Notowania

gospodarka
19.08.2019 10:59

Kontrole zwolnień lekarskich. ZUS poluje na symulantów

W pierwszej połowie roku, tylko w woj. kujawsko-pomorskim, ZUS wstrzymał wypłatę 1,8 mln zasiłków chorobowych - podaje "Gazeta Wyborcza". W całym kraju liczba zablokowanych zasiłków przekracza 21 tys. Spraw jest coraz więcej, bo kontrole stały się łatwiejsze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
W przypadku wykrycia "lewego" zwolnienia pracownik traci prawo do świadczenia i musi zwrócić to, co już mu wypłacono. (Fot: Marcin Obara)

Efekty skutecznego polowania na symulantów widać było już po pierwszym półroczu. Po sześciu miesiącach wstrzymano wypłatę 21,1 tysiąca zasiłków na łączną kwotę 19,2 mln złotych.

To dwa razy więcej, niż w pierwszym półroczu roku 2017, ale są rejony, gdzie "lewych" zwolnień wykrywa się nawet do 4 razy więcej. Np. woj. kujawsko-pomorskie - pisze "Gazeta Wyborcza".

Gazeta podaje przykłady, m.in. rzekomo chorego pracownika, którego urzędnicy ZUS przyłapali na meczu koszykówki.

Oglądaj też: Zniesienie limitu 30-krotności ZUS. "Znajdzie się sposób na obejście prawa"

- Niezwykle pomocne w bieżącej prewencji w zakresie świadczeń chorobowych są, wprowadzone powszechnie w całym kraju w grudniu 2018 r., elektroniczne zwolnienia lekarskie - mówi w rozmowie z "Wyborczą" Krystyna Michałek, rzecznik regionalna ZUS w Kujawsko-Pomorskiem. - Pozwalają one Zakładowi na bieżąco weryfikować wpływające zaświadczenia oraz reagować na występujące nieprawidłowości.

Na celowniku ZUS są przede wszystkim osoby które już raz zostały złapane na symulowaniu, lub korzystają ze zwolnień bardzo często.

W przypadku wykrycia "lewego" zwolnienia pracownik traci prawo do świadczenia i musi zwrócić to, co już mu wypłacono. od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, zus, zwolnienia
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-08-2019

konkretnyPolicjantów powinni byli skontrolować w tamtym roku i nauczycieli niedawno, bo wszyscy wiedzą, że to byłe lewe L4, a pozostali bezkarni

19-08-2019

DjeiNauczycielki sobie sprawdzcie

19-08-2019

PaulinaPracowałem w ZUS i się tego nie wstydze. Dużo się nauczyłem a instytucja mnie szkoliła inwestowała we mnie. Co do kontroli zwolnień. Racja że trzeba … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (24)