Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
NST
|
aktualizacja

Kontrole L4. ZUS podjął decyzję

13
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podsumował wyniki kontroli zwolnień lekarskich prowadzonych od stycznia do września 2023 roku. Kwota obniżonych i cofniętych świadczeń po kontroli zwolnień wyniosła blisko 130 mln zł - przekazał rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Kontrole L4. ZUS podjął decyzję
ZUS podsumował kontrole zwolnień, kwota obniżonych i cofniętych świadczeń to blisko 130 mln zł (Adobe Stock, zbg2)

W ramach przysługujących uprawnień ZUS prowadzi dwa rodzaje kontroli zwolnień lekarskich. Pierwsza dotyczy ich wykorzystywania, druga - orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile kosztuje wyprawa w kosmos? Odpowiada polski astronauta

Kontrola zwolnienia lekarskiego. Co sprawdza ZUS?

- Przy kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy, pracownicy ZUS-u sprawdzają, czy chory nie pracuje podczas niedyspozycji, albo nie wykonuje innych aktywności, które mogłyby wydłużyć jego powrót do zdrowia jak na przykład remont mieszkania. Taką kontrolę mogą również przeprowadzić pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników - wskazał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Natomiast przy kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy lekarze orzecznicy ZUS-u sprawdzają, czy osoba korzystająca z e-ZLA nadal jest chora i niezbędna jest kontynuacja zwolnienia, czy też należy je skrócić. Kontrola ta może odbyć się także w oparciu o dokumentację medyczną, na podstawie której lekarz wystawił zwolnienie - dodał rzecznik.

Tylko w tym roku od stycznia do września w całym kraju ZUS przeprowadził prawie 337 tys. kontroli zwolnień lekarskich. W konsekwencji wydano 20,6 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Kwota wstrzymanych z tego tytułu zasiłków osiągnęła 19,4 mln zł.

Kontrole to nie wszystko. ZUS ma również obowiązek obniżyć wysokość świadczeń chorobowych osobom, którym ustał tytuł do ubezpieczenia. Zasiłek czy świadczenie rehabilitacyjne nie mogą być wtedy wyższe niż przeciętne wynagrodzenie krajowe.

Cofnięcie zasiłku chorobowego skutkuje korektą składek

Łączna kwota obniżonych i cofniętych świadczeń chorobowych od stycznia do września 2023 r. w kraju wyniosła 129 mln 377 tys. zł. ZUS akcentuje, że osoby, które niewłaściwie korzystają ze zwolnienia lekarskiego, muszą liczyć się z tym, że mogą stracić prawo do świadczenia chorobowego za cały okres kontrolowanego zwolnienia. W takich sytuacjach ZUS wstrzymuje wypłatę świadczenia, a jeżeli zostało już wypłacone, nakazuje jego zwrot.

Natomiast przy kontroli prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy, jeśli okaże się, że osoba sprawdzana przez lekarza orzecznika ZUS jest już zdrowa, to dochodzi do skrócenia zwolnienia lekarskiego. W takiej sytuacji pacjent zachowuje prawo do świadczenia chorobowego tylko do dnia badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
kitka
miesiąc temu
Jestem po kontroli...już wchodząc wiedziałam, że mnie uwali ta lekarka. Pretensja, że nie mam za dużo wyników, po badaniu tekst, że już jest dobrze i skróciła l4 o 1 dzień...
Joanna
8 miesięcy temu
Rzecznicy ZUS niczego nie weryfikują a tylko odbierają świadczenia. Potrafią nawet nie zajrzeć do dokumentacji medycznej.
Zdrowy
8 miesięcy temu
W sumie pięć miesięcy ciężko chorowałem i dochodziłem do siebie i żadnej kontroli oraz wezwań od ZUS nie miałem.
Bogdan
8 miesięcy temu
Made in FIFA. … Ambasada petrodolarów. FIFA popiera …niewolnictwo ! Qatar nie wypłacił pracownikom za prace przy budowie i organizacji do tych że mistrzostw świata w piłce nożnej . Także ludzie poginęli i zrujnowali zdrowie a państwo Qatar nie zapłaciło za to. Już nie jestem kibicem mistrzostw świata i eliminacji . Nie popieram niewolnictwa a ambasada pertodolarów FIFA , głucha i ślepa 👏👏👏
5555
8 miesięcy temu
Każdy ma prawo do l4 porzystajmy