i odzielic mysl czysta na podobienstwo aniolow od mysli pochodzacej z serca.
Emeryt
1 tyg. temu
Ja, Polak, po przepracowaniu w tym kraju 45 lat, uczciwej pracy, najbardziej boje się rządu PiS, który moim zdaniem zdemoluje wszystko. Innych politykow też, bo wcale lepsi nie są.
...
Następna strona