Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Konopie w Polsce. Eksperci: uprawa rozwja się zbyt wolno

11
Podziel się

Czas porzucić stereotypowe myślenie o konopiach. Mają one szerokie zastosowanie w rolnictwie, medycynie, pomagają chronić środowisko. Sejmowa podkomisja ds. biogospodarki widzi przed konopiami "świetlaną przyszłość". Trzeba tylko usunąć bariery, które utrudniają rozwój branży.

Konopie mają szereg zastosowań: w medycynie, rolnictwie, gastronomii...
Konopie mają szereg zastosowań: w medycynie, rolnictwie, gastronomii... (East News, -)
bDTmgEMR

Uprawa konopi jest bardzo perspektywiczna. Jest to roślina, która można wykorzystać w niemal we wszystkich branżach, ma właściwości prozdrowotne i pomaga chronić środowisko - wynika z prezentacji przedstawionych na posiedzeniu sejmowej podkomisji ds. biogospodarki i innowacyjności w rolnictwie.

- Widzimy w tej uprawie duże perspektywy w takim znaczeniu, że poszukujemy w Polsce dywersyfikacji upraw. Mamy zdominowane pola roślinami zbożowymi i każda dywersyfikacja ma znaczenie - tłumaczył na posiedzeniu podkomisji stałej wiceminister rolnictwa Ryszard Kamiński.

bDTmgEMT

Kamiński zwrócił uwagę, że uprawa konopi ponadto doskonale nadaje się do reaktywacji zniszczonych gleb. Taki eksperyment był robiony w przypadku gleb zniszczonych gleb wokół kopalni w Bełchatowie.

Zobacz także: Obejrzyj także: Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach - fundacja dedykowana lokalnym biznesom

Powierzchnia upraw konopi w Polsce i na świecie od kilku lat systematycznie wzrasta. W Polsce w latach 2012-2018 uprawa konopi powiększyła się 5-krotnie: z 0,6 tys. ha do ponad 3 tys. hektarów. Nic nie wskazuje na to, by trend miał się odwrócić. Wprost przeciwnie.

bDTmgEMZ

Głównymi rejonami uprawy roślin włóknistych są Żuławy, Wielkopolska, Nizina Śląska i Wyżyna Lubelska, które charakteryzują się dobrymi warunkami glebowymi.

Dyrektor podkreśliła, że zaletą konopi jest to, że wytworzone z niej komponenty są biodegradowalne i w części mogą zastąpić plastik. Poinformowała, że Instytut pracuje nad wieloma innowacyjnymi technologiami związanymi z tą rośliną.

Przedstawiciel Instytutu Przemysław Baraniecki przypomniał, że uprawa konopi jest regulowana ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii i na ich produkcję potrzebne jest zezwolenie. Zapewnił, że odmiany konopi opracowane przez Instytut nie zawierają substancji halucygennych (THC poniżej 0,2 proc. w suchej masie), a produkty z nich uzyskiwane są prozdrowotne.

bDTmgENa

Eksperci są zdania, że uprawa konopi rozwija się zbyt wolno m.in. z powodu braku nasion, maszyn do ich uprawy jak również przetwórców, którzy mogli by np. wytwarzać z ich włókien tkaniny. W opinii uczestników podkomisji, bardzo przeszkadza rozwojowi branży konopnej przekonanie n.in. Głównego Inspektoratu Sanitarnego, że konopie są szkodliwe.

Zdaniem przewodniczącego podkomisji Jarosława Sachajko, zakresie produkcji konopi potrzebna jest zmiana przepisów. Zaapelował o składanie propozycji takich zmian.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDTmgENu
KOMENTARZE
(11)
Op
rok temu
Konopie pomagaja
ghj
rok temu
super! w końcu... papier, tkaniny, olej, materiały kompozytowe, wykładziny..... ekologia
i spokój w na...
rok temu
Australia po pożarach, w jednej prowincji wprowadziła.
bDTmgENv
Kombinat Kono...
rok temu
Zioła na Dobry Nastrój od Kombinatu Konopnego
PanKleks
rok temu
Ja stosuje lekarstwo ziolowe codziennie ale zamierzam ograniczyc. I musialem chodzic i kupowac jakas trutke chemiczną . Powinni zalegalizowac bo ludzie sie truja kupujac jakies dopalacze i inne chemiczne opryski. Warto bo konsektencje zdrowotne beda wieksze niz konsekwencje legalizacji. A w perspektywie czasu to nieuniknione. Szkodliwosc podobna jak alkocholu.