Notowania

ZUS bezlitosny, ściga chorych na niby. Tysiące wstrzymanych zasiłków

ZUS wyłapuje osoby nadużywające zwolnień lekarskich i wstrzymuje wypłaty zasiłków - kwoty sięgają milionów złotych. Spraw przybywa i są coraz sprawniej rozpatrywane.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
ZUS ściga dorabiających na zwolnieniu lekarskim (Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

ZUS bezlitosny dla lewych zwolnień lekarskich, szczególnie wobec osób na działalności gospodarczej, które biorą L4, by dorobić na boku. Jak informuje "Rzeczpospolita", nowa aplikacja pomaga urzędnikom łatwiej ich identyfikować. Tysiące osób muszą zwracać zasiłki.

Liczba spraw wzrosła o kilkanaście procent, te z kolei są rozpatrywane na bieżąco. W ostatnim kwartale 2018 r. ZUS wydał 9,2 tys. decyzji wstrzymujących wypłatę 9 mln zł zasiłków. Co więcej, już w pierwszym kwartale tego roku Zakład wydał 10 tys. takich decyzji dotyczących zasiłków na kwotę 9,2 mln zł.

Niektóre zwolnienia na niby chorobę są wyłapywane jeszcze przed wypłatą, inni przedsiębiorcy zwracają zwykle od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, gdy ZUS ich przyłapie. Jak podaje "Rz", najczęściej nieprawidłowości dotyczą właścicieli warsztatów samochodowych, salonów urody, kwiaciarni, hurtowni i sklepów. Korzystają oni na tym podwójnie - nie tylko dostają zasiłek za czas choroby, ale też za ten sam okres nie płacą składek.

Inaczej sprawa wygląda jeśli chodzi o etatowców. ZUS nie sprawdza wszystkich, aplikacja podpowiada wobec kogo istnieje wyższe prawdopodobieństwo bezzasadnego L4.

Obejrzyj: ZUS wysłał do Polaków 20 mln listów

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: chorobowe, zus, l4, zwolnienie lekarskie, kontrola zus, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-08-2019

AaaMoze tak za sluzby mundurowe by sie wzieli. Jak wszystkich to wszystkich.

06-08-2019

RETKtos musi tyraz na loty Kuchcinskiego

06-08-2019

asssDobre, system wyłapuje tych którzy prowadzą działalność i biorą L4, kto prowadzi firmę to nie bierze L4 żeby dorobić bo od tego jest właśnie firma

Rozwiń komentarze (28)